שִׁבְּחוּ גְאוּלִים | אחרי פולין ואוקראינה: הנדל"ן בליובאוויטש מתעורר

לראשונה בתולדותיה: העיר ליובאוויטש חוברה לגז, לרגל שחזור ה'זאל' ששימש את תלמידי 'תומכי תמימים' • האם אחד מרבני חב"ד יקבע במקום את מושבו • בית ההארחה חדש שנפתח במקום אחרי למעלה ממאה שנה שעזב אותה האדמו"ר הרש"ב מליובאוויטש, עתיד לשנות את מפת התיירות החסידית בעולם • פרטים חדשים על המיזם המרתק, שמושך משקיעי נדל"ן זריזים לאזור העיירה ההיסטורית, מכל רחבי תבל

בחזרה לרחוב שילעווע 5 | בית ההארחה החדש בליובאוויטש

אחרי פולין ואוקראינה: האם ליובאוויטש שברוסיה היא היעד הבא?

לראשונה מאז יצא האדמו"ר החמישי של חב"ד, הרבי הרש"ב זצוקללה"ה את העיירה ליובאוויטש שברוסיה במלחמת העולם הראשונה, הסתיימה בשבוע שעבר, י"ג בניסן בנייתו של בית ההארחה הראשון במקום.

י"ג בניסן הוא יום ההילולא של כ"ק אדמו"ר ה'צמח צדק' נ"ע – האדמו"ר השלישי בשושלת ליובאוויטש – שמנוחתו כבוד בליובאוויטש. במקום טמון גם בנו, כ"ק האדמו"ר המהר"ש, הרביעי בשושלת.

בית ההארחה נבנה על גדת נהר בערעזניא, מול "החצר של רבותינו נשיאנו", בדיוק במקום בו שכן בית ההארחה של ליובאוויטש בתקופת אדמו"ר הרש"ב. על הפרויקט מנצח השליח במקום, הרב גבריאל גורדון, כאשר בית ההארחה נתרם על ידי כמה נדיבים, בהשתדלותו של "הצדיק מלנינגרד" השליח הרב יצחק הכהן קוגן.

בעיירה נערכים לבואם של אלפי חסידי חב"ד מדי שנה, בזכות בית ההארחה והרשויות מקווים כי העיירה תהפוך למקום עלייה לרגל לתפילות בציוני האדמו"רים בקרב יהודים מכל העדות והחוגים.

ל'ביזנעס' נודע כי בעיירה הנידחת מקווים ששוק הנדל"ן בה יפרח, בעקבות הקמת בית ההארחה המסמנת את הגעתם של החב"דניקים. עוד נודע ל'ביזנעס', כי אחד מהרבנים המוכרים בחסידות מתעניין בתקופה האחרונה באופן רציני אודות רכישת בית במקום.

בית ההארחה בליובאוויטש

כחלק מההיערכות להגעת המתפללים והתיירים הרבים והפיכת העיירה למוקד עלייה לרגל, הורה גורם בכיר במחוז לחבר את ליובאוויטש לגז, לראשונה בתולדותיה.

במשך השנים, רק מאות בודדות של חסידים הגיעו למקום מדי שנה בגלל המחסור בבית הארחה מהסוג שנחנך כעת, ולאור העובדה שליובאוויטש – שבה מתגוררים רק מאות בודדות של תושבים, שאף אחד מהם אינו יהודי – רחוקה כשבע שעות נסיעה ממוסקבה הבירה.

 

בעוד כשבועיים, בב' באייר, יחול יום הולדתו ה-185 של כ"ק אדמו"ר מהר"ש מליובאוויטש שכאמור טמון בעיירה.

השליח הרב גורדון נערך לקבלת רבני חב"ד מארץ הקודש ומארה"ב שיהיו האורחים הראשונים אשר יגיעו ללון בבית הארחה וישתתפו ב'התוועדות' מיוחדת ובהנחת אבן הפינה לבניין שיהיה שחזור של ה'זאל' הגדול של ישיבת 'תומכי תמימים' המיתולוגית שהקים בעיירה האדמו"ר הרש"ב זצ"ל. כיום יש ברחבי תבל כ-100 ישיבות 'תומכי תמימים' של חב"ד.

לזכות בני ובנות ישראל. שלט ההנצחה בבית ההארחה

כאמור, ההערכות הן שחוגים נרחבים ישימו את העיירה ליובאוויטש כמוקד חדש לתפילות. ל'ביזנעס' נודע עוד כי חסידות המונה מאות משפחות כבר בדקה אפשרות לקיים בעיירה ברוסית שבת אחדות לאנ"שיה.

כתיבת תגובה