שיטת הפעולה: מתחזים למשטרה כדי לדלות מידע ולעקוץ כספים

מייל זדוני המתחזה למשטרת ישראל מגיע לתיבות מייל רבות של גולשים בישראל | במייל הזדוני מתחזים השולחים למשטרת ישראל ומנסים לפתוח ערוץ תקשורת עם הקורבן | מה התוקפים מנסים לעשות, כיצד הם מצליחים במקרים רבים לגרום לקורבן ליצור איתם קשר כדי לדלות ממנו פרטים ולמה בעיקר חשוב לשים לב

תחנת משטרה. אילוסטרציה | צילום: דוברות המשטרה

כותרת המייל היא "זימון לבית המשפט (משטרה)" והשולח הוא לכאורה מפכ"ל משטרת ישראל. על פניו נראה קצת אמין – אך בחברת אבטחת המידע ESET מתריעים  מפני מייל זדוני שמופץ בימים אלו למיילים של קורבנות פוטנציאלים רבים – בו מתחזים למשטרת ישראל ומנסים לפתוח ערוץ תקשורת עם הקורבן.

קבצים שמצורפים למייל עלולים להיות בעלי פוטנציאל זדוני ולהחביא בתוכם נוזקות. במקרה זה מדובר בקובץ שלא נמצא בו תוכן זדוני, אך המטרה שלו היא להפחיד את הצד השני ולגרום לו ליצור קשר עם התוקף.

הדוא"ל שאותו מקבלים הקרבנות | צילומסך

 

כפי שניתן לראות בצילומים המצורפים לכתבה, המסר עמוס בשגיאות בעברית והניסוחים בו לא תקינים. דבר זה צריך להדליק את הנורה האדומה הראשונה.

מטרת התוקפים היא לפתוח תקשורת עם הקורבן. תחילה הם שולחים מייל שאינו זדוני וכך מצליחים ליצור קשר מבלי להיתפס על ידי תוכנות הגנה. לאחר מכן כשיתחילו לתקשר אחד עם השני, לתוקף יש כמה אפשרויות לגרום לקורבן נזק, החל מדליית פרטים אישיים בהם יוכל לעשות שימוש נוסף ועד ל"וויתור על ההאשמות", בתמורה לתשלום אגרה צנועה של כמה שקלים באמצעותה ישיג את פרטי האשראי של הקורבן.

"הליכים משפטיים בתוקף" | המכתב שנשלח. צילומסך

אלכס שטיינברג, מנהל מוצרים בחברת אבטחת המידע ESET ישראל מציין כי: "מדובר בניסיון הונאה שמטרתו לגרום לקורבן לפנות לרמאים. לאחר שהקורבן יצור קשר עם התוקף קרוב לוודאי כי הוא יתבקש לתת פרטי אשראי או פרטי התחברות למחשב, אשר עלולים להעמיד את המחשב והמידע שלו בסכנה וקיים חשש לפגיעה בפרטיות. במייל אין קבצים זדוניים או קישורים, ולכן הוא לא יזוהה כזדוני ע"י חלק ממערכות ההגנה".

"חשוב מאוד, מזהיר שטיינברג, לשים לב לכתובת ממנה נשלח המייל (במקרה זה מדובר בתיבת מייל של Gmail) ולטעויות הדקדוק הרבות אשר מצביעים על כך שהרמאים ככל הנראה לא דוברי עברית. תמיד חשוב לגלות ערנות ובמיוחד בחודש אפריל שבו מציינים את OpIsrael – קמפיין שמטרתו לפגוע בישראלים."

כתיבת תגובה