רשות המסים מדווחת: הציבור מיישם את חוק המזומן

רשות המסים ערכה כ-4,300 ביקורות בארבעת החודשים האחרונים, לאכיפת החוק לצמצום השימוש במזומן • בשלב זה לא מדובר על אכיפה לצורך הענשה, אלא במסירת התראה למפרים בלבד • מהנתונים עולה כי חלק ניכר מהציבור כבר מקפיד על יישום החוק

כסף מזומן שנמצא בבדיקת רשות המיסים, אילוסטרציה | צילום: רשות המסים

ב-1 בינואר השנה נכנס לתוקפו החוק לצמצום השימוש במזומן, הקובע, בין השאר, הגבלות על שימוש במזומן ובצ’קים. החוק נועד לצמצם את ההון השחור, לסייע במאבק בפעילות פלילית, לרבות פשיעה חמורה ומימון טרור וכן בהעלמות מס. בחוק נקבע, כי בתשעת החודשים הראשונים להפעלתו לא יוטלו עיצומים כספיים על מפרי החוק, אלא תימסר התראה בכתב (ובלבד שלא מדובר בהפרה חוזרת), כך שהביקורות מסייעות להטמעת החוק והוראותיו בקרב הציבור.

היום חשפה רשות המסים את נתוני ממצאי הביקורות לאכיפת החוק לצמצום השימוש במזומן, שנערכו במהלך ארבעת החודשים האחרונים. בתקופה זו נערכו סה”כ כ-4,300 ביקורות, מהן עולה כי חלק ניכר מהציבור הטמיע את ההגבלות הכלולות בחוק.

250/200 סייד בר + קובייה

מתוך 612 ההפרות שנמצאו בביקורות, רק 123 הן הפרות של הוראות שימוש בכסף מזומן (יצויין כי הפרת מזומן יכולה להיות בעסקה אחת, כשלכל אחד מהצדדים מיוחסת הפרה), ב- 147 מקרים נמצאה הפרה של הוראת תיעוד אמצעי התשלום/תקבול, ו-342 הפרות היו של הוראות שימוש בצ’קים (כגון: איסור שימוש בצ’קים פתוחים, או הסבת צ’קים ללא ציון שם ומספר זהות של המסב בגב הצ’ק).

עוד עולה מהנתונים, כי ההפרה הגבוהה ביותר של הוראות שימוש בכסף מזומן היא בגובה 174,000 ₪; של הוראת תיעוד אמצעי התשלום/תקבול היא 1,420,000 ₪ ושל הוראות שימוש בצ’קים היא 170,000 ש”ח.

כדוגמא מציינים ברשות המיסים את המקרים הבאים:

ביקורת אצל עוסק מענף הרכב בכפר ראמה, איתרה 9 עסקאות בהיקף כולל של 248,000 ₪, שבוצעו ‘בשחור’, והתשלום עבורן היה במזומן, בניגוד להוראות החוק. כמו כן, אותרו אצל אותו עוסק עסקאות נוספות בהיקף כולל של 117,000 ₪, ששולמו באמצעות צ’קים פתוחים, שוב בניגוד להוראות החוק. סוחר רכב אחר מתל-אביב נתפס בעת שפיצל עסקה למכירת רכב בהיקף של 16,000 ₪ לשתי עסקאות ששולמו במזומן, במטרה להתחמק מהוראות החוק.

Inner article

 

ביקורת אצל בעל אולם אירועים באשדוד, העלתה כי קיבל במזומן 185,000 ₪ עבור אירוע, בניגוד להוראות. קבלן שיפוצים מאילת נתפס שקיבל 29,000 ₪ במזומן, עבור עסקה בסך 100,000 ₪. ובביקורת אצל נותן שירותי מטבע (צ’יינג’), נמצא שקיבל צ’ק מוסב ללא ציון שם המסב, ח”פ שלו ושם הנסב.

ברשות המסים מבקשים להזכיר לציבור כי היא מעמידה לרשותו סימולטור, המאפשר עוד לפני ביצוע פעולה של עסקה/הלוואה/תרומה/מתנה/ תשלום שכר עבודה, לבדוק האם הוא ממלא אחר הוראות החוק. לחצו כאן לסימולטור.

הנתונים מראים כי עד כה כ-18,000 איש נכנסו לסימולטור ובדקו. ניתן למצוא באתר הרשות גם מידע מקיף על הוראות החוק, ובכלל זה מדריכים בשפות, מקבץ שאלות ותשובות ועוד. ניתן ללחוץ כאן לדף צמצום השימוש במזומן באתר רשות המסים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה