רישום הערת אזהרה כשקונים דירה – למה זה חשוב

החיים שלנו מזמנים לנו הוצאות רבות, וחלקן משמעותיות ביותר. אחת ההוצאות האלה היא רכישת דירה. מדובר ברכישה גדולה שעבורה לא פעם עובדים במשך שנים כדי לחסוך ולממן בהמשך את הנכס הנכסף שכה חשוב לביטחון האישי והכלכלי שלנו. אחרי הכול, רבים מאתנו מעוניינים בנכס פרטי משלנו שנוכל לשפץ, להשכיר ולקבל רווחים או להוריש לצאצאים. מסיבה זו חשוב לבחון את הרכישה המתבצעת בשבע עיניים. מבין הדברים הבולטים יותר שכדאי לבדוק הוא הערת אזהרה בטאבו.

FREEPIK

מהי הערת אזהרה בטאבו?

רישום הערת אזהרה עורך דין מומחה היא למעשה רישום בטאבו (מרשם המקרקעין), והוא כולל התחייבותיות של בעל הנכס הנמכר כלפי הרוכש. רישום בטאבו נועד להגן על זכויותיו של רוכש הדירה ולמנוע עסקאות בלתי חוקיות ובלתי כשרות. ברגע שנרשמת הערת אזהרה בטאבו, אין אפשרות לרשום אף סעיף אשר יסתור את מה שנכתב בה, וכדי לעשות זאת יש צורך לפנות לבית המשפט. כך למשל, ברגע שבעל הנכס חתם על חוזה מכירה מול קונה מסוים, רשאי אותו קונה לרשום הערת אזהרה בטאבו לטובתו, על מנת שבעל הנכס לא יוכל למכור את הדירה במקביל. בדרך זו, גם אם רוכש אחר בוחן את הדירה, הוא יוכל לראות שרשומה עליה הערת אזהרה, ועל כן מכירתה אינה חוקית והיא אינה פנויה לרכישה.

מהם מרכיבי נסח טאבו?

כדי שנסח טאבו יהיה קביל מבחינה משפטית, חשוב שהוא יכלול כמה מרכיבים:

  • מספר הגוש, החלקה שעליה הדירה נמצאת ותת החלקה.
  • תיאורו של הנכס – האם מדובר בדירה, בית, פרטי, שטח מסחרי וכדומה.
  • מי הבעלים של הנכס – שם מלא, תעודת זהות.
  • רישום הצמדה – חלקים הנמצאים ברשות הנכס: מחסן, חנייה, גינה.
  • הערות בנסח הטאבו – הערות אזהרה, העברה הנוגעת לזכות מעבר של עוברי אורח או עובדים בשטחו של הבניין, שיעבודים כמו עיקול ומשכנתא ועוד.

אילו מסמכים אתם צריכים להביא כדי לרשום הערת אזהרה בטאבו?

על מנת לרשום את הנכס כחוק, עליכם להביא את המסמכים הדרושים. אלה כמה מבין המסמכים העיקריים והחשובים ביותר:

  1. בקשה שנועדה לרישום המקרקעין – הדירה צריכה להירשם על שמו של הרוכש.
  2. שטר מכר – השטר מוכיח שמתבצעת העברת זכויות על הנכס לפי החוק. הקונה והמוכר צריכים לקבל את ההעתק של השטר.
  3. תעודות זהות – העתקי תעודות זהות של המוכר והרוכש.
  4. אישורים שונים – לדוגמה, אישור מהרשויות המקומיות המעידות על כך שלבעל הנכס אין חובות ארנונה, רשויות המים ועוד. לצד אישור זה יש צורך באישור על מס שבח ומס רכישה.
  5. תשלומי אגרה – תשלומי אגרה שונים לרשויות .

מטבע הדברים, קיימים מסמכים נוספים שיש לספק לפי דרישה. חשוב לברר היטב אילו מסמכים חסרים ולספק את כולם, על מנת שניתן יהיה לרשום הערת אזהרה ולהגן על הזכויות.

רושמים הערת אזהרה עם עורך דין מומחה

רוכשי הדירה עושים כל שביכולתם כדי לבדוק את הנכס שהם רוכשים ואת אמינותו של המוכר, אבל לא פעם חסר להם הידע המשפטי הדרוש כדי להתנהל מול המוכר ומול שאר הרשויות. אם אתם כקונים רוצים לבטח את הנכס שאתם רוכשים ולהבטיח שהכול מתנהל כחוק, רישום הערת אזהרה עורך דין מומחה הוא הפתרון. עורך דין מנוסה ומקצועי ישמח ללוות אתכם בתהליך רכישת הדירה ולרשום הערת אזהרה בטאבו שתגן על הזכויות שלכם. המשרד של עו”ד עמית סלע הוא המקום לקבל בו ייעוץ מקצועי לפני רכישת הדירה או כל ביצוע אחר של עסקת נדל”ן. לעו”ד סלע יש ניסיון עשיר בתחום הנדל”ן והוא ילווה אתכם בכל התהליך.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה