רק אחרי ארבע שנות הליכים משפטיים: מכון הטסטים אושר

לאחר ארבע שנים של הליכים משפטיים קיבל בית המשפט לעניינים מנהליים את טענות הזוכה במכרז להקמת מכון רישוי (טסט) לרכב בדימונה | בינתיים הוועדה המקומית בדימונה כבר נתנה את ההיתר המיוחל שיעזור להפחית את העומסים, לטובת כלל תושבי הנגב

טסט, מכון רישוי | צילום (אילוסטרציה): מיטל כהן, פלאש 90

משך עשרות שנים נאלצו מאות אלפי תושבי הנגב המזרחי לבזבז זמן יקר וכסף כדי לנסוע לבאר שבע לעשות את המבחן השנתי, ה"טסט" לרכב. למרות שכבר ב-2020 נבחר איש העסקים חנא אליאס, כזוכה במכרז להקמת מכון הרישוי הראשון בדימונה, בפועל, נערכה מאז מסכת משפטית מורכבת אותה הובילו עורכי הדין חן אביטן ויוסי עטון שייצגו את אליאס, מול מתחרה אחר שהפסיד במכרז וניסה לטרפד את המהלך. לפני מספר חודשים במהלכה של מלחמת "חרבות ברזל" אף ביטל משרד התחבורה את זכייתו של אליאס במכרז.

במסגרת פסק דין חדש שנתן בימים האחרונים ביהמ"ש המחוזי בתל אביב בשבתו כביהמ"ש לעניינים מנהליים, מקבל בית המשפט את טענות עו"ד חן אביטן, תוך שהוא מותח ביקורת על התנהלות משרד התחבורה וחוסר רגישותו במשלוח הודעת ביטול הזכייה במכרז בעיצומה של המלחמה.

בנוסף, מתח ביהמ"ש ביקורת על התנהלותו של המתחרה אשר פעל מטעמים אישיים ולא עניינים על מנת לטרפד ולבטל את הזכייה במכרז. ביהמ"ש קבע כי אי מתן ההיתר מהווה עיוות דין, פגיעה בתושבי דימונה אשר יאלצו להמתין זמן רב נוסף להוצאת מכרז חדש להקמת מכון רישוי ונזק הכלכלי שיגרם לזכיין אשר ביטול זכייתו יגרור אובדן כספי ונזק כלכלי של השקעות אשר תרדנה לטמיון.

לאחר שהתקבל ההיתר, צפויה תחילת בניה והקמה של מכון הרישוי בחודשים הקרובים כך שבתוך כשנתיים מכון הרישוי כבר יפעל לטובת כלל תושבי האזור. אם העתירה לא הייתה מתקבלת, היו נאלצים בעלי הרכבים לחכות עוד כ-5 שנים לפחות עד להקמתו.

עו"ד חן אביטן שייצג את הזוכה במכרז: "אכן בשורה לנגב ולתושבי דימונה בפרט. הליכי מכרז קפדניים הינם חשובים לשם שמירה על שוויון ועקרונות משפט נוספים אך יחד עם זאת נסיבות העניין ומציאות החיים צריכים להילקח בחשבון בשעה שמפעילים את הכלים המשפטיים הנ"ל וכך מגיעים לתוצאה הנכונה והצודקת".

כתיבת תגובה