שוטף 30: משרדי הממשלה עומדים ביעד התשלום לספקים?

סקר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מגלה כי מוסר התשלומים במגזר הממשלתי בשנת 2022 בשיפור | 33% מהעסקים דיווחו על אי תשלום בזמן, לעומת כ-50% מהעסקים ב-2019 | 35% מהעסקים דיווחו על גופים ציבוריים שאינם עומדים בהוראות החוק, לעומת 56% בשנת 2019 |  השיפור במוסר התשלומים מתבטא גם בקרב לקוחות פרטיים: 6% מהעסקים דיווחו בשנת 2022 על עיכוב בתשלומים, לעומת 17% ב-2019

תשלומי שוטף | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

חוק שוטף + 30: מגמה של שיפור במוסר התשלומים של הגופים הציבוריים, 83% מהלקוחות הפרטיים ממשיכים לשלם במועד: סקר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, 2022 מגלה כי מוסר התשלומים במגזר הממשלתי בשנת 2022 השתפר לעומת שנת 2019. 33% מהעסקים דיווחו על אי תשלום בזמן בהתאם להוראות החוק, לעומת כ-50% מהעסקים שדווחו כך בשנת 2019.

גם בגופים הציבוריים מוסר התשלומים השתפר: 35% מהעסקים דיווחו על לקוחות שאינם עומדים בהוראות החוק, לעומת 56% בשנת 2019.

השיפור במוסר התשלומים מתבטא גם בקרב לקוחות פרטיים, למרות שהחוק לא חל עליהם. 17% מהעסקים דווחו בשנת 2019 על עיכוב בתשלומים, ושיעור זה ירד ל-6% בשנת 2022

Inner article

ד"ר ניר בן אהרון, מנהל המחקר של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, מציין כי גופים ציבוריים או עסקיים שמשלמים מהר יותר לספקים שלהם, מאפשרים למעשה לספקים לשלם מהר יותר לספקים העסקיים שלהם. בכך הם יוצרים השפעה רוחבית על כלל שרשרת הערך של המוצרים והשירותים. הדבר מגדיל את הוודאות הכלכלית של העסקים הקטנים והבינוניים, מייעל את שרשראות הערך העסקיות, מגדיל תחרות במשק ומקטין עלויות מיותרות במגזר העסקי".

מנגד, מציינים בסוכנות לעסקים, לקוחות שדוחים תשלומים פוגעים בעסקים, הנאלצים לממן את תקופת הדחייה. הדבר מקשה במיוחד על עסקים קטנים ובינוניים החסרים את היכולת הפיננסית להמתין פרקי זמן ממושכים עד לקבלת התשלום והם נאלצים לשאת בנטל מימוני כבד, ולחפש אחר מקורות מימון חלופיים עד לקבלת התמורה. בנוסף, סובל מגזר זה מתנאי אשראי בנקאי נחותים ביחס לעסקים גדולים. כך יוצא שגופים ציבוריים או עסקים גדולים, למעשה מגלגלים אשראי לאלו שמקבלים אשראי יקר.

המשמעות המעשית של ימי אשראי ארוכים היא יצירת קשיים תזרימיים, המשליכים באופן ישיר על היכולות לשמור על היקפי פעילות או להגדילם ולהעסיק עובדים. לצד העמדה העקרונית כי על הגופים הגדולים במשק מוטלת אחריות מוגברת לשמור על ימי אשראי קצרים ככל הניתן, קיימת גם חובה חוקית לעשות כן.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה