שוק המשכנתאות רותח | השיאים נשברו גם באוגוסט

למרות ירידה קלה בגובה המשכנתאות, השוק הישראלי רותח מתמיד | מנתוני בנק ישראל עולה כי בחודש אוגוסט קיבלו 12,625 ישראלים הלוואת משכנתא בהיקף של למעלה מ-11 מיליארד ₪ | בשורה למשפרי הדיור, קרובי משפחה מדרגה ראשונה הוחרגו מהתקנות האוסרות שעבוד נכס לטובת שיפור דיור

משכנתא | צילום אילוסטרציה: STUDIO GRAND OUEST, שאטרסטוק

בנק ישראל פרסם אתמול את נתוני המשכנתאות שנלקחו על ידי אזרחי ישראל בחודש אוגוסט 2021, מהנתונים מתבררת שוב התמונה שמדאיגה במיוחד את קברניטי הכלכלה הישראלית, והשיאים שנשברים במספר המשכנתאות מדירים שינה מבכירי משרד האוצר המנסים (או שלא…) לצנן את השוק הרותח.

על פי הנתונים בחודש אוגוסט נשבר שיא במספר המשכנתאות שנלקחו על ידי אזרחי ישראל, עם לא פחות מ-12,625 משכנתאות. בכך נמשכה מגמת העלייה מהחודשים האחרונים, כשבחודש יולי נלקחו 12,064 משכנתאות, ובחודש יוני 12,476. למרות שככל הנראה בחודש ספטמבר מספר המשכנתאות שנלקחו יהיה נמוך יותר, לאור כך שמדובר היה בחודש חגים עם מיעוט ימי העבודה, עדיין – בימי העבודה המועטים – המשיך השוק להשתולל.

250/200 סייד בר + קובייה

למרות השיא בנתוני לקיחת המשכנתאות, הגובה הממוצע של משכנתא באוגוסט עמד על 939 אלף ₪, נתון המשקף ירידה של 1.6% לעומת חודש יולי, אז עמד הממוצע על 954, נתון זה אינו מרגיע, לאור כך שאשתקד בחודש יולי עמד הממוצע על 808 אלף ₪ לכל משכנתא. בהשוואה לאשתקד נרשם זינוק גם במספר נוטלי המשכנתא, ובעוד שהשנה כאמור מספר המשכנתאות שנלקחו בחודש אוגוסט נקבע על 12,625, בחודש יולי אשתקד עמד המספר על 8,264 משכנתאות בלבד.

באוגוסט כאמור הגובה הממוצע של משכנתא נקבע על 939 אלף ₪, הגובה הממוצע בשנת 2020 היה 780 אלף ₪ למשכנתא, ובשנה שלפניה – 2019 עמד הגובה הממוצע של משכנתא שנלקחה על ידי אזרחי ישראל על 705 אלף ₪ בלבד. נתונים אלו הם הבסיס לדאגה של בנק ישראל משוק המשכנתאות הרותח.

בשורה למשפרי הדיור

בתוך כך דווח כי בנק ישראל חזר בו מהתקנה החדשה שניסה לקדם ולמנוע שיעבוד דירה קיימת לצורך רכישת דירה חדשה. לצד הגבלת ההלוואות הגישור. תקנה שעלולה הייתה למנוע מרבבות ישראלים לשפר דיור, “ההגבלה של 30% פוגעת ברוכשים אשר מסיבות שונות לא יכולים למצות את השעבוד על הנרכש… שכן למשפר הדיור יש עכשיו הכרח לעבור את 60% המימון על הנכס הנרכש, אפילו שהיתרה הינה לפרק זמן קצר בלבד”, כתבו בהתאחדות יועצי המשכנתאות בערעור לבנק ישראל על התקנה המתוכננת.

Inner article

עוד הוסיפו, כי “פגיעה נוספת היא במגבלה של תקופת הגישור שהותאמה לתקופת המכירה לפי חוק מיסוי מקרקעין ומתעלמת מתקופת הזמן הנדרשת מהמכירה עד סילוק האשראי, שכידוע בעסקאות מכר לוקח מספר חודשים להשלמת העסקה, וקבלת מלוא הכספים מהקונה. בהיות שההקלה האמורה הינה למשפרי דיור בלבד, ומוגבלת להלוואות גישור, ולא משפיעה על המשקיעים, בנק ישראל מוותר למשפרי הדיור ומודיע שהורים יוכלו לשעבד את דירת המגורים לבנק כדי שזה יעמיד משכנתא גדולה יותר שתהווה הון עצמי לרכישת דירה עבור הילדים”.

אתמול הבהירו בבנק ישראל, בשו”ת שנשלח לבנקים, כי קרובי משפחה מדרגה ראשונה, שהם בדרך כלל אלו המשתמשים בהלוואות אלו, על מנת לשפר את הדיור של עצמם, או על מנת לסייע לבן המשפחה לרכוש דירה, מוחרגים מתקנה זו, ולטענתם מדובר באי הבנה של התקנה המקורית.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה