רשות המסים לא מוותרת על המענקים, מאפשרת פריסה רחבה

מול העתירה שהוגשה לבית המשפט העליון על ידי קבוצת עצמאים נגד בקשת רשות המסים לקבל בחזרה את מענקי הקורונה מעסקים שלא רשמו ירידה של מעל 40% בהכנסותיהם – רשות המסים בצעד לקראת החייבים | תרחיב את פריסת התשלומים בהחזרת מענקים על ידי עסקים שנפגעו בתקופת הקורונה

אתר רשות המסים, קורונה | צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני, פלאש 90

רק לפני שבועיים הוגשה עתירת העצמאים נגד דרישת רשות המיסים להחזר מענקי הקורונה, לבית המשפט העליון וכבר נרשמת תזוזה קלה ברשות המסים: ההחזר לא יהיה גורף ובפעם אחת, תינתן פריס בתשלומים.

כזכור, במטרה לתת לעסקים מענה מיידי ובהתאם למדיניות הממשלה, שילמה רשות המסים את מענקי הסיוע לעצמאים ובעלי שליטה ומענקי הסיוע לעסק קטן על סמך הצהרות המבקשים לפיהן בין היתר, הייתה להם ירידת המחזורים הנדרשת בחוק לצורך הזכאות למענק.

250/200 סייד בר + קובייה

בראשית חודש יוני נפתחה באתר רשות המסים מערכת ייעודית המציגה למבקש את כל המענקים ששולמו לו, את הירידה במחזורים שנדרשה בחוק ואת הירידה שהוא חווה בפועל. במקרה של מענקים ששולמו ביתר, כשעל פניו לא קיימת זכאות לפי התנאים שנקבעו בחוק, מוצגות מספר אפשרויות להשבת הכספים באתר ובנוסף, כך הודיעה עתה רשות המסים, קיים הסדר פריסה נוח של מלוא סכום החוב בתשלומים שווים חודשיים ללא ריבית שפריסתם תסתיים לא יאוחר מיום 31.12.22.

העצמאים טענו בעתירתם כי מנהל רשות המיסים חייב לפעול לפי החוק החל ולפטור עצמאים ושכירים בעלי שליטה בחברת מעטים, מהשבת מענקי קורונה ששולמו ביתר או לפטור חיוב בהפרשי הצמדה, מאחר והדבר צודק בנסיבות העניין לרבות בשל מצבם הכלכלי. במסגרת עתירה זו, בית המשפט העליון התבקש זו הפעם הראשונה, ובאופן תקדימי, לדון ולהכריע בעניין שטרם נדון והוכרע בפסיקת בית המשפט העליון.

בין עקרי הדרישות: פטור מלא מדרישת ההשבה של מענקי הסיוע מעסקים אשר מחזור העסקאות השנתי שלהם לא עלה על 120,000 ₪, פטור מלא מדרישת השבה של מענקי סיוע ממי שסגרו את עסקם ו/או הפסיקו פעילות עסקית לחלוטין בשנת 2020  ו/או 2021, ובחינה שנתית של ירידה המחזור העסקאות ולא לפי בחינה דו-חודשית וכן החזר מענקים דיפרנציאלי.

Inner article

יו”ר העמותה לצמצום פערים חברתיים, יורם מועלם הסביר בעת הגשת העתירה כי זו “המפלט האחרון של העצמאים לאחר הדרישה השערורייתית של רשות המיסים לדרוש את המענקים בחזרה, כאשר גם האוצר וגם רשות המיסים ‘עוצמים את עיניהם’ כשהם יודעים שהכספים האלו היו מענקי קיום לפי חוק כבוד אדם וחירותו, בדיוק כמו השכירים שישבו בבית וקיבלו חל”ת. המדינה הכריזה מלחמה על העצמאים? העצמאים מכריזים מלחמה בחזרה”.

יו”ר העמותה לצמצום פערים חברתיים, יורם מועלם | צילום: תמר קידר

כך או כך, בית המשפט הגבוה לצדק עוד לא אמר את דברו, וכבר הודיעה רשות המסים כי תאפשר לבעלי עסקים שביקשו וקיבלו מענקי סיוע בתקופת הקורונה, ולא עמדו בתנאים שנקבעו בחוק, לפרוס את התשלומים להחזרת המענקים עד ל- יוני 2023, במקום עד דצמבר 2022. זאת, במידה שעסקיהם חוו ירידה במחזור השנתי בין השנים  2019 ל 2020 וסך החוב שבגינו מבוקשת הפריסה עולה על 15 אלף ₪.  

לפי הודעת הרשות, “ההחלטה התקבלה בעקבות פניות שהתקבלו ברשות ודיונים שנערכו בוועדות הכנסת”.  

בנוסף, הרשות מודיעה כי בקרוב תיפתח מערכת ממוחשבת שדרכה יוכלו מייצגים לבצע פריסה לעד 6 תשלומים עבור המיוצג, ללא צורך בהגעה פיזית למשרד שומה.

כעת, כאמור, יזכו עסקים שחוו ירידת מחזורים שנתית  בין 2019 ל2020 בפריסה נוחה אף יותר. הרשות ציינה כי על מנת ליהנות מהתנאים האמורים, יש להסדיר את החוב עד ליום  31.12.2021. ניתן להיכנס לאתר רשות המסים, למערכת הייעודית להשבת מענקים ששולמו ביתר.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה