שובר 150 ש"ח לבחירות? הקמפיין נפסל וירד מהאויר

קמפיין הדקה התשעים קרא לישראלים לממש את זכותם ולבחור בכל אחד מהמועמדים – כאשר בכל מודעה הופיע שם של מועמד אחר, מבלי שהשמות התחלפו באותה מודעה עצמה – ולקבל 150 שקלים הטבה בהזמנת נופש | ח"כ משה ארבל פנה לועדת הבחירות בטענה כי הפרסום גורר את המצביעים להבין כי אם יבחרו במועמד פלוני יקבלו הטבה | הקמפיין נפסל וירד מהאויר

אחת ממודעות הקמפיין, שנתפס כמטעה את הבוחרים | צילומסך

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, קיבל את עתירתו של ח"כ משה ארבל נגד הדקה התשעים בע"מ בשל פרסום המציע הטבה כספית עבור הצבעה בבחירות הקרובות. חברת 'הדקה התשעים' תסיר באופן מידי כל פרסום המציע הטבה כספית עבור הצבעה בכלל או הצבעה לרשימה מסוימת.

עניינה של העתירה, היא מודעה של הדקה התשעים בע"מ, הנחזית להצעה לשובר כספי עבור הצבעה בבחירות לרשימה מסוימת. ח"כ משה ארבל טוען בעתירתו כי מדובר בעבירה על סעיף 122 לחוק הבחירות לכנסת. הדקה התשעים בע"מ טוענת מנגד כי מדובר ב"קמפיין מסחרי פרובוקטיבי".

כאמור, העתירה התקבלה, והדקה התשעים בע"מ תישא בהוצאות העותר – ח"כ משה ארבל – בסך של 20,000 ש"ח.

בהחלטתו כותב השופט עמית: "…המשפט הראשון בפרסום של המשיבה (הדקה התשעים בע"מ) ה"טיזר הפרובוקטיבי" כלשונה של המשיבה – "הדקה ה-90 בוחרת ___! לחצו עכשיו לקבלת שובר בשווי 150 ש"ח" –  לשונו מפורשת וברורה ואינה מצריכה פרשנות כלשהי.

"האדם הסביר שנתקל במשפט זה, כאשר הוא משולב בשמו של מועמד העומד בראש רשימה מסוימת, אינו יכול שלא לפרשו אלא על פי הוראת החוק: "הנותן או המציע שוחד על מנת להשפיע על בוחר להצביע או להימנע מהצביע, בכלל או בעד רשימת מועמדים מסויימת".

"כך פשוטו של מקרא, ועל תגובתו של הקורא הסביר אנו יכולים ללמוד, בין היתר, מנספח א לעתירה, שבו הביא העותר (ח"כ משה ארבל) צילום של תגובת אנשים שונים ברשת הטוויטר, שנתקלו ב"טיזר" של המשיבה (הדקה התשעים).

"ואכן, כפי שציינתי לעיל, לא בכדי הגיעו למוקד פניות הציבור של ועדת הבחירות פניות רבות בעניין זה, של מי שראו בפרסום הצעה לשוחד בחירות פשוטו כמשמעו.

"דומה, שאף המשיבה בטיעוניה אינה טוענת אחרת. המשיבה אך טוענת שכל מי שלוחץ על "טיזר" זה, ומגיע לעמוד הנחיתה, מבין מיד כך או אחרת".

חשוב לציין כי הדקה התשעים קראה למצביעי כלל המפלגות (למעט המפלגות הערביות) בשווה, לממש את זכותם הדמוקרטית, ולקבל את ההטבה. אך הדבר כאמור, לא עמד לזכותה בסופו של דבר.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה