שוק דירות היוקרה: העסקאות שמלהיטות את ענף הנדל"ן הירושלמי

מחירים שמזכירים את תל אביב: למרות הריבית הגבוהה וחוסר הוודאות בשוק, שלוש דירות יוקרה בירושלים נמכרו ביותר מ-16 מיליון שקל לדירה | לאחר עדכון הגדרת דירות היוקרה למחירים שמעל 10 מיליון ש' – מתחילת 2023 ועד היום היו בארץ רק 40 עסקאות בשווי 10 מיליון שקל ויותר – רובן בת"א ובירושלים | וכמה דירות יוקרה נמכרו בישראל בשנת 2022 לפי נתוני רשות המסים?

סביון VIEW | הדמיה: Evolve Media

שוק דירות היוקרה בירושלים ממשיך לרתוח, וזאת למרות סביבת הריבית הגבוהה וחוסר הוודאות השורר. חברת שיווק הנדל"ן דרא מדווחת על שלוש עסקאות למכירת דירות מיוחדות בתקופה האחרונה, במחירים גבוהים של מעל 16 מיליון שקל לדירה – מחירים המזכירים את אלה של שוק היוקרה בת"א.

למעשה, שוק דירות היוקרה הוא שוק נישתי וקטן מבחינת כמות עסקאות. אנשי המקצוע מגדירים דירת יוקרה כדירה שמחירה מתחיל מ-10 מיליון שקל, וזאת לעומת 5 מיליון שקל ומעלה שהוגדר כיוקרה לפני כ-5 שנים. בישראל עיקר שוק היוקרה מתרכז בת"א ובירושלים. בירושלים שוק היוקרה הוא אמנם קטן מזה של ת"א, אך הוא לא נפגע מהקיפאון הכללי בשוק הנדל"ן, מאחר והוא מתבסס על תושבי חוץ שפחות רגישים לתמורות מקומיות, וגם הוא לא עלה במספרים שהשוק בת"א עלה בשנת השיא ב-2021, ומשכך גם הירידות בו לא היו חדות במיוחד.

לפי בדיקה שבוצעה בחברת דרא בהתבסס על נתוני רשות המסים, בשנת 2022 נמכרו בכל הארץ כ-490 דירות יוקרה במחיר של 10 מיליון שקל ומעלה. העצירה המסוימת בשוק היוקרה החלה עם תחילת עליית הריבית באפריל 2022, שעלתה עד היום 10 פעמים ברצף לשיעור של 4.75% – כמעט פי 5 מסביבת הריבית שהורגלנו אליה בעשור האחרון. כך, מתחילת 2023 ועד היום היו בארץ רק 40 עסקאות בשווי 10 מיליון שקל ויותר – רובן בת"א ובירושלים, ומספר עסקאות בהרצליה ובר"ג-גבעתיים.

כאמור, על רקע מחירים אלה, דרא מדווחת כי מכרה לאחרונה שלוש דירות יוקרה בירושלים במחירים של מעל 16 מיליון שקל כאמור – שתיים בפרויקט סביון וויו במרכז העיר ירושלים, ועוד אחת בפרויקט טלביה רזידנס בשכונת טלביה בעיר.

בפרויקט סביון וויו נמכרה דירת פנטהאוז בת 5 חדרים בקומה ה-27 והאחרונה של המגדל עם נוף להר הבית, ששטחה 175 מ"ר בנוי ומרפסות בשטח 62 מ"ר, שתי חניות ומחסן גדול. המחיר – 16.676 מיליון שקל. בעסקה השנייה בפרויקט נמכרה דירת פנטהאוז נוספת בת 5 חדרים בקומה ה-27 בשטח 158 מ"ר ומרפסות בשטח 52 מ"ר עם נוף להר הבית, שתי חניות ומחסן גדול, במחיר של 16.2 מיליון שקל.

החברה ציינה כי היא סיימה לאחרונה לשווק בשוק החופשי את כל הדירות בפרויקט סביון וויו שבונה חברת אפריקה ישראל במרכז העיר ירושלים בפינת הרחובות ראול ולנברג, יפו והנביאים. הפרויקט כולל 194 יחידות דיור בבנייה רוויה, במגדל מגורים בן 27 קומות עם נוף סובב ירושלים, ובניין מסחרי בן 10 קומות. כ-45% מהרוכשים בפרויקט הם תושבי חוץ, רובם אמריקאים.

פרויקט סביון וויו ממוקם במרכז העיר ירושלים, אזור מתפתח מאוד שהתרומם מחדש בשנים האחרונות באופן משמעותי, ומתמצב כאזור יוקרתי מאוד שבו נבנים כיום מספר מגדלי יוקרה. המיקום הוא במרחק הליכה לעיר העתיקה ולכותל, לשוק מחנה יהודה, ולבית הכנסת הגדול, ובקרבת רחוב יפו שבו עוברת הרכבת הקלה, שהפכה אותו למעין מדרחוב ללא תנועת רכבים.

בעסקה השלישית, בפרויקט טלביה רזידנס בשכונת טלביה היוקרתית בירושלים, נמכרה דירה בשטח של 200 מ"ר עם מרפסת בשטח 24 מ"ר, שתי חניות ומחסן, במחיר של 16.4 מיליון שקל. הדירה בקומה הרביעית נמכרה ברמת מעטפת ותימסר בגימור מלא, וניתן לתכנן אותה ל-5 או 6 חדרים.

פרויקט טלביה רזידנס הנבנה על ידי חברת האחים ישראל ברחוב פינסקר בשכונת טלביה בעיר, הינו קומפלקס מגורים יוקרתי ואינטימי בשכונת היוקרה, הכולל 13 יחידות דיור בתמהיל הכולל דירות 3 חדרים וכן קומות ברמת מעטפת המאפשרות תמהיל דירות של 4 עד 6 חדרים. הוא כולל גם חניה מקורה, גינה פסטורלית, ספא פרטי וחדר כושר מאובזר, ואבטחה צמודה.

שכונת טלביה ממוקמת ליד תיאטרון ירושלים, וגם בית הנשיא נמצא בשכונה. האזור כולו הוא אזור יפהפה המשופע בבתים שעברו שימור, מתגוררת בשכונה אוכלוסיה אמידה עם זיקה לתרבות. באזור יש כיום בנייה חדשה והוא ממשיך להתפתח. כל הרוכשים בפרויקט הם תושבי חוץ, 90% מהם אמריקאים.

דרור אוהב ציון | צילום: דנה תמרי

לדברי דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלי החברה, "בירושלים תמיד היו עסקאות גבוהות מאוד המזכירות את המחירים של ת"א, רק שהפרופיל שלהן נמוך מאלה בתל אביב והן לא מוכרות וידועות. בשכונות מסוימות בעיר מתגוררת אוכלוסיה עשירה מאוד, ישנם אזורים מאוד מבוקשים בעיר שהמחירים בהם מרקיעים שחקים עד לכ-70-80 אלף שקל למ"ר – בין היתר בשכונת טלביה כאמור, בשכונות ברובע היהודי, בשכונה כמו ימין משה ועוד שבהן יש נוף לכותל או נוף מרהיב אחר, ונקודות נוספות בעיר עם ביקושים ומחירים גבוהים מאוד.

"הקהל שרוצה ומוכן לשלם את המחירים האלה הם בדרך כלל תושבי חוץ, לרוב מסורתיים או דתיים עם אהבה ספציפית לירושלים. הקנייה שלהם היא מאוד ערכית ורגשית, עם רצון להתחבר לירושלים ולהיות עם נכס בעיר".

2 תגובות ל: "שוק דירות היוקרה: העסקאות שמלהיטות את ענף הנדל"ן הירושלמי"

  1. צריך לאסור על תושבי חוץ לקנות דירות כמו שעשו במדינות כמו קנדה וניו זילנד
    ירושלים היא עיר רפאים עם רחובות שלמים נטושים

  2. אני דוגל במחיר השוק קובע אפילו שאין לי כסף לקנות דירת יוקרה בירושלים אין מה לעשות יש להם כסף וזה זכותם לעשות עם זה מה שבא להם

כתיבת תגובה