רצף העלאות הריבית חתך ב-20% את היקף הבנייה החדשה

רצף העלאות הריבית של בנק ישראל שהחל בחודש מרץ חתך ב-20% את היקף הבניה של דירות חדשות | בסוף חודש ספטמבר, עמד קצב הבניה התחלות הבניה של דירות במשק על כ-60 אלף יחידות דיור בלבד | בענף הבנייה מזכירים: כדי לעצור את השתוללות מחירי הדיור, על המדינה לעודד זינוק בהיקף התחלות הבנייה באמצעות הרחבה דרמטית של מכירות קרקע, לצד כלים נוספים

התחלות בנייה | צילום אילוסטרציה: יונתן סינדל, פלאש 90

העלאות הריבית של בנק ישראל השנה הביאה לצניחה בהיקף הבניה. מאז תחילת הליך העלאת הריבית במשק בחודש מרץ 2022, נחתך היקף התחלות הבניה בשוק הדיור הישראלי בכ-20% ובסוף חודש ספטמבר, עמד קצב הבניה התחלות הבניה של דירות במשק על כ-60 אלף יחידות דיור בלבד. כך עולה מניתוח נתוני למ"ס שביצעה המחלקה הכלכלית של התאחדות הקבלנים בוני הארץ. בכך, מציינים כלכלני ההתאחדות, חזר המשק קרוב מאוד להיקף התחלות הבניה של השנה שעברה וחתך את תוספת התחלות הבניה שהצליחה הממשלה היוצאת לקדם.

בענף הבנייה מעריכים בשנים האחרונות, כי כדי לעצור את השתוללות מחירי הדיור, על המדינה לעודד זינוק בהיקף התחלות הבנייה על ידי הרחבה דרמטית של מכירת הקרקע וכלים נוספים.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ מסר: "המהלך שמוביל כעת בנק ישראל של המשך עליית הריבית בשיעור מואץ וגבוה מחייב בחינה מיידית מחדש. מבחינה מאקרו כלכלית, העלאת ריבית תוביל תמיד להאטה. אין ספק כי תהליך זה מעלה את הסיכון העסקי בענף הבנייה. זאת בעוד, הבנקים נמצאים במגננה ושמענו לאחרונה את מנכ"ל בנק הפועלים שהעריך שמחירי הדיור יתחילו לרדת בקרוב בעת שהוא מתבסס על הערכה שגויה של היקף הבנייה".

התחלות הבנייה ממרץ עד ספטמבר 2022

נזכיר, כי מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר צוטט באחרונה באומרו בוועידת ישראל לעסקים של גלובס כי השנה נרשמו התחלות בניה של 75 אלף יחידות דיור ואם נצליח לשמור על רמת התחלות הבנייה הזו, הלחץ בשוק הדיור יפחת לאורך זמן.

סרוגו הגיב לדברים ואמר, כי "כדי להביא לעצירת מחירי הדיור המשק חייבת המדינה לשמור על קצב התחלות גבוה בהרבה מרמה של 75 אלף דירות השנה – מה שבכל מקרה כבר לא יקרה. אנחנו מעריכים שהיקף התחלות בניה הנדרש לחיסול משבר הדיור הוא גבוה יותר וצריך לעמוד על סביבה של 100 אלף יחידות דיור בשנה".

לדברי סרוגו, "הבנקים הם תורמים מיידיים מרכזיים לשינוי המגמה השלילי בהתחלות הבניה, כאשר הם מעלים מאוד בתקופה האחרונה את הריביות ומקשים הרבה יותר על מתן מימון לפרויקטים, לאור המשך עליית הריבית שמוביל בנק ישראל.

Inner article

 

"ההחלטות של הבנקים מובנות, מאחר ועליית הריבית פוגעת ביכולת רכישת הדירות של שכבות אוכלוסייה שהיו אמורות להשתתף בפעילות בשוק הדיור. אך לאור אלה", סיכם יו"ר התאחדות הקבלנים, "ברור כי המשך עליית הריבית עלולה להסיט את ענף הבנייה למיתון שיסכל את מאמצי הממשלה לבלום את קצב עליית מחירי הדיור ומשכך, עלול לסכן את המשק כולו".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה