רק אדם אחד מעשרה פקידים כלליים וקלדנים ימצא עבודה

מפתחי תכנה, נציגי מכירות בטלפון או בעלי ידיים טובות בענפי הבנייה: יש לכם עתיד • כל היתר, אאוט • למ”ס פרסמה את נתוני סקר כוח אדם עם הצלבה לסקר משרות הפנויות שוק העבודה בישראל • התוצאה: תמונת מצב שתותיר אתכם פעורי פה מול הפערים

פקידות, קלדנות, עבודה על מחשב | אילוסטרציה: PIXABAY

ברבעון השלישי של 2020 זינק מספר המשרות הפנויות ל-59.8 אלף משרות בממוצע לחודש, לאחר שעמד על 45.6 אלף משרות פנויות בממוצע לחודש ברבעון השני של 2020, כך עולה על פי נתוני הלמ”ס. אלא שבעוד לעומת הרבעון השני מדובר בזינוק משמח, לעומת התקופה המקבילה אשתקד מדובר בצניחה חופשית. ברבעון השלישי של שנת 2019 הגיע מספר המשרות הפנויות ל-101.0 אלף משרות בממוצע לחודש. מדובר בפער עצום המשקף את שוק העבודה בישראל.

בלמ”ס בוחנים את שוק העבודה בישראל גם על פי פרמטר המשלב את נתוני סקר כוח אדם וסקר משרות פנויות. על פי הניתוח, היחס בין ההיצע לביקוש (היחס בין מבקשים לעבוד לבין המשרות הפנויות), בחודשים יולי-ספטמבר 2020, ירד ל-7.1 לעומת 3.5 ברבעון המקביל אשתקד. כפול. כלומר, על כל משרה אחת פנויה התמודדו 7.1 עובדים, לעומת 3.5 עובדים בשנה שעברה.

 זאת ועוד, בתחומים ספציפיים מצאו בלמ”ס כי ישנם 10 עובדים על כל משרה אחת (!). כך למשל נמצא שבקרב מנהלי חשבונות ובעלי משלח יד דומה ובקרב פקידים כלליים וקלדנים ישנו יחס הגבוה מ-10 בין ההיצע לביקוש. בשנה שעברה, ברבעון השלישי, היחס הגבוה ביותר הגיע לאחד ל-5 (כלומר חמש מתמודדים על כל משרה פנויה).

באופן כללי, היחס בין ההיצע לביקוש בכל משלחי היד היה גבוה מ-1 (כלומר מספר המבקשים לעבוד עולה על מספר המשרות הפנויות). גם בנקודה זו אם נביט אל התקופה המקבילה אשתקד, נגלה את המשבר בשוק העבודה בישראל. ברבעון השלישי של 2019 היחס שבין ההיצע לביקוש היה נמוך מ-1 (כלומר מספר המשרות הפנויות עולה על מספר המבקשים לעבוד) בקרב הקבוצות הבאות: מפתחי תכנה, נציגי מכירות בטלפון ובקרב קבוצת משלחי היד הבאים: בוני בתים למגורים, מניחי לבנים ובעלי משלח יד דומה, סתתים, חותכים, מנסרים ומגלפים באבן, יוצקי בטון, עובדי גימור בתחום בנייה ובעלי משלח יד דומה, עובדי שלד בתחום הבנייה ובעלי משלח יד דומה, רצפים ומניחי אריחים וטייחים.

המגמה שהתהפכה

בלמ”ס מסבירים כי ההיצע של כוח העבודה במשק כולל את כל מחפשי עבודה ב-12 החודשים האחרונים. כולל מועסקים שחיפשו עבודה אחרת או עבודה עם מספר שעות רב יותר בארבעת השבועות האחרונים, בלתי מועסקים ואינם משתתפים בכוח העבודה שחיפשו עבודה ב-12 החודשים האחרונים. בהינתן הפירוט האחרון מתברר, שהנתון מנופח מעט מעבר לגודלו האמיתי, היות ובחשבון נכללים גם כאלה שעובדים כרגע, או כאלה שהפסיקו לחפש עבודה במהלך השנה מכל סיבה שהיא.

על פי הגרפים המתפרסמים מטעם הלמ”ס, הירידה הגדולה בכמות המשרות בישראל החלה ברבעון הראשון עם פרוץ מגפת הקורונה לחיינו והסגר הגדול של מרץ. על פי הנתונים המתפרסמים, ברבעון האחרון של 2019 מס’ המשרות עמד על 98,900 ואילו ברבעון הראשון של 2020 המספר צנח ל-73,900. ברבעון השני, כאשר הכלכלה עדיין לא התעוררה ורבים מהעסקים היו סגורים, מספר המשרות הפנויות ירד שוב לשפל של 45,600 משרות.

משרות בהן מתמודדים עשרה עובדים לכל משרה | מקור: למ”ס

ברבעון השלישי כאמור התהפכה המגמה, הנתון צמח בכשליש והגיע עד ל-59,800 משרות. אך לצד העליה במספר המשרות הפנויות, המספר של מחפשי עבודה גדל גם הוא ברבעון הזה לעומת הרבעונים הקודמים. המצב הזה בא לידי ביטוי בירידות ביחס בין היצע לביקוש בכל הקבוצות הראשיות של משלחי יד ברבעון השלישי 2020 לעומת הרבעון הקודם. כעת נותר לראות האם בשורת החיסונים ויציאת הכלכלה מהבוץ, תזניק שוב את מספר המשרות הפנויות בישראל.

המגזר הציבורי וענף החקלאות – אאוט

אם אתם מחפשים עבודה, כדאי לכם לעיין ברשימה הבאה. הנתונים נכונים לרבעון השלישי 2020:

  • בקרב מנהלים עמד מספר המשרות הפנויות על 1.3 אלף משרות בממוצע לחודש ועל כל משרה התמודדו 7 עובדים.
  • בקרב בעלי משלח יד אקדמי מספר המשרות הפנויות עמד על 14.6 אלף משרות בממוצע לחודש ועל כל משרה התמודדו 5.7 עובדים.
  • בקרב הנדסאים, טכנאים, סוכנים ובעלי משלח יד נלווה עמד מספר המשרות הפנויות על 6.4 אלף משרות בממוצע לחודש ועל כל משרה התמודדו מספר שיא של 8.4 מחפשי עבודה.
  • בקרב פקידים כלליים ועובדי משרד עמד מספר המשרות הפנויות על 4.1 אלף משרות בממוצע לחודש ועל כל משרה התמודדו 7.2 מועמדים.
  • בקרב עובדי מכירות ושירותים עמד מספר המשרות הפנויות על 15 אלף משרות בממוצע לחודש ועל כל משרה התמודדו ‘רק’ 5.9 עובדים.
  • בקרב עובדים מקצועיים בתעשייה ובבינוי ועובדים מקצועיים אחרים עמד מספר המשרות הפנויות על 11.7 אלף משרות בממוצע לחודש ועל כל משרה התמודדו בקושי 4.2 עובדים.
  • בקרב עובדים בלתי מקצועיים עמד מספר המשרות הפנויות על 5.5 אלף משרות בממוצע לחודש ועל כל משרה התמודדו 5.1 עובדים בלתי מקצועיים. נתון זה כולל: עובדי ניקיון, עוזרים בבתים פרטיים ובמשרדים, עוזרים בכנת מזון ופועלים בלתי מקצועיים בכרייה, בבנייה, בתעשייה ובהובלה.

בלמ”ס מסייגים את הנתונים ומציינים, כי בקרב מחפשי עבודה ישנם כ-20% שמשלח היד שהם מחפשים לעבוד בו אינו ידוע. כלומר, הנתון נכון רק ל-80% מתוך מחפשי העבודה, דבר שמנפח שוב את הנתונים לממדים גבוהים. גם העובדה שלא בכל האוכלוסיות חיפוש עבודה מוגבל לרבעון ספציפי, עלולה להביא לאומדן יתר.

סייג נוסף שמעניק נפח לנתונים הוא העובדה שאוכלוסיית ‘סקר משרות פנויות’ אינה כוללת עסקים קטנים (פחות מ-5 משרות שכיר), וכן לא כוללת את המגזר הציבורי, את ענף החקלאות, ויחידות נוספות המפורטות בסעיף ‘אוכלוסיית סקר משרות פנויות’. “לפיכך”, מציינים בלמ”ס, “נתוני משרות פנויות מציגים אומדן חסר לביקוש לכוח עבודה במגזר העסקי”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה