שבועיים לפני אישור כסיף לחרדים, התנגדות מפתיעה באוצר

בעוד שבמשרד השיכון גיבשו לאחרונה נוסח מעודכן להחלטת ממשלה בעניינה של כסיף ואתמול פורסמה בקרב השרים ההודעה על החלטת הממשלה שתעלה להצבעה בישיבה בשבועות הקרובים – היום נחשף כי במשרד האוצר טוענים שלא נכון לגזור על החרדים לחיות בתוך מה שהם מכנים “מלכודת עוני” | מקומם: כך הפכו עסקנים מדרג זוטר ל”נציגי הציבור החרדי” מול משרד השיכון

השטח המיועד לכסיף | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

ביום ראשון בעוד שבועיים, או לכל היותר בעוד שלשה שבועות, אמורה הייתה לעלות להצבעה הצעת מחליטים שניסחו אנשי לשכתו של זאב אלקין, שר השיכון, בנושא ייעודה של העיר כסיף לחרדים. החלטת הממשלה החדשה, המציינת כי “כסיף צפויה לאכלס במימושה המלא 100–125 אלף איש, עם מערכת של מוסדות ושטחי ציבור מותאמים לחרדים” – הייתה מזרזת את ייעודה של כסיף, על 25 אלף הדירות הצפויות בה (בשטח של מעל 7,000 דונם), כחלופת בינוי לחרדים לאחר שמערב קרית גת נלקחה באבחת זעם פוליטית מהציבור החרדי.

אך מתברר, כך מדווחת הבוקר עדי כהן ב’דה מרקר’, כי גורמים מקצועיים במשרד האוצר הביעו חשש מהצעת המחליטים הממשלתית. לדבריהם, העיר עומדת להיות ענייה, חסרת מקורות הכנסה וככל הנראה, גם פתרונות התעסוקה הנרחבים שמציעים מתכנניה – ישימים כמו תכניות העסוקה של ערד השכנה. המשמעות: עוד עיר שתיפול על כתפי קופת האוצר.

250/200 סייד בר + קובייה

זו הסיבה שכהן מצטטת מקורות באוצר הטוענים כי “אין ספק שצריך פתרונות דיור לחברה החרדית – אבל הפתרון של כסיף הוא פתרון קל ורע, שחושב לטווח הקצר בלבד. במקום שנציע פתרון רוחבי שיאפשר לחרדים להתערות בצורה טובה יותר בחברה הישראלית, למצוא מקומות תעסוקה איכותיים ולהתפתח כלכלית – אנחנו גוזרים על הציבור החרדי לחיות ב’חור’ שיהיה קשה מאוד למשוך אליו מוקדי תעסוקה משמעותיים ואיכותיים בהיקף מספק. המשמעות תהיה שניצור מלכודת עוני, ועיר שהכנסותיה יהיו דלות – כך שהיא תישען בעיקר על תמיכות תקציביות מצד הממשלה”.

לפי הדיווח ב’דה מרקר’, עמדתו שר האוצר אביגדור ליברמן טרם ניתנה, “אך לפי גורמים באוצר, נראה כי דווקא ליברמן, שחרת על דגלו מאז כניסתו לתפקיד את קידום השילוב של חרדים בשוק התעסוקה — מאותת בשעה זו על תמיכה עקרונית במהלך להקמת העיר החרדית בנגב”, מציינת כהן בלא מעט תמיהה על הזיגזוג הליברמני.

היא ציטטה גורמים ב’סביבתו של ליברמן’ שמסרו לה, כי: “הנושא עדיין מצוי בדיונים מקצועיים במשרד האוצר, ולכשתתקבל החלטה היא תפורסם לציבור”. גם משרד האוצר מסר תגובה דומה: “הנושא עדיין מצוי בדיונים מקצועיים במשרד”.

הדבר המקומם ביותר בדיווח נמצא בציטטה הבאה ומוכיח עד כמה החיבור בין הציבור החרדי למערכות התקשורת (שחבריה אמורים לקרוא את שבועוני המגזר שאותו הם מסקרים, או למצער לבצע חיפוש ב’גוגל’ שיוביל לדיווחים ב’ביזנעס’) כמו גם למשרדי הממשלה – הינו כה שברירי. הנה הציטוט הבא מן הכתבה: “בחודשים האחרונים, ערכו בכירי משרד השיכון, ובהם המנכ”ל אביעד פרידמן, שורה של ישיבות עם נציגי הציבור החרדי על מנת לבחון את סיכויי הצלחתה ויישובה של עיר חרדית בכסיף המרוחקת – ואלו אותתו על נכונות נרחבת למדי מצד קבוצות בציבור החרדי להתיישבות בעיר העתידית, חרף ההתנגדויות שעלו בעבר”. רק נציין את העובדות: ככל הידוע ל’ביזנעס’, לא “שורה של ישיבות”, כי אם ישיבה אחת בלבד (בתקופת הנהגת המשרד הנוכחית, שאליה מתייחסת הציטטה), ואף היא נוהלה מעל ראשו של הציבור החרדי, עם קבוצת עסקנים מדרג זוטר, שמראש הגיעה עם אג’נדה ברורה לקידום כסיף כחלק מחלום חיים אוטופי.

Inner article

אין לאיש בציבור החרדי התנגדות מהותית לקידום כסיף אילו זו הייתה ממוקמת קרוב יותר לבאר שבע או לנתיבות או לאופקים. ההתיישבות החרדית בערד ובדימונה תוכיח, שלא פתרון כלכלי יש כאן אלא פתרון מגורים בלבד והכנסה בכוח למעגלי עוני תוך הדרת החרדים מאזור המרכז. מרכזי התעסוקה הרבים המתוכננים יכולים לעזור רק מעט. אבל הריחוק ממקורות התעסוקה באופן ניכר – כשעתיים נסיעה מהמרכז – הופכים את הפתרון לדיור, ולא לתעסוקה.

כזכור, אלקין (לא מעט בזכות שרת הפנים שקד) הוא שטרפד הקמת שכונה חרדית בת אלפי יחידות דיור בקרית גת מערב, אולי בשם מה שהוא מכנה בהחלטת הממשלה: “היישוב העירוני החרדי המתוכנן, כסיף, מפגיש בין הצורך האקוטי בהגדלה משמעותית של היצע הדיור עבור אוכלוסייה זו לבין המדיניות הלאומית של פיתוח הנגב”. אדרבה, ישלח אלקין אל הנגב הדורש פיתוח על פי המדיניות הלאומית, משפחות הייטקיסטים מבוססים שרוצים בתי מגורים מרווחים ומודרניים במחיר מיוחד, יקים להם על שטחי התעסוקה הנרחבים, משרדים מתאימים ומוסדות חינוך מתקדמים – והנה פתרון נפלא שיפנה לחרדים אלפי דירות באזור המרכז.

מומלץ עבורך

3 תגובות ל: "שבועיים לפני אישור כסיף לחרדים, התנגדות מפתיעה באוצר"

 1. הדרך היחידה היא לפתוח עיר לחרדים במרכז בתוך הקו הירוק [כמו מודיעין עילית].
  בתוך הקו: כדי שיהיה אפשר לבנות ללא הגבלה.
  רק עיר חרדית תוכל להתפתח נורמלי.
  תעסוקה ושילוב : אם העיר במרכז הארץ יהיה שילוב.
  הרבה ממודיעין – עילית, עובדים במודיעין הסמוכה ועוד.
  שילוב של הכנסת חרדים לעיר חילונית, כלל לא גורם להם לשום שילוב …
  אם תכניס 100 חרדים למודיעין, הם רק יצרו קהילה משלהם וזהו.
  זה ממש לא שילוב.
  שילוב יהיה אם החרדים יגורו במרכז, כך הם יוכלו ללמוד מקצוע וגם לעבוד במרכז [בתל-אביב וכדומה].
  בכסיף, אף אחד לא יוכל ללמוד ולהתפתח מקצועי….
  היכן הם ילמדו מקצוע [מי שכבר ירצה] ?
  וסתם כך העיר תישאר ריקה לגמרי …

 2. מה ככ מפתיע ???????
  הרי כולם יודעים למה האוצר עוצר את האישורים לכביף

 3. אם יש לכם ילד בן 18+
  וקצת כסף רוצו וקנו לו דירה יד שניה בין חיפה -צפת- טבריה-או נתיבות אופקים וכדו’
  המחיר של 600-700 אלף ש”ח לדירה כבר לא יהיו פה כנראה חבל לבזבז זמן על דמיונות
  10 שנים שכירות הן מחיר יקר מידי

כתיבת תגובה