רילוקיישן? הרבה פחות

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הבודקים את מספר הישראלים השוהים בחו”ל מעל שנה, עולה כי יש ירידה עקבית במספר היורדים מהארץ

טסים לחו"ל | צילום: משה שי, פלאש 90

עולם הרילוקיישן (תהליך של מעבר ממדינה למדינה והתמקמות בה לצורכי עבודה בד”כ) מוכר מעט מאוד במגזר החרדי. פעם בתקופה ניתן לראות מודעה בו נדרש זוג חרדי לעבור לקהילה בחו”ל לצרכים חינוכיים או רבניים. בחסידות חב”ד הדבר נפוץ קצת יותר כאשר זוגות יוצאים לשליחות באחת ממדינות העולם לתקופה של כמה שנים.

במגזר הכללי לעומת זאת ניתן למצוא עשרות משרות במסגרת רילוקיישן וישנן חברות ייעודיות המתמחות בייעוץ וסיוע לעוברים לחו”ל.

250/200 סייד בר + קובייה

במקביל, ישנה הגירה שלילית מהמדינה וניתן לומר בחיוך שבכל מערכת בחירות, ישנו גל נוסף של מפסידים המחפשים להם מולדת חדשה.

בתוך בליל הנתונים על ישראלים היוצאים לחו”ל ואינם חוזרים מיד, מתקשה הלמ”ס להבחין מי יצא רק ללמוד או לעבוד ו’להדפיס כסף’ בחו”ל ומי עזב בטריקה ולא הביט אחורה עד פעם אחת. מאידך הם מצביעים על כך כי תקופת השהייה בחו”ל של מרבית החוזרים, היא קצרה יחסית: כ-64% מהם חזרו לאחר שהייה של עד 3 שנים בחו”ל.

14.3 אלף תושבים בסך הכול יצאו לחו”ל בשנת 2017 ושהו שם שנה ויותר ברציפות. זהו מספר היוצאים הנמוך ביותר בעשור האחרון, והמשך למגמת הירידה המתמשכת במספר היוצאים – 6% לעומת 2016 (15.2 אלף יוצאים) ו-25% לעומת תחילת העשור ב-2008 (19.1 אלף יוצאים).

אם רוצים מאוד, אפשר לחבר זאת לנתוני האבטלה הטובים ולעובדה שיש בישראל שפע של עבודות בתחומים רבים. מי שבאמת רוצה לעשות כסף ויכול לעבוד קשה, ימצא כאן את מבוקשו ללא בעיות קליטה, וללא קשיי שפה.

לעומת היוצאים, חזרו מחו”ל 8.4 אלף תושבים בשנת 2017 לאחר שהייה רצופה של שנה ויותר. כאשר מול הירידה במספר היוצאים (כי טוב כאן), נרשמה גם מגמת ירידה בעשור האחרון במספר החוזרים (כי הם נהנים שם), אם כי מתונה יותר.

אם משווים את המספר ומעמידים את הנתונים בקו ישר ניתן לראות בבירור כי מספר החוזרים ב-2017 נמוך ממספר החוזרים ב-2016 ב-5% (8.9 אלף חוזרים) וב-21% לעומת תחילת העשור ב-2008 (10.6 אלף חוזרים). 64% מהחוזרים שהו בחו”ל תקופה קצרה יחסית – משנה עד שלוש שנים.

האומדן של מספר הישראלים השוהים בחו”ל בסוף 2017 נע בין 561 ל-599 אלף תושבים. אומדן זה אינו כולל ילדים שנולדו בחו”ל לישראלים השוהים בחו”ל. בשורה התחתונה ניתן לומר שמאזן ההגירה של ישראלים שיצאו מישראל בהשוואה למספר הישראלים שחזרו בשנת 2017 היה שלילי ועמד על כ-5.8 אלף ישראלים.

מאזן זה נמוך לעומת מאזן הגירה של 6.3 אלף בשנת 2016. וזהו מאזן ההגירה הנמוך ביותר שנצפה מאז שנת 2010 (אז נרשם מאזן שלילי של 5.4 אלף). אולם ברור כי לא ניתן להצביע בתוך המספר הזה על הישראלים שהחליטו לא לחזור ארצה כלל.

Inner article

 

בלמ”ס מציינים כי מתוך כלל היוצאים לחו”ל לשנה או יותר יש כ-700 מערביי ישראל (כ-5%) שמחפשים בעולם עתיד חדש, טוב יותר מהעתיד של המזרח התיכון. בעשורים הקודמים היה גל גדול של מהגרים מערביי ישראל למדינות סקנדינביה, בעיקר לשבדיה ונורבגיה (נציין כי גם בקרב החוזרים יש אחוז דומה).

נקודה נוספת הראויה לציון כי מתוך 14.3 היוצאים לחו”ל לתקופה ארוכה, 7,400 היו ילידי חו”ל כ-55%). מקרב ילידי חו”ל הללו, 91% היו עולים שעלו משנת 1990 ואילך.

בהשוואה בין גברים לנשים ניתן לראות כי בקרב הגברים כמחצית מהיורדים היו רווקים, 38% נשואים ו-11%אלמנים וגרושים. לעומת זאת בקרב הנשים מחצית מהן היו נשואות, 32% רווקות ו-17% אלמנות וגרושות.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה