הביטו באותיות הקטנות: כך נראה חוזה אחרי עידן ה”ללא הגבלה”

תם עידן ה”ללא הגבלה”: הוט מובייל, פלאפון, וכעת גם סלקום מורידות דרסטית את היקף חבילות הסלולר, על חשבון הלקוח • ההיקף ירד בכ-50%, למרות העלות האפסית של השימוש במשאבי הרשת הדרושים לשם שיחה • “רוצים למנוע ניצול לרעה”

סלקום. אילוסטרציה | צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

עם תחילת 2019 הודיעה חברת הסלולר סלקום כי היא מעדכנת את תנאי חבילות הסלולר שלה.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

החל מעתה, היקף דקות השיחה האפשרי בחבילות ה”ללא הגבלה”, יעמוד על 2500 דקות בלבד. זאת, במקום 5000 דקות שהיו קודם לכן. גם היקף הודעות הסמס נחתך בחצי.

המהלך של סלקום מגיע לאחר שחברות פלאפון והוט מובייל קיצרו אף הן את היקפי חבילות ה”ללא הגבלה” שלהן. למעשה, כיום אין חברות סלולר המציעות חבילות תחת המילים “ללא הגבלה”. זאת, מכיוון שבסופו של דבר, כאשר יש הגבלה מסויימת, קשה לקרוא לזה “ללא הגבלה”.

עם זאת, חשוב להגיש כי למרות שסלקום בחרה להוריד כעת את היקף החבילה, היא למעשה האחרונה מבין החברות שהורידו את ההיקף. לאחר שפלאפון, הוט מובייל ופרטנר צמצמו זה מכבר את מכסת דקות השיחה בחבילה המדוברת.

שימוש של 2500 דקות שיחה בחודש מגיע בממוצע למאה דקות שיחה ביום חול. הממוצע בישראל עומד על כ-400 דקות שיחה בחודש, כך שלמעשה רוב רובם של המשתמשים הסבירים לא אמורים להיפגע מעדכון החבילה.

אלא שבסלקום ובשאר חברות הסלולר הגדירו את עדכון המהלך ככזה ש”ימנע ניצול לרעה של החבילות”. ב’גלובס’ אף הגדילו לעשות ואמרו כי ההחלטה “בעיקר נועדה לצמצם את השימוש לרעה בקרב מגזרים מסוימים שמשתמשים במכשיר לא רק לצורך שיחות, אלא גם להפצת תכנים דרך הסלולר, כמו למשל במקרים של העברת תכני דת דרך המכשיר – מה שגורם לשעות ארוכות של זמן אוויר”. מבין השורות עולה כי ההחלטה נועדה לפגוע בקווי התוכן החרדים ובצרכנים שלהם, אשר צורכים את התקשורת שלהם לא דרך האינטרנט אלא דרך התקשרות לקו מידע כלשהו.

Inner article

גם קוי התוכן החרדים עלולים לספוג מכה לא קטנה בכנף. מאחר וסלקום מגבילה מאוד את צרכניה, ייתכן והם יחשבו הרבה יותר את צעדיהם לפני שהם מחייגים לקו המידע של החסידות, או לקו החדשות המגזרי.

תמוה מאוד מדוע החליטו בסלקום לצמצם משמעותית את החבילה. זאת, למרות שעלות המשאבים והתשתיות לשיחה היא אפסית ביחס לעלות המשאבים עבור שימוש באינטרנט. ואם חברות הסלולר הגדולות יכולות לספוג שימוש רציף באינטרנט ללא הגבלה במשך חודש שלם, אין שום סיבה שצרכנים הצורכים רק טלפון, יוכלו להנות ולהשתמש בו ללא הגבלה.

לחצו כאן לצפייה בחוזה העדכני בין החברה ללקוחותיה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

4 תגובות ל: "הביטו באותיות הקטנות: כך נראה חוזה אחרי עידן ה”ללא הגבלה”"

 1. אזו בואו אספר לכם למה. כאילו שאתם לא יודעים.
  כי כשאתם חותמים על הסכמי שיתוף רווחים עם מפעילי סלולר קטנים (כמו עזי תקשורת למשל) ומכניסים תנועה עצומה של שיחות לקווי תוכן (לא חוקיים!), מפעילות הסלולר משלמות דמי קישורית של כ- 6 אג’ עבור כל דקת שיחה למפעיל אליו נכנסת השיחה. כדי שבסופו של דבר אתם תרוויחו בערך מחצית מהסכום.
  עכשיו בואו נחשה איך זה עובד?
  עד כה היו לכם כ- 7000 דקות שיחה בחודש.
  7000 דקות × 3 אג’ לדקה = 210 ₪. כאשר קו טלפון עולה במקרה הכי גרוע 40 ₪ לחודש.
  משמע רווח נקי של 170 ₪ לכל קו סלולר שאתם קונים ומייצרים ממנו אין סוף שיחות לקווי התוכן שלכם.
  אתם, המגזר החרדי, גרמתם להפסדים עצומים לכל חברות הסלולר. אתם ניצלתם לרעה את תכניות ה”ללא הגבלה”. ובאשמתכם העידן הזה נפסק.
  אגב, גם כעת שתוגבלו ל- 2500 דקות שיחה, תוכלו לייצר הכנסה של 75 ₪ לקו, אמנם זה יהיה רווח של 35 ₪ בלבד, אבל זה עדיין רווח בשביל אוכלי חינם כמוכם.

 2. קשקשן בשקל
  הקישורית זה אגורה. ואפילו אם מישהו ידבר 2500 דקות שזה המון. יעלה לחברה 25 שח

 3. קישורית לטלפון נייח זה אגורה.
  קישורית לסלולר זה 6 אגורות.

  בדיוק מהסיבה הזו הרגולטור אסר על קווי תוכן במספרים סלולריים, אבל שום דבר לא מזיז לכם.

 4. ההוא שמדבר על האוכלי חינם שוכח שהוא משתמש בכמה עשרות ג’יגה גלישה ולכן הוא אינו צורך דקות שיחה, לציבור החרדי לא מגיע שירותי תוכן? לא מעניין אותי אגרת קישורית, שיעתרו לבג”ץ נגד זה, במצב הקיים יש אפליה ברורה בין מחזיק קו לא כשר שיכול ליהנות מתכנים שהוא חפץ בהם ללא הגבלה, לבין צרכן כשר.
  כמה דיוקים: פרטנר לא הורידה דקות, זה נשאר 5000, ויש אפשרות בחירה בחבילת 7500 וחבילת 9000.
  בסלקום הייתה החבילה בת 9000 דקות וירדה דרסטית ל 2500 אחרי שפלאפון והוט מובייל הפחיתו ל 3000.
  אבל שוב הפליה! בסלקום בקווים הרגילים יש אפשרות לחבילה הכוללת 9000 דקות בעלות מזערית נוספת, בכשרים אין!!! אתם שואלים למה? אפליה!!!
  למה אין גם חבילה הכוללת יותר דקות בעלות מעט גבוהה יותר?
  למה כל דקת חריגה עולה 19-39 אג’ אם דמי קישורית היא 6 אג’ לנייד ואג’ לנייח?

כתיבת תגובה