שוחרר איש העסקים מנשה לוי שהיה כלוא באתיופיה

איש העסקים מנשה לוי, שהיה כלוא באתיופיה מאז 2015 – שוחרר • לוי, שנעצר בחשד להעלמות מס היה כלוא כארבע שנים, כשמשפחתו טוענת להתעללות בו • ביום ו' הוא השתחרר, לאחר מאמצים דיפלומטיים בכל דרגי הדיפלומטיה

אדיס אבבה, בירת אתיופיה | צילום: Laika ac, wikipedia

קשה לדעת, מה באמת שחרר מהכלא את איש העסקים הישראלי, מנשה לוי, שהיה עצור באתיופיה במהלך ארבע השנים האחרונות בטענה להעלמת מס. האם היה זה ההידרדרות במצבו הרפואי, השיחות שניהל ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש ממשלת אתיופיה בכמה הזדמנויות, בין היתר בשבוע האחרון, או שמא שר החקלאות (עדיין) אורי אריאל – שהתגייס באופן אישי כדי להביא לשחרורו, וטס כמה פעמים לאתיופיה כדי לקדם את הנושא. מתברר, שגם נשיא המדינה הבלתי נלאה ראובן (רובי) ריבלין העלה את הנושא הכאוב בביקורו באתיופיה במאי אשתקד.

כך או כך, הפתגם הידוע 'להצלחה אבות רבים', עובד גם כאן. העיקר והחשוב, איש העסקים שוחרר מהכלא בסוף השבוע שעבר וצפוי לחזור לארץ בראשית השבוע.

Box

אמש (מוצ"ש), אמר אורי אריאל "ביום שישי התבשרנו בבשורה משמחת על שחרורו של מנשה לוי, אזרח ישראל שהיה כלוא באתיופיה. אני שמח על כך שזכינו לקיים את מצוות פדיון שבויים, וזאת לאחר נסיונות רבים יחד עם ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, נשיא המדינה מר רובי ריבלין, משרד החוץ ובית חב"ד אדיס אבבה.

"את מנשה לוי זכיתי לבקר מספר פעמים בביקורי באתיופיה, ועמדתי בקשר עם מקורביו, להם הבטחתי שמדינת ישראל תעשה הכל על מנת שישוב ארצה. אני רואה חשיבות רבה במצוות פדיון שבויים, וכולי תפילה כי כל בנינו ישובו לארצנו עוד השנה".

מי שעוד עבד קשה למענו של לוי, אלו אנשי השגרירות של ישראל באתיופיה, שניהלו בשנים האחרונות מגעים דיפלומטיים אינטנסיביים בכדי להביא לשחרורו.

הרקע למעצרו של לוי, היה לאחר שעבד באתיופיה במשך שבע שנים בניהול וביצוע פרויקטים בקנה מידה גדול מאוד, פרויקטים שהוגדרו "לאומיים". בהם: סלילת כבישים, בינוי מחלפים, וחפירת מנהרות. את הפרויקטים הוא ביצע כשעמד בראש חברת "תדהר חפירה וחציבה", ועד מעצרו נחשבה החברה לאחת מחברות התשתית הגדולות ביותר באתיופיה.

Inner

בחודש יולי 2015 נעצר לוי בחשד להעלמות מס. לוי טען כי מדובר ברדיפה מצד גורמים אינטרסנטיים שבקשו להשתלט על החברה והפעילו קשרים פוליטיים נגדו. הטענות לא עזרו לו, והוא הואשם בהעלמת עשרות מיליוני 'ביר' (המטבע המקומית, כ-26 מליון שקל). כחלק מהמסע שהתנהל נגדו, עיקלו לו הרשויות את כל חשבונות הבנק שברשותו, ואף החרימו מהחברה ציוד וכלים הנדסיים בשווי עשרות מיליוני דולרים.

בעבר, סיפר יוסי לוי, אחיו של מנשה, כי אחיו עבר התעללות בכלא ובאחד הפעמים אף פונה לבית החולים לצורך טיפול רפואי, לאחר שאסיר אחר תקף אותו ושבר כמה מצלעותיו אך הוא לא קיבל טיפול במשך זמן רב.

שחרורו של לוי חותם ארבע שנים שבהם התנהל משפטו, בהם הופיע הקונסול באדיס אבבה, עופר דך, בכל דיון בעניינו. גם השגריר הישראלי באתיופיה, רפאל מורב, היה בקשר יומיומי עם האח יוסי לוי, וגם נפגש עם התובע הכללי האתיופי בערך אחת לשבוע.

בסיכום האחרון, הוחלט על סיום ההליך המשפטי של לוי ועל חיובו בתשלום קנס של 350 אלף דולר. כשיצא לוי מבית המעצר המתין לו שגריר אתיופיה בישראל רטה אלמו נגה, שהיה מעורב במגעים לסיום הפרשה, יחד עם עורך דינו של לוי, פאסיל אסנאקה.

Inner

כתיבת תגובה