רשות התחרות: 'פנינסולה' דוגמה לתחרות "ראש בראש עם הבנקים"

רשות התחרות מכנה "בשורה לתחרות בתחום הבנקאות" את רכישת פעילות האשראי ליהלומים של בנק אגוד ע"י פנינסולה • הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, אישרה לפנינסולה לרכוש את הפעילות בכפוף לעמידתה בדרישות הממונה טרם המיזוג בין בנק מזרחי לבנק איגוד

סניף של בנק אגוד בירושלים | צילום: אתר הבנק

"כניסתו של גורם חוץ בנקאי כנותן אשראי המתחרה ראש בראש עם הבנקים היא בשורה לתחרות בתחום הבנקאות ומראה על התפתחות חיובית בשוק. אישורה של פנינסולה כרוכשת נעשה לאחר שהרשות השתכנעה שיש בידה של פנינסולה להעמיד תחרות לבנקים בתחום האשראי ליהלומנים באופן שיתקן את הנזק התחרותי שנוצר כתוצאה מהמיזוג בין בנק מזרחי לבנק איגוד", כך ציינה מיכל הלפרין, הממונה על התחרות בהחלטתה היום (ב') על אישור חברת פנינסולה בע"מ כרוכשת פעילות האשראי ליהלומים של בנק אגוד וזאת בכפוף לעמידתה בדרישות התנאים שהטילה הממונה טרם ביצוע המיזוג בין בנק מזרחי לבנק איגוד. 

כפי שפורסם ב'ביזנעס', חברת האשראי החוץ בנקאית 'פנינסולה' דיווחה על רכישת תיק האשראי ליהלומנים מבנק אגוד כחלק ממהלך המיזוג של הבנק עם בנק מזרחי טפחות, כאשר החברה, שנמצאת בשליטת 'מיטב דש' ובניהולו של מיכה אבני תשלם תמורת התיק כ-90 מיליון דולר, סכום המשקף הנחה של כ-30% משווי התיק ובין 55% ל-70% משוויו. לפי דיווחי החברה סך האשראי בתיק עומד על 91 מיליון דולר לצד היקף מסגרות אשראי שעומד על 250 מיליון דולר. המחיר המדוייק טרם נקבע משום שהחברה תשלם לבנק אגוד סכום בערך השווה ל-70% משווי התיק, אם שוויו יעמוד בעת המכירה על 130 מיליון דולר ומעלה, או לחילופין, התשלום יהיה על פי סכום השווה ל-55% משווי התיק, אם שווי התיק יעמוד על 70 מיליון דולר ומטה.

250/200 סייד בר + קובייה

כזכור, ההסכם שנחתם ייצא לפועל לצד השלמת הסכם המיזוג בין בנק אגוד המחזיק בתיק לבין בנק מזרחי טפחות, וכחלק מתנאי המיזוג בין בנק מזרחי לבין בנק אגוד, הורתה הממונה על מכירת פעילות האשראי ליהלומים של אחד מהצדדים למיזוג לצד שלישי, שאינו פעיל היום בענף, שיאושר על ידי הממונה מראש. 

Inner article

עתה אישרה הממונה את המכירה כשלצד זאת, החליטה לבצע תיקונים מסוימים בתנאי ההחלטה, כך שיתאפשר לבצע את עסקת העברת פעילות האשראי ליהלומים במקביל לתחילת ביצוע עסקת המיזוג בין בנק מזרחי לבנק אגוד, כפי שסיכמו הצדדים ביניהם. עם זאת, הרשות עמדה על כך שברכישת פעילות האשראי ליהלומים על ידי פנינסולה, יישמר עיקרון ה-Fix it first –  כך שבנק מזרחי ובנק אגוד לא יוכלו להוציא לפועל את עסקת המיזוג מבלי להעביר את פעילות האשראי ליהלומים, ומבלי שפנינסולה תהיה שחקן עצמאי בתחום האשראי ליהלומים.

עיקרון ה-Fix it first, המחייב את קיום התנאי במלואו טרם ביצוע המיזוג, יושם במספר אישורי מיזוג מותנים אשר ניתנו על ידי הממונה בשנים האחרונות. הניסיון המצטבר של הרשות מלמד כי שימוש במנגנון זה נדרש כדי להבטיח את קיום התנאי במקום בו מוטלת חובת מכירה על הצדדים למיזוג.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה