רוצים חומה סינית? קבלו אפליקציית ריגול

תיירים שבאו לראות את החומה הסינית זכו לכאורה לתוסף לא מתוכנן: אפליקציית ריגול שעוקבת אחריהם • הריגול כלל תנועת הטלפונים, העתקת מיילים, טקסטים ורשימת אנשי קשר

החומה הסינית | צילום: חן ליאופולד, פלאש 90

הריגול הסיני בעולם ממשיך לנעוץ את טפריו. מתחקיר שמביא ה’גרדיאן’ הבריטי בשיתוף פעולה עם העיתונים ניו יורק טיימס האמריקאי, וזידויטשה צייטונג, עולה כי, היא תוכננה להעלות מידע דוגמת מיילים לשרת המותקן בתחנת הגבול. התחקיר חושף לכאורה התקנת אפליקציות ריגול בסלולריים של תיירים תמימים שבאים לראות את החומה הסינית. אפליקציה המאפשרת לכאורה לעקוב אחר תנועת הטלפונים כולל העתקת מיילים, טקסטים ורשימת אנשי הקשר.

מערכות העיתונים, שחקרו את האפליקציה ביחד עם אוניברסיטת ‘רוהר’ בבוכום שבגרמניה וחברת אבטחת הסייבר הגרמנית Cure53, אמרו כי היא נועדה לבדוק במכשיר רשימה של כ-73 אלף נושאים ביניהם חלקים מהקוראן, הוראות הכנה לנשק ביתי, טרור אסלאמי, כתבי עת מארגונים טרוריסטים כמו גם חומרים סיניים האסורים מטעם השלטונות כדוגמת כתביו של המנהיג הטיבטי ‘הדלאי לאמה’ ואפילו קבצי מוזיקה של להקה יפנית כלשהי.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

ורק כדי להרגיע נספר כי לא בכל מעברי הגבול בסין מתקינים מערכות אלה. מדובר במעבר הגבול הכי מערבי של סין, הקרוי בשם ‘אירקשטאם’ המוביל מקירגיזסטאן השכנה אל מחוז שינג’יאנג. כמאה מיליון בני אדם, בהם תיירים מסין ומחוצה לה מבקרים מדי שנה במחוז, חלקם הגדול עושה זאת במסגרת טיול לאורך דרך המשי ההיסטורית.

במהלך בדיקת הדרכונים השגרתית נלקחים לכמה דקות מכשירי הסלולר כמו גם מצלמות ומכשירים דיגיטליים נוספים לאחר שהוסרו מהם, לבקשת השלטונות, כל ההגנות והנעילות. בזמן הקצר בו המכשיר מוחזק בידי השלטון הסיני הוא מחובר אל מערכות ממשלתיות ומותקנת בו האפליקציה המדוברת. ברוב המכשירים התוכנה נמחקת לפני שהמכשיר מוחזר לתייר אבל יש כאלה שלא. תיירים מגרמניה הראו לכלי התקשורת את האפליקציה המדוברת.

שינג’יאנג הוא מחוז אוטונומי בצפון מערב סין, וקרוב ל-50% מהתושבים המתגוררים בו הם אויגורים, מוסלמים סונים ממרכז אסיה. העם האויגורי מנסה כבר שנים רבות לצאת לעצמאות ולהשתחרר מהכיבוש של הרפובליקה העממית של סין. 

Inner article

כתוצאה מכך, כדרכו של סכסוך מוסלמי בוצעו פיגועים אלימים נגד אזרחים סיניים. הדבר הוביל את שלטונות סין להקשיח את המדיניות שלה כלפיהם באמצעות שימוש במערכות לזיהוי פנים ומצלמות, המתוקנות במסגדים, מתקני ציבור וברחובות.

התושבים במחוז נדרשים כבר תקופה ארוכה להתקין על מכשירם תוכנת ריגול המנטרת את פעילותם. כעת מתברר שגם אזרחים זרים ותיירים מושמים במעקב והעבר הדיגיטלי שלהם נסרק לצורך זיהוי דעותיהם ומעשיהם.

מהשלטון הסיני – המואשם שוב ושוב בריגול דיגיטלי – לא נמסרה תגובה לתחקיר.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "רוצים חומה סינית? קבלו אפליקציית ריגול"

  1. V

כתיבת תגובה