רשות התחרות מתערבת במחיר הפיקדון לבקבוקי משקה גדולים

הממונה על התחרות אוסרת על איגוד תעשיות המזון לתאם את מחיר הפיקדון על בקבוקים גדולים • גם אם פיקדון בגובה 30 אגורות לא יהווה תמריץ מספיק לשם עמידה ביעדי האיסוף, יש דרכים אחרות לעודד את הציבור להחזיר מכלים גדולים

פחיות למחזור | צילום אילוסטרציה: מרים אלסטר, פלאש 90

הממונה על התחרות הודיעה לאיגוד תעשיות המזון של התאחדות התעשיינים בישראל כי לא תאפשר להם לתאם את גובה הפיקדון אשר יוטל על מכלי משקה בהתאם לחוק הפיקדון, תשנ”ט-1999, ובפרט על מכלי משקה גדולים, שנפחם 1.5 ליטר ומעלה. בכך דחתה הממונה בקשת פטור מאישור הסדר כובל שהגיש איגוד תעשיות המזון במסגרתו ביקשו שיתאפשר להם לקבוע ולהמליץ ליצרני ויבואני מכלי המשקה על גובה הפיקדון שייגבה מצרכנים.

בשל אי עמידה ביעדי האיסוף הקבועים בחוק הפיקדון, החליטה השרה להגנת הסביבה באישור ועדת הכלכלה של הכנסת כי החל מדצמבר 2021 יחול חוק הפקדון גם על מכלי משקה גדולים. החוק קובע פיקדון מינימלי של 30 אגורות לבקבוק. איגוד תעשיות המזון חושש כי פיקדון של 30 אגורות לא יספיק בכדי לעמוד ביעדי האיסוף שנקבעו בחוק. על כן האיגוד פנה לרשות בבקשה כי יוכלו לקבוע ולהמליץ על הפיקדון הראוי שיוטל על מכלי משקה גדולים.

250/200 סייד בר + קובייה

הממונה דחתה היום את הבקשה וקבעה, כי מתן הפטור יאפשר לאיגוד לקבוע פיקדון תוך שקילת שיקולי הרווח של חברי האיגוד. דבר זה עלול להוביל לנטל גדול יותר על הצרכן ולפגיעה בו. כמו כן הדבר עשוי לגרור ייקור והגדלת עלויות האיסוף של מכלי משקה. 

הממונה הוסיפה, כי קיים חשש שתיאום גובה פיקדון גבוה עשוי לשרת יצרנים גדולים ולהגדיל את עלויות האיסוף שיוטלו גם על יצרנים קטנים.

הממונה ציינה כי גם אם פיקדון בגובה 30 אגורות לא יהווה תמריץ מספיק לשם עמידה ביעדי האיסוף, יש דרכים אחרות לעודד את הציבור להחזיר מכלים גדולים כפי שקורה היום עם מכלים קטנים, כגון דמי עידוד לקמעונאים ולאספנים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה