רשות המסים תכביד את ידה על המכירות בבתים

כך מתכננת רשות המסים להעמיק את היד בכיסי האזרחים • הרשות תתמקד במכירות בבתים • ומתי יוחזר נוהל ‘גילוי מרצון’ לקדמת הבמה? • וגם: מיסוי יעיל יותר למטבעות דיגיטליים, וכיצד תמוסה הפעילות העסקית של גוגל, פייסבוק ואמזון

רשות המיסים | צילום אוליביה פיטוסי, פלאש 90

צמד המילים ‘משבר הקורונה’ הפך כבר למוקצה מחמת מיאוס. כלכלנים ופרשנים תולים את כל תחלואי הכלכלה באותו משבר מתמשך, אולם מאידך צריך לזכור, כי שנת 2020 החלה בגירעון של 3.7% מהתוצר, במקביל למאות מיליוני שקלים שנזלו ונשפכו החוצה מקופת המדינה בשלושת סבבי הבחירות.

זאת ועוד, רשות המסים שהייתה אחראית עד כה על שאיבת הכסף מהאזרחים, כמעט הפכה את עורה כשקיבלה אחריות על שיפוי האזרחים בגין הפסדי הקורונה. מצב זה הסיט את רשות המסים ממטרתה העיקרית, קרי: גביית כסף מאזרחי המדינה לטובת קופת האוצר. כעת מתכננים ברשות המסים כיצד להעמיק את היד בכיסי האזרחים ולשאוב משם כסף נוסף על מנת לכסות על הגירעון שזינק השנה לכ-14% – נקודת פתיחה גרועה ביותר לשנה הפיננסית החדשה.

250/200 סייד בר + קובייה

את התוכניות הנמצאות על שולחן רשות המסים, אנו מוצאים בדיווח של אלה לוי-וינריב ב’גלובס’. מדובר בקידום רפורמות יצירתיות וחוקים חדשים שירחיבו את מקורות ההכנסה וימלאו את קופת המדינה המצומקת בעשרות מיליארדי שקלים חדשים.

Inner article

כך למשל מתכננים ברשות המסים להחזיר לקדמת הבמה את נוהל ‘גילוי מרצון’ שיאפשר להזרים למערכות כסף לבן וחוקי באמצעות תשלום המס הנדרש. באחד הדיווחים הקודמים ב’גלובס’ נכתב על גישושים בין הממשלה, האוצר ורשות המסים בשאלה כיצד יתחדש הנוהל ומה הוא יכלול. בין היתר עלו רעיונות שיאפשרו להכניס מזומנים שלא נמצאים בבנקים או במערכת פיננסית מדווחת, אל תוך המערכת. נוהל כזה יכול לסייע להכניס לקופת המדינה עשרות עד מאות מיליוני שקלים.

במהלך כנס שנערך בחודש הקודם חשף רו”ח (משפטן) רולנד עם-שלם, סמנכ”ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים, כי ברשות אכן שוקלים לחדש את נוהל הגילוי מרצון או לגבש הסדר חדש על מנת לאפשר לדווח על הון לא מדווח ו’להלבין’ אותו באמצעות תשלום מס. על פי הערכות, אזרחים רבים שצברו הכנסות נאות בשוק הקריפטוגרפי יזרימו את כספם בכיוון הנכון מבלי לחשוש מעונש.

בדיווח אף הובאו דברי עו”ד ירון אלי, ראש מחלקת המיסוי ב-ENF: “להבדיל מהנוהל הקודם, שכוון בעיקר לכספים בחו”ל של ישראלים שלא דווחו, נדמה שהנוהל החדש שמתגבש נועד בעיקרו לעודד ישראלים לחשוף את ההון השחור שנמצא בתוך ישראל. אם אכן יפורסמו, ההוראות החדשות יכולות לסייע למי שצבר הון שחור רב שלא דווח, המעוניין להלבין אותו בצורה חוקית הן מבחינת חוקי המס והן מבחינת חוקי הלבנת הון”.

הסוף הרע של התשלום במזומן

המצאה חדשה-ישנה של רשות המסים מתעסקת עם המזומן הקטן של האזרחים. אם בעבר אזרח היה מרים בלטה אחת ויוצא למסע רכישות בחוצות ואף אחד לא היה ממצמץ, כיום, נאסר על האזרחים לשלם במזומן על עסקאות מעל 11 אלף שקל (50 אלף שקל בעסקאות מסחריות). ברשות משתעשעים זה מכבר בהורדת תקרת המזומן, כך שידי האזרחים יכבלו עוד יותר.

לדברי עו”ד אורי גולדמן, המתמחה במיסוי ובעבירות כלכליות בדיווח ב’גלובס’, “רשות המסים מתכוונת להביא לאישור הכנסת את הקטנת תקרות המזומן לעוסק ל-6,000 שקל לפרטיים, ומ- 15 אלף שקל לעסקאות אחרות, למעט מכירת רכב יד שנייה מפרטי לפרטי, שיישאר על 50 אלף שקל”.

גולדמן טוען שהתיקון עלול להכביד על המשק. “התקופה האחרונה טרפה את הקלפים. אנשים איבדו את כספם ומקום עיסוקם ונאלצו ‘להוציא מהבלטות’ את חסכונותיהם במזומן (החוקי). כעת לא זמן טוב להקטין את הסכומים. המזומן בשוק הוא צינור חמצן לכל אותם אנשים שנאלצו להוציא כספי חסכונות בעל כורחם ולאחר שלא קיבלו פתרונות כלכליים מהמדינה, כמו למשל עסקים שלא זכאים למענקים וכדומה”.

מיסוי המטבעות הדיגיטליים

ברשות המסים פוזלים גם לעבר שוק הקריפטו. הרווחים אותם גורפים המשקיעים בשוק זה, מגרים כנראה את דמיונם של אנשי רשות המסים האמונים על שותפות מלאה ברווחי האזרחים. בעבר טענה הרשות שמטבע דיגיטלי הוא נכס ולא מטבע לעניין חוקי המס, כעת חוזרת הרשות לעסוק בנושא ולנסות לחייב את העוסקים בתחום במס יעיל יותר.

גוגל, אמזון ופייסבוק, תתחיל לשלם

נקודה נוספת בה מוצאת רשות המסים כסף רב, היא מיסוי ישראלי על חברות בינלאומיות. כבר לפני שנה וחצי הוכן מסמך לשר האוצר במטרה שזה יחתום עליו ויוביל את החברות האינטרנטיות לשלם מס כחוק – גם אם זה יבוצע לא באמצעות מיסוי רווחים.

נזכיר, כי בשנת 2017 קבעה רשות המסים כי בהתקיים תנאים מסוימים הרי שיש לראות את פעילות החברה כאילו היא מנוהלת מישראל ובשל כך עליה לשלם מס חברות מלא על פעילותה. על פי ההחלטה, כאשר ניתנים שירותים כמו קידום לקוחות באינטרנט, שירותי פרסום, הורדת קבצים וכיוצא באלו הרי שהלכה למעשה מדובר בפעילות עסקית לכל דבר ועניין ומוטל על כך מס בשיעור של 25%. בהמשך נבחנה אופציית המיסוי על המחזור העסקי שמרכזות החברות בארץ בשיעור של בין 2% ל 5% שנתי כפי שמנסות לעשות מדינות אחדות באיחוד האירופי.

במקביל יעשו ברשות המסים ניסיון אמיתי לחוקק חוק בנושא תיעוד ודיווח במחירי העברה (מחיר שנקבע ביחס לעסקאות בינלאומיות המבוצעות בין חברות קשורות). לדברי עו”ד נוימן בדיווח, “החוק המוצע מבקש לקדם בשנית את מתווה השינויים בחובות הדיווח והתיעוד של קבוצות רב-לאומיות. בתוך כך, נקבע, כי חברות ישראליות, השייכות לקבוצה רב-לאומית שמחזור עסקאותיה עולה על 3 מיליארד שקלים, תחויבנה לדווח על הפעילות הבינלאומית שלהן גם לרשות המסים בישראל. הדוח יועבר במסגרת חילופי מידע אוטומטיים למדינות אחרות שהן צד להסכם חילופי מידע עליו חתומה ישראל, בהן פועלות ישויות אחרות בקבוצה הרב-לאומית. במקביל תקבל רשות המסים דוח ממדינות אחרות, בהן פועלת חברת-האם בקבוצה הרב-לאומית, במקרים בהם ישויות אחרות בקבוצה פועלות בשטח ישראל”.

על הכוונת: המכירה הביתית

ואם לא די בכל מאות המיליונים שדיברנו עליהם עד כה, ברשות המסים מתכוונים להעמיק ולהגביר את המיסוי בכלכלת ה’חלטורה’. על פי הדיווח, מדובר בפעילויות בעלות גוון עסקי, שמניבות רווח, אך מבוצעות על-ידי אנשים פרטיים. בשנים האחרונות הלך התחום והתרחב בעקבות הכלכלה השיתופית, החדשנות הדיגיטלית והקהילתיות ברשת.

אם תתקבל ההחלטה, אזרחים רבים במדינת ישראל יתחילו להכיר את מס הכנסה מהצד הלא נעים: אנשים פרטיים שאוספים נוסעים בתשלום ‘על הדרך’, שיעורים פרטיים, השכרת חניות פרטיות, השכרת רכבים פרטיים לפי שעות וכן מכירות בבתים פרטיים, דבר המקובל מאוד במגזר החרדי. סביר להניח כי גם מכירות המתעטרות בכתר ה’גמח’ יעמדו על הכוונת של רשות המסים, בדרך להעשיר את קופתה המדלדלת של מדינת ישראל.

מומלץ עבורך

20 תגובות ל: "רשות המסים תכביד את ידה על המכירות בבתים"

 1. הכסף הגדול נמצא אצל ראשי הערים, עובדי ציבור בכירים,
  היום כל קבלן משמן את המערכת בהרבה מאוד כסף.
  שוק אפור מלווים בריבית דמי חסות..
  הם מחפשים את האנשים המסכנים הם לא הולכים על הקצפת………

 2. לומר הקופה המדלדלת של המדינה זה לא בדיוק נכון…

  נכון יש הוצאות, אבל הקופה מתפוצצת ממזומנים, המדינה בתזרים מזומנים חיובי

 3. יש להעיף את ראש רשות המיסים ולשים אותו בכלא , ויש לשרוף את כל הכנסת עד היסוד וללמד לקח את כל הפוליטיקאים , שבמקום להוריד את המיסים במצב קשה כזה הם מעלים את המיסים ולעצמם הם מעלים את השכר

 4. חי חי חי

 5. מה עם הקבצנים מהם עדיין לא ניסיתם לבקש

 6. רשות המסים נכשלה כישלון בטיפול בתופעת חשבוניות פיקטיביות ,מזוייפות,כוזבות ערן יעקב לא רוצה לעשות כלום בעניין ,הכסף הזה מממן ארגוני פשע ,בושה ,עם שלם (אמסלם) מתעסק בגילו מס’ מרצון זה פרס לעבריינים ,השתגעו בכלל ,כי הוא מחפש תעסוקה לאחר הפרישה שלו ,זה מחדל ענק .

 7. דיקטטורה בעור של דמוקרטיה … שמעתי פעם בדיחה על אדם פרסי שקנה חמור וצימצם כל יום מעט מהאוכל שלו יום אחד התעורר בבוקר מצא כי החמור מת . אמר הפרסי אוי חבל כמעט הרגלתי אותו לעבוד חינם . יש גבול לחליבת האזרחים . זה מאפיה

 8. העניים ישלמו מיסים והעשירים ימשיכו לגנוב כספי ,ציבור.
  ביבי – לתשומת לבך.

 9. האם רשות המיסים כבר גבתה מיסים מאמזון, פייסבוק, גוגל ודומיהם? נוח לטפל באזרח הקטן שמנסה לשרוד אחרי הכשלונות של הממשל לטפל בעבריינים הגדולים מעלימי המס.
  האם הגדלתם את קיצבאות הזיקנה שגנבי השלטון השרים ומלקקיהם העלו לעצמם בסיוע נהנים למיניהם

 10. כשרשות המיסים תהיה הגיונית כמו בארהב סביר להניח ש 50% מהכסף השחור יהיה לבן.ומי שבכל זאת יגנוב ויאכפו עליו חוק פלילי יהיו עוד כמה חוזרים בתשובה.אבל כרגע מכל שקל
  85 אג לממסד….הגיוני?

 11. אם יש שכל לרשות המיסים שילכו על שיפוצים הנעשים בשחור אם היו מקציבים איש אחד שמסתובב בכל העיר ובודק את אלה שמשפצים היו תופסים 2 ציפורים במכה אחד והמון מבני דודנו שבכלל לא מצהירים על מס הכנסה ומקבלים דמי אבטלה זה וזה כבר הציפור מספר שלוש

 12. הגיע הזמן שהמשתמטים ישלמו את המס המגיע. לא צריך להיות פריירים של הרמאים.

 13. מה עם הקלות במיסוי . מי שהולך למסעדה לא יכול לשבת . צריך לקחת בחד פעמי כמו אזכרה . האיכות של האוכל ירודה . אבל מחיר המנה הוא כמו בימים שישבנו . זה מעוות הרי למה צריך לשם ארנונה על שטחיםם גדולים במסעדה שלא בשימוש . ולמה בכלל לשים מס גבוה על אוכל שהרי זה כמו אוויר . החזרות בישראל חוגגת

 14. שיורידו מהשכר של חברי הכנסת ההזויים האלה😡😡😡😡

 15. חכמים על חלשים.
  במקום להטיל מיסים על אנשים שמנסים לשרוד ופותחים עסק קטן מהבית.
  תטילו מיסים נוספים על כל האנשים שיש ברשותם יותר מדירה אחת, ומיסים על עובדי ציבור שמשתכרים מעל ל15 k בחודש.

 16. זבלים במקום ליצור מקומות עבודה אתם מקשים יותר על האזרחים שאוכלים את הסיפור של הקורנה ונמצאים בבפחד קיומי

 17. חכמים על שאלתיאל יהודה

 18. מרבית המיסים מוצדקים , אבל וזה אבל גדול מאוד .חייבים לטפל בפיל שבחדר , בור השומן של הפנסיות המוקדמות של פורשי הצבא ומשרד הבטחון ימשיך לשלם פנסיות שמנות מאוד ( ממוצע 20,000₪ לחודש, יש כמובן גם 40 אלך ) במשך 30 שנים לפני גיל פרישה . רובם ככולם עובדים בעוד משרה בכירה במשק או המגזר הציבורי ( שזה בכלל הזוי ) ומקבלים שכר כפול ( ויש גם משולש) מהמדינה.

 19. ממש משעמם להם במשרדים. מקבלים משכטרות מעל 35000₪ לחודש ורוצים עוד ועוד על חשבונינו …. לפח זבל את כל הפוליטיקאים

 20. להוריד לכל עובדי המדינה 30 אחוז במשכורת לשנה , כמו שעובדים אחרים קיבלו חלת 70 אחוז , ועצמאים שסגרו את העסק לגמרי

כתיבת תגובה