רק עם לוחית הרכיבה חוקית || הכניסה לתוקף בעוד חודש

בקרוב: חובת לוחית זיהוי לקורקינטים ואופניים חשמליים | התקנות אושרו בתחילת השנה בוועדת הכלכלה של הכנסת, ובעלי הרכב קיבלו תקופת היערכות של חצי שנה כדי להירשם באתר ולקבל מספר רישוי, להטביע לוחית זיהוי אצל מטביע מורשה ולהתקין אותה על כלי הרכב | משרד התחבורה השיק קמפיין – ומה עם המגזר החרדי?

לוחית זיהוי לדו גלגלי, מיקרו מוביליטי | צילום: דוברות משרד התחבורה

החל מ-1 באוגוסט חלה על רוכבי קורקינטים ואופניים חשמליים חובת רישום והצגת לוחית זיהוי.

חובת רישום רכב תחבורה קלה והצמדת לוחית זיהוי לרכב היא יוזמה למען שמירה על בטיחות הולכי הרגל והרוכבים. התקנות אושרו בתחילת השנה בוועדת הכלכלה של הכנסת, ובעלי הרכב קיבלו תקופת היערכות של חצי שנה כדי להירשם באתר ולקבל מספר רישוי, להטביע לוחית זיהוי אצל מטביע מורשה ולהתקין אותה על כלי הרכב.

המונח "תחבורה קלה" או "מיקרו-מוביליטי" כולל כלי רכב קלים שאינם חייבים ברישיון נהיגה אך חייבים קבלת היתר ועמידה במבחן עיוני. חובת הצגת לוחית זיהוי נועדה לחזק את יכולת האכיפה נגד רוכבים הנוהגים באופן פרוע ומסכנים את הולכי הרגל, את שאר משתמשי הדרך ואת עצמם.

בעשור האחרון עלתה הפופולריות של רכב דו-גלגלי חשמלי, ומאות אלפי אופניים וקורקינטים חשמליים נעים במרחב העירוני. רוב הרוכבים נוהגים בזהירות ובאחריות, אך ישנם כאלה הנוסעים על המדרכות ומסכנים את שלומם של הולכי הרגל ואת עצמם.

בין היתר נקבע תקן לרכב, גיל רכיבה מינימלי (16), חובת חבישת קסדה, איסור רכיבה על המדרכה, חובת הכשרה עיונית ועוד. כמו כן הורחבו סמכויות האכיפה לפיקוח העירוני. עם זאת, מאמצי האכיפה לא היו יעילים מספיק, מכיוון שרכבי תחבורה קלה אינם חייבים בנשיאת לוחית מזהה. במקרה של עבירה או תאונה, הרוכבים יכלו להתחמק ולהימנע מדו"חות.

רכב תחבורה קלה יחוייב בנשיאת סימן מזהה. כדי להקל על בעלי כלי הרכב, נקבע נוהל רישום קל ופשוט, המתבצע כולו באופן מקוון וללא צורך להגיע למשרד הרישוי, ואינו כרוך בתשלום אגרות או בביצוע מבחן שנתי.

בעת רישום רכב קיים, או ברכישת רכב חדש, על בעלי הרכב לבצע רישום מקוון חד פעמי, באמצעות מספר תעודת זהות. אם הבעלים הוא תאגיד, כגון חברת שליחויות או חברת השכרה, ההזדהות תבוצע באמצעות מורשה מטעמו.

בתום התהליך יישלח לבעל הרכב אישור דיגיטלי הכולל מספר רישוי הכולל שתי אותיות לועזיות וארבע ספרות, למשל AB 1234. בעל הרכב ייגש עם האישור למטביע לוחיות זיהוי מורשה, אשר יכין עבורו את הלוחית, אותה יש להצמיד לרכב. הכנת הלוחית והתקנתה כרוכות בתשלום.

לרשות הרוכבים עומדים עשרות מתקינים מורשים בכל רחבי הארץ, וצפוי כי מספרם יגדל עם הגידול בביקוש. רשימת המתקינים המורשים מופיעה באתר משרד התחבורה (חפשו בגוגל "רישום אופניים וקורקינט חשמליים").

במשרד התחבורה הדגישו כי שלא כמו ברכב מנועי, מספר הזיהוי הוא אישי ומשויך לבעל הרכב ולא לרכב עצמו. במקרה של מכירת הרכב או רכישת רכב חדש, על הבעלים לפרק את הלוחית ולהתקינה על הרכב החדש, וזאת לאחר שביטל את השיוך הקודם וביצוע רישום מקוון לכלי החדש.

לקראת תחילת ישום התקנה, יוצא משרד התחבורה בקמפיין הסברה המדגיש את חובת הרישום וחשיבותה, תחת הסיסמה ״רק עם לוחית, הרכיבה חוקית!״ הקמפיין יעלה במדיה דיגיטלית, ברשתות חברתיות וברדיו – בתקשורת הכללית בלבד (מדוע? למשרד התחבורה הפתרונים. המגזר החרדי כנראה איננו נוסע בקורקינטים…) בהובלת הקומיקאי ואושיית הרשת גיא הוכמן, אשר מעורב ומחויב לנושא באופן אישי לאחר שאימו נפגעה באופן אנוש מקורקינט חשמלי בעת שיצאה מביתה בתל אביב, וסובלת עד היום מפגיעת ראש חמורה.

לדברי גיא הוכמן, "עד היום לא באמת התייחסו לכלים האלה כאל כלי רכב, אבל תאמינו לי, מדובר בכלי רכב לכל דבר. אימא שלי האהובה לא מדברת ולא הולכת כבר שנה מאז שפגע בה רוכב קורקינט פרוע. אז בשעה טובה, הנושא הוסדר. ההסדרה הזאת היא בעדכם ולמען הבטיחות בדרכים של כולנו. בחייכם, הירשמו ושימו לוחית!"

גיא הוכמן ציין כי הוא תורם את מלוא שכרו עבור הובלת הקמפיין לעמותה העוסקת בתחום בטיחות בדרכים והצלת חיי אדם.

כתיבת תגובה