שוק הדיור: הראשון להגיב לעליית הריבית

פסגות: האינפלציה מתרחבת ושוק הדיור ממשיך להתחמם | הפיחות במהלך החודשיים האחרונים בשקל צפוי גם הוא להוביל ללחץ נוסף לעליות מחירים כאשר להערכתנו, סביבת השווקים הגלובלית צפויה לתמוך במהלך נוסף של פיחות במבט לחודשים הבאים

מצוקת הדיור | אילוסטרציה: Boris-B, שאטרסטוק

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.8% וקצב האינפלציה השנתית עלה לשיא של 11 שנים ברמה של 4.0%. ברמת הסעיפים לא היו הפתעות משמעותיות למעט סעיף הדיור שנותר ללא שינוי כאשר אנו הנחנו עלייה של 0.4%. במבט על הסעיפים השונים, 5 סעיפים רשמו האטה בקצב האינפלציה השנתי ו-4 האיצו כאשר בסעיף אחד (אחזקת דירה) הקצב נותר ללא שינוי.

מבט על הפילוחים השונים של המדד מאותת לנו שקצב האינפלציה הבסיסי בישראל עולה בימים אלו בקצב הגבוה מיעד יציבות המחירים העליון של בנק ישראל. ביחד עם שוק העבודה ההדוק בישראל ופער התוצר החיובי, בנק ישראל צפוי להמשיך ולהעלות את הריבית בכל אחת מפגישותיו עד סוף השנה.

250/200 סייד בר + קובייה

כמובן שאי אפשר להתעלם מההתפתחויות בעולם ומשמעותם לסביבת המחירים בישראל. להערכתנו, אחד הסיכונים המרכזיים במבט למחצית השנייה של השנה, בעיקר מאזור ספטמבר יהיה למחירי המזון – “השוק” למחירי הסחורות החקלאיות בעולם בעקבות המלחמה צפוי לחלחל אל המחירים לצרכן בפיגור של מספר חודשים.

בנוסף, הפיחות במהלך החודשיים האחרונים בשקל צפוי גם הוא להוביל ללחץ נוסף לעליות מחירים כאשר להערכתנו, סביבת השווקים הגלובלית צפויה לתמוך במהלך נוסף של פיחות במבט לחודשים הבאים.

כמו כן, אנו ממשיכים להעריך כי סיכון מרכזי נוסף לתחזיות האינפלציה בישראל מגיע מכיוון סעיף הדיור – שימו לב שבינתיים מחירי הדירות בישראל ממשיכים להתייקר בקצב מהיר במיוחד כאשר אלו עלו ב-1.9% בחודש האחרון והשלימו עליה של 16.3% בשנה האחרונה. ואם זה לא מספיק, מדד תשומות הבנייה ממשיך לזנק עם עלייה של 1.0% שהולכת ישר לעלות של רוכשי דירות חדשות. לאור העובדה שמחירי הדירות נוטים להקדים את מחירי השכירות, אנו ממשיכים להעריך כי הלחץ לעליית מחירי השכירות יתגבר במהלך החודשים הקרובים.

Inner article

עם זאת, שוק הנדל”ן יהיה אחד הענפים הראשונים בהם תורגש עליית הריבית ולמעשה האפקט כבר החל. במהלך החודשים האחרונים ריביות המשכנתא עלו באופן משמעותי והתוצאות לא אחרו לבוא שכן נתוני מכירות הדירות מאותתים על ירידה זה החודש הרביעי ברציפות. מהלך עליית הריבית של בנק ישראל צפוי לקרר את עליות המחירים ואת המכירות בשוק הנדל”ן הישראלי, אך זה תהליך שייקח זמן ויהיה מלווה באופן בלתי נמנע בהאטה בפעילות הכלכלית בישראל.

הכותב הינו הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "שוק הדיור: הראשון להגיב לעליית הריבית"

  1. לא נורא רוני רון, זה סופו של כל בלון!

כתיבת תגובה