רק היום ובמחיר מיוחד – עושים סוף לפייק מבצע

ועדת הכלכלה דנה בהצעת חוק שתאסור שימוש במיונחים של מבצע וכדו’ ללא הצדקה כספית אמיתית. נציגי התאחדות התעשיינים לשכות המסחר התנגדו.

מבצע צילום שארטסטוק

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, החלה היום (ד) להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק הגנת הצרכן בכל הנוגע למבצעים או מכירות מיוחדות (מכירת סוף עונה, מכירת חיסול, או מכירה אחרת במבצע).תוכן ההצעה הוא שלא יהיה ניתן להשתמש בכותרת “מבצע” או “SALE” אם לא ברור שהצרכן אכן מקבל הטבה או הוזלה במחיר המוצר.

כבל אמר כי זוהי הצעה חשובה והבטיח כי היא תעבור, הוא קרא לנציגים השונים לתלות את שק הדמעות בחוץ ולא לגרום לחברי הוועדה שברון לב. במהלך הישיבה נשמעו התנגדויות רבות להצעה מצג נציגים רבים של עסקים בתחום המזון, התיירות, האופנה ועוד – והיו”ר כבל הבהיר כי “המטרה היא לוודא שמבצע הוא באמת כזה ולא ‘פייק מבצע'”, והודיע כי הוא לא מתכוון לנהל משא ומתן להחרגות כאלה ואחרות. אף אחד לא רוצה לגרום לבעלי העסקים להפסיד, אבל התחושה היא שבחלק מהמקומות ההתנהגות היא חזירית.

הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מיכאל אטלן, הסביר כי החוק נולד לאחר שהרשות איתרה בעיה של ריבוי מבצעים פקטיביים, שלא מגלמים הנחה או מגלמים הנחה פחותה ממה שמבטיחים וזה סוג של הטעייה.

היועצת המשפטית של הרשות, עו”ד חנה וינשטוק טירי, הסבירה שלפי ההצעה לפני שבעל עסק יוצר למבצע הוא צריך למכור את המוצר במחיר הקודם במשך 30 ימים, והמבצע עצמו צריך להימשך 45 ימים.

הכלכלנית הראשית ברשות, בתיה גוטל, הוסיפה כי המילה “מבצע” מורידה את המוטיבציה של הצרכנים לבצע השוואת מחירים”.

מנגד, נציגי איגוד לשכות המסחר, קרן חן סופר ונמרוד הגלילי, טענו כי יש סוגי מוצרים כמו רכבים או מוצרי מזון קצרי תוקף שקשה למכור אותם במשך חודש במחיר לפני מבצע. חן סופר הוסיפה: “החיוב למכור מוצר במחיר אחד למשך 30 יום ורק לאחר מכן לצאת למבצע שימשך 45 יום זאת מעורבות בוטה בניהול עסקים שנדרשים להיות דינמיים ולהגיב מהר”.

מאיה הרשקוביץ, נציגת ענף האופנה בהתאחדות התעשיינים, אמרה גם היא כי כולם האופנה דינמי וכל הזמן נכנסות קולקציות חדשות ולפי ההצעה לא ניתן יהיה לצאת למבצעים תכופים כי המוצרים צריכים לשבת על המדף 30 יום במחיר ללא מבצע.

נציג ערוץ הקניות, עו”ד דב אברמוביץ, אמר כי ענף הקמעונאות תוסס ותחרותי והוא חייב גמישות במחירים כדי להתחרות עם יבואנים גדולים ואתרי הקניות הגדולים בעולם. מנכ”לית התאחדות משרדי הנסיעות, חני סובל, אמרה כי בענף התיירות התחרות היא מול גופים בינלאומיים שחוק הגנת הצרכן לא חל עליהם. עו”ד נופר טל, המייצגת את רשתות המזון ויקטורי וסופר דוש, אמרה: “ישראל לא מביאה הרבה מדליות באולימפיאדה אבל אנחנו בהחלט שיאני עולם ברגולציה”. לדבריה, צריך להשקיע יותר בחינוך לצרכנות נבונה.

היו”ר כבל התייחס לשלל הטענות השונות שהועלו במהלך הישיבה ואמר כי הממשלה הגישה את הצעת החוק לכנסת כי גילתה כשל שוק ולא כי היא מתלהבת לחוקק חוקים בעניין הזה. “אם יסתבר שיש בעיות שצריך לתת עליהן את הדעת נעשה זאת, זה בסך הכל מבצע זה לא האיום האיראני”, אמר. עם זאת הוא הבהיר כי לא מדובר במשא ומתן להחרגת ענפים כאלה או אחרים. 

כתיבת תגובה