שילמתם אגרות כשרות והעסק היה סגור? תקבלו החזר

ביוזמת השר לשירותי דת יעקב אביטן: המשרד לשירותי דת בשורת הנחיות להקלה על אזרחים ובעלי עסקים שנפגעו בתקופת משבר הקורונה • המשרד לשירותי דת הודיע למועצות הדתיות ברחבי הארץ כי הן נדרשות להשיב את תשלומי האגרות ששולמו על התקופה שהעסקים היו סגורים • המשרד לא יבדוק את הסיבות לסגירת העסקים ואי פעילותם בזמן המשבר, וכל בעל עסק שלא פעל לאורך התקופה זכאי להחזר יחסי על התקופה שלא פעל • בהחלטות החדשות כלולים גם שכרם של משגיחי הכשרות, אגרות נישואין והחזר על התשלומים למקוואות שלא היו פעילים לאורך התקופה 

תעודת כשרות, אילוסטרציה | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

המשרד לשירותי מפרסם הנחיות חדשות הנוגעות לבעלי עסקים שנפגעו בתקופת הקורונה. ההנחיות החדשות באות לתת מענה לעסקים שנפגעו מבחינה כלכלית, מאפשרות הקלות בתשלומי האגרות על הכשרות והרישום לנישואין. על פי המתווה שמפרסם המשרד לשירותי דת ונשלח למועצות הדתיות ברחבי הארץ כחוזר מחייב, עסקים שנסגרו לפרק זמן ונפתחו לאחריו יקבלו החזר יחסי על האגרה ששולמה במהלך התקופה. לחילופין, יוכלו בתי העסק להאריך את משך התוקף שלתעודת הכשרות לפרק זמן זהה לתקופה שהעסק חדל מפעילות.
בהתאם לכך, עסקים שנאלצו להיסגר לצמיתות, תוחזר להם האגרה היחסית על התקופה שהעסק לא היה פעיל. לדברי השר לשירותי דת, יעקב אביטן, האגרה על תעודת הכשרות תוחזר לבתי העסק גם אם ההחלטה לסגור אותם אינה על רקע הנחיות משרד הבריאות. “אנחנו לא מתייחסים לשאלה מדוע נסגר העסק ובאיזה מועד”, אמר.
“בכל מקרה, בין אם מדובר בהחלטה עצמאית של בית העסק או כתוצאה מהנחיות משרד הבריאות בתקופת המשבר, על המועצות הדתיות להשיב את חלקה היחסי של האגרה עבור התקופה בה היה בית העסק סגור”.
ההנחיה של המשרד לשירותי דת למועצות הדתיות בארץ, נוגעת גם לשכרם של משגיחי הכשרות, למנפיקי תעודות נישואין ולאגרות נוספות. העקרון דומה: השבת האגרה ששולמה במהלך התקופה שהעסק היה סגור. כך, בתי עסק ששילמו למשגיחי כשרות על התקופה שהעסק לא היה פעיל יקבלו החזר על התקופה. באותה מידה, המקוואות ישיבו החזר כספי לטובלים שנבצר מהם לטבול מדי יום בעקבות סגירה של המקוואות, או לחילופין יזכו את הטובלים בכרטיס כנגד התקופה שהמקוואות לא היו פעילים.
לעומת זאת, זוגות שנרשמו לנישואין וחתונתם נדחתה, לא יקבלו את האגרה בחזרה, בשל המשך הפעילות בתיק לאחר המשבר. אך מנגד, זוגות שבמהלך פרק הזמן הזה החליטו לבטל את חתונתם, יקבלו מהמועצות הדתיות את האגרה ששולמה בניכוי אגרת פתיחת התיק.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה