שווה את משקלו בזהב: העולם חוזר למתכת היקרה

מחירי הזהב מתקרב לרמות השיא שלהם, אך איל ההשקעות מארק מוביוס סבור שהשקעה בזהב היא הדרך הנכונה עבור משקיעים כרגע • לדעתו, מחירו של הזהב צפוי להמשיך ולעלות בעקבות שיעורי הריבית היורדים בעולם

מטילי זהב. אילוסטרציה | צילום: mstanley, שאטרסטוק

לא כל הנוצץ זהב, אומר לנו הפתגם הידוע אולם בשנה האחרונה הזהב נוצץ מאוד ושערו עולה בהתמדה. קרוב ל-17% הוסיף הזהב למחירו מתחילת השנה והגיע בחודש אוגוסט לשיא של כל הזמנים כאשר נסחר ברמה של 1,520 דולר לאונקיה. בשנים עשרה החודשים האחרונים עלה מחיר הזהב בשווקים ביותר מ-25%.

הסיבה העיקרית לעלייה במחיר הזהב היא הבריחה של המשקיעים מאג”חים למקום הבטוח והנוצץ יותר. המהלכים האחרונים במסגרת מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין בדמות הטלת מכסים בעשרות מיליארדי דולרים משני הצדדים הפחידה את המשקיעים שברחו לעבר הזהב.

250/200

בסקירה שפרסמנו אתמול (ב’) התייחס מתן כהן למחיר הזהב וכתב כי “הרצון ההדדי, לפחות על פי המקורות, של סין וארה”ב לחזור למשא ומתן ‘רגוע’ וההסכמה לפגישה ביניהם שתיערך בחודש אוקטובר, הזרימו דלק לשווקים ובהיעדר איומים וציוצים אימפולסיביים, לא היה מה שיעצור את המדדים. עם הידיעות על הנכונות של הצדדים להגיע לפגישה, ראינו את תשואות האג”ח עולות ביום חמישי ולעומתן את הזהב יורד חזק ביום חמישי ושישי”. 

סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה בהקשר לזהב, כי סין רכשה כמעט 100 טונות נוספות לרזרבות הזהב שלה. נכון לחודש אוגוסט מחזיקה סין על פי הערכות ב-62.45 מיליון אונקיות זהב, לעומת 62.26 מיליון אונקיות שהחזיקה ביולי. אנליסטים מעריכים כי המהלך של סין דומה לאגירת נשק שובר שוויון, כחלק ממלחמת הסחר עם ארה”ב.

ולמרות שנראה כי מחירי הזהב ממשיכים להתקרב לרמות השיא שלהם, איל ההשקעות מארק מוביוס סבור שהשקעה בזהב היא הדרך הנכונה עבור משקיעים כרגע. לדעתו, מחירו של הזהב צפוי להמשיך ולעלות בעקבות שיעורי הריבית היורדים בעולם. “הזהב הוא הדרך הנכונה לדעתי להשקעה, בגלל העלייה המדהימה בזמינות הכסף. כל הבנקים המרכזיים מנסים להוריד את שיעורי הריבית, ומזרימים כסף לתוך המערכת. בנוסף יש את כל המטבעות הקריפטוגרפיים, כך שאף אחד לא יודע כמה כסף מסתובב שם בחוץ”. 

את הדברים אמר מוביוס, מייסד ושותף ב’מוביוס קפיטל פרטנרס’ בראיון ל-CNBC. הוא המליץ למשקיעים להחזיק 10% מתיקי ההשקעות שלהם בזהב (פיזי), כאשר השאר אמור להיות מושקע במניות מניבות.

620/130

מוביוס סבור שארה”ב בראשות דונלד טראמפ לא מעוניינת בדולר חזק, ולכן מתכוון טראמפ להחליש את הדולר מול מטבעות אחרים. הוא הסביר בראיון כי “ברגע שהם יעשו זאת, מטבעות אחרים יחלשו גם כן. אנשים הולכים להבין סוף סוף שחייבים להחזיק בזהב, כי כל המטבעות יאבדו מערכם”.

בהתייחס להודו, המדינה השנייה בעולם בגודל האוכלוסייה אמר מוביוס כי לדעתו כעת זה זמן טוב להשקיע במדינה לטווח הארוך למרות ההאטה המתמשכת ושוק המניות החלש. 

עם זאת, החשש הגדול ביותר הוא המיסוי בהודו. ב’כלכליסט’ נכתב, כי בראיון שנתן לאחרונה, אמר מוביוס שקיים בלבול מוגבר בנוגע למיסוי, לאחר שממשלתו של ניאנדרה מודי הודיעה על ביטול מס השקעות זרות שחוקק לאחרונה. מוביוס הוסיף שביטול המס הזה הוא צעד חכם לדעתו.

830/125

כתיבת תגובה