רשתות השיווק ממשיכות ליהנות מקניות מוגברות

הקורונה שהעלתה את הרשתות לקו הזינוק עם מכירות בהיקפים גבוהים משאירה את עסקי המזון בעלייה של 9% בפדיון מאז תחילת 2020 ועד סוף המחצית הראשונה ועם עלייה של 1.9% ביולי • ואיזה ענפים ירדו דרסטית?

רשת אושר עד, אילוסטרציה | צילום ארכיון: יונתן סינדל, פלאש 90

שוב נרשמת עלייה בפדיון המכירות של רשתות השיווק. על פי נתוני הלמ”ס נרשמה בחודש יולי 2020 עלייה של 0.6% בסך כל פדיון רשתות השיווק לעומת חודש יוני 2020. כמו כן נרשמה עלייה של 1.9% בפדיון של רשתות המזון. בלמ”ס מסבירים כי עקב שינוי חד שהתקבל בנתון יולי 2020 לאור משבר נגיף הקורונה, לא חושבו כלל אומדני המגמה ועל כן המידע לא מושלם לגמרי.

העלייה החדה ניכרת יותר מול נתוני 2019. מהשוואת נתוני יולי 2020 לעומת יולי 2019 עולה כי נרשמה עלייה יפה של 6.0% בסך כל פדיון של רשתות השיווק ועלייה חדה של 7.4% בפדיון של רשתות המזון. מדובר בנתונים במבוססים על מידע מהרשתות המובילות. בלמ”ס מודיעים כי בחודש הבא הנתון יתעדכן עם קבלת המידע מכל הרשתות הנחקרות.

בששת החודשים הראשונים של 2020 נרשמה צניחה חדה של למעלה מ-20% בפדיון רשתות השיווק בתחום הטקסטיל וההלבשה, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בנוסף נרשמה ירידה של 13.2% בפדיון דלק ומוצריו. עם כל זאת, עם ישראל המשיך לרכוש מוצרים בני קיימא, דהיינו, מוצרים שאפשר להשתמש בהם שימוש חוזר וממושך יותר משנה אחת. הפדיון על מוצרים אלו ירד בחודשים ינואר-יוני 2020 בכ-1.6% בלבד. על פי נתוני הלמ”ס, באותם חודשים, נרשמה ירידה של 2.9% בפדיון רשתות השיווק העוסקות במכירות: מוצרי קוסמטיקה, תרופות, צעצועים, ספרים, ציוד משרדי ואופטיקה, זאת לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

ברשתות השיווק העוסקות במזון נרשמה עלייה של 9% בפדיון, בששת החודשים הראשונים של שנת 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בלמ”ס מוסיפים כי פדיון הרשתות המוגדרות כרשתות מזון כולל את הפדיון גם ממכירת חומרי ניקוי ומוצרים אחרים.

Inner article

עוד מסבירים בלמ”ס כי השינויים בערך המכירות ברשתות אלה אינם משקפים בהכרח את השינויים בערך המכירות של מוצרי צריכה בכלל המסחר הקמעוני. בהסבר לדברים כותבים בלמ”ס כי כאשר יש מעבר של קונים ממסגרת המסחר הקמעוני האחר למסגרת חנויות של רשתות השיווק הנחקרות, מסיבות שונות, למשל: פתיחת סניפים חדשים, רכישה של חנויות קיימות וסגירת סניפים, חלים בהכרח שינויים גם בערך המכירות.

הנתונים, הנאספים מדי חודש מרשתות השיווק על ידי סוקרי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משמשים כאינדיקטור לצריכה הפרטית. נתונים אלה מקדימים בחודש את הנתונים של פדיון המסחר הקמעוני ממקורות מע”מ, המשמשים גם הם כאינדיקטור נוסף.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה