הדירה – ‘לעסק’; ואיפה ההכנסות משכירות של 8 נכסים?

עו”ד שהשתמש בידע המשפטי שלו על מנת להסתיר הכנסות משכירות של 8 נכסים שהסווה את בעלותו עליהם העלים 1.7 מיליון שקלים מרשות המסים • בית משפט השלום בתל אביב הרשיע אותו בהשמטת הכנסות משכירות ובעבירות מע”מ של מאות אלפי שקלים

השופט שאול אבינור |צילומסך מיוטיוב, ועדה מצולמת ביוזמת לשכת עורכי הדין מחוז תל אביב והמרכז

בית משפט השלום בת”א (השופט שאול אבינור) הרשיע עו”ד וחברה שבבעלותו בעבירות מרמה לפי פקודת מס הכנסה וחוק מע”מ בגין השמטת הכנסות משכירות בהיקף של כ-1.7 מיליון ש”ח, בהגשת הצהרת הון כוזבת וכן בעבירות מע”מ בגובה מאות אלפי שקלים בגין דרישת החזרי פחת ומס תשומות על דירת מגורים שהוצגה בכזב כנכס עסקי.

מדובר בעו”ד בדיני מקרקעין עם ידע רב בעסקאות נדל”ן, שעל פי פסק הדין עשה שימוש יצירתי במיוחד בידע המשפטי הרב שברשותו. העו”ד החזיק ברשותו 8 נכסים שונים בתל-אביב, הרצליה ונתניה והשכיר אותם תמורת עשרות אלפי שקלים בחודש – אולם לא דיווח על הכנסות אלה לרשויות המס.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

ביהמ”ש קבע כי במשך כעשור פעל הנאשם בתחכום ובמרמה על-מנת להסוות את היותו בעלים של הנכסים כדי שיוכל להעלים מהרשויות את ההכנסות משכר דירה, וכן כדי לדרוש בכזב החזרי תשומות ופחת בגובה מאות אלפי שקלים על דירת מגוריו שהוצגה בכזב לרשויות כנכס עסקי.

בכל אחת משנות המס 2003-2012 הגיש העו”ד דוחות כוזבים לפקיד השומה, בכך שהשמיט הכנסות מהשכרת נכסי מקרקעין בסך מצטבר של 1,718,446 שקל, תוך שהוא משתמש במרמה, עורמה ותחבולה על-מנת להתחמק ממס. להגנתו טען העו”ד כי הכספים שנכנסו מדמי השכירות הועברו אל בתו או אל אחותו ובתה כדי לתמוך בהם. בית המשפט לא קנה את הסיפור ובחקירה הנגדית התגלה כי כל טענת הסבת הכספים נולדה בזמן המשפט ולא הייתה בעת חקירת מס הכנסה.

באחת הדירות בעיר נתניה הוציא העו”ד חשבוניות של החברה על דמי השכירות, וזאת בזמן שהחברה שבבעלותו הייתה מצויה בהפסדים. כתוצאה מהרישום הכוזב של ההכנסות בשנים אלה כהכנסותיה, קיזזה החברה הכנסות אלה מהפסדיה ולא שילמה עליהן מס.

במקרה אחר רכש העו”ד דירה יחד עם אשתו, לצורך מגוריהם, אך יצר מצג כוזב כלפי הרשויות באמצעות הסכם נאמנות חסר פשר שערך בעצמו, שלפיו הנכס נרכש לכאורה על-שם החברה. בהמשך לכך, בשנת 2003, גם דרש העו”ד וקיבל בכזב החזר מס תשומות, בשם החברה, על דירת מגוריו – בגובה של מאות אלפי שקלים.

870/135 ליינר ארטקל

במקרים אלה וכן במקרים אחרים בית המשפט קבע כי מדובר בשימוש פסול באמצעים משפטיים, המוכיח כשלעצמו כוונת מרמה. עוד הוסיף בית המשפט, כי הנאשם גם עשה שימוש פסול בשירותיו של רו”ח שייצג אותו, כאשר שלח לו מכתב מטעה ביחס לדירת מגוריו המציג אותה בכזב כנכס עסקי שרכשה החברה.

במהלך המשפט הארוך נקראו חוקרי מס הכנסה מספר פעמים להעיד נגד העו”ד. כמו כן נקראו להעיד שוכרי הנכסים ואחרים שהיו מעורבים בתיק שנחקר על-ידי פקיד שומה חקירות מרכז ברשות המסים. בתיק טיפלה עו”ד רינת ברנדל מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "הדירה – ‘לעסק’; ואיפה ההכנסות משכירות של 8 נכסים?"

  1. איזה יופי

כתיבת תגובה