שלחנו את מנדי ריזל לבחון מרצדס ב-656,000 שקל ■ זו דעתו

רגע לפני שהחוק החדש של ישראל כץ ייכנס לתוקפו, יכניס לסחרור את עולם הרכב ויביא להוזלת מחירים – החלטנו לבדוק את סגמנט מכוניות הפרימיום. מנדי ריזל בחר במרצדס CLS 400 והוא כבר מתגעגע. ומה הקשר לטלפון LG4?

צילומים: יצרן, מנדי ריזל

כנהג ותיק וכעיתונאי שכותב כבר שנים על מכוניות וחי את התחום, כבר הפסקתי להתרגש מרכבים – יקרים ככל שיהיו. לוקח, עושה סיבוב, בודק, בוחן עד הקצה, מחזיר – ושוכח. אבל את מרצדס CLS400 משום מה קשה לי לשכוח. מאז החזרתי אותה, לפני שבועיים, המחשבה שלי, בשבתי על כסא הנהג של מכוניות אחרות, עדיין שם, כשאני עטוף בכורסת העור של המרצדס היפה הזו.

אחרי שפרסמנו פה מבחנים על רכבי מיני-וואנים ומנהלים, מיני, משפחתיות ובעלות הנעה כפולה, הגיעה השעה שנפזול לכיוון מכוניות הפרימיום. בחודש הקרוב יתארחו כאן גם קדילאק וב.מ.וו – אבל תחילה בחרנו במרצדס.

apps-box

למה? כי היצרנית הזו, על-פי אריאל פינטו מנכ”ל קבוצת רכבי היוקרה ב’כלמוביל’, היא בעלת הגידול החד ביותר בקטגוריית היוקרה. זה היה נכון לשנה הלועזית הקודמת, וזה נכון ביתר שאת גם ל-2016: עד כה, מראשית השנה האזרחית הנוכחית, נמסרו 2010 מכוניות מרצדס בישראל, ומדובר בגידול של 42% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

עיצוב דרמטי

נכנסתי לאתר החברה ובחרתי את הרכב בעל ארבעת המקומות היפה ביותר לטעמי. יש למרדצס רכבים יפים מהסיאלאס 400 –(כמו AMG GT), אבל הם בעלי שני מקומות. לא כל-כך רלוונטי לכאן.

המכונית הזו יפה ומושכת המון-המון תשומת-לב. אפילו התביישתי מעט להסתובב איתה, כי כבר כשיצאתי ננעצו בי מבטי קנאה. וכיוון שאני גר בפריפריה, אז גם יהודים חסרי מזל שניסו את מזלם ב”אחי, יש לך איך לעזור לי?”.

אח שלי, באמת שהייתי רוצה, אבל המרצדס הזו בכלל לא שייכת לי ואני בכלל נוסע ברכבת מידי יום. נתקלתי גם בידידים שהעירו לי: “מכונית גרמנית עושה לנו רע”. מאידך, לא מעט חרדים נוהגים על מרצדס, כך שהנושא הערכי מקומו בדיון אחר.

אז בואו נדבר על המכונית הזו: היא באמת בעלת “עיצוב דרמטי המשלב יוקרתיות וספורטיביות” כפי שטוענת היצרנית. מעצבי הגרמנית עשו זאת באמצעות צללית קופה מרהיבה, אחור משתפל, וחרטום מלא אופי עם גריל בעל שני מדפים שפס כסוף חוצה אותו. על מכסה המנוע, מלבד הסמל העצום בפרונט, מונח גם הסמל הקטן, המעוצב, של החברה. במכונית הזו יש גם חישוקי 18 אינטש גדולים, וכמובן גג נפתח, פנסי לד המתכוונים בהתאם לזווית הנסיעה.

1

שכחו משטריימל

מבפנים, מדובר בסלון פאר: הכל עטוף עור והילה של יוקרה אופפת את תא הנוסעים, בו יש מקום לארבעה: שני מושבי עור מקדימה, ושניים מאחורה. מאחור, במקום מושב אמצעי, הוצב מפריד עבה מפלסטיק שבו תאי אחסון ליושבים מאחור – ויש גם אפשרות להוריד משענת יד עבה ומרופדת היטב הנעוצה בגב המושב.

כסא הנהג וזה שלצידו ניתנים לשליטה מלאה באמצעות לחצנים מיוחדים על הדלת הסמוכה להם. תוכלו לא רק להזיז את המושב ואת המשענת, אלא גם את משענת הראש. כמובן שיש אפשרות לחימום מושבי שני הנוסעים מקדימה, והמזגן מפוצל מקדימה וגם מאחורה.

את הדלתות פנימה וכן את הקונסולה המרכזית חוצה פס עץ יוקרתי, ובעת הנסיעה בוקע אור קלוש, בצהוב עז, מבין פסי תאורה המונחים על הדלתות.

המכונית, עם זאת, מעט נמוכה ולאנשים גבוהי קומה קשה להיכנס אליה. אם אתם בונים לשבת בה עם שטריימל או מגבעת בעת הנסיעה – ותרו על הרעיון. זה לא יקרה.

2

מנוע אדיר

הקונסולה המרכזית חוצצת בין שני המושבים הקדמיים. בקטע העליון שלה, המתחיל בדשבורד, בולטת מערכת מולטימדיה מעולה וגדולה, עם מצלמת רוורס משוכללת. נרד מטה: שעון אנולוגי מרובע, כמו בלקסוס, ואז שלל כפתורי תפעול למזגן ולמערכת השמע.

בהמשך, מעט לפני משענת היד שתחתיה תא אחסון גדול, מוצבת כעין גלגלת ולידה כפתורים – דרכם מתפעלים את מערכת המולטימדיה. זה טוב, ומתפקד אחלה, אבל רק באנגלית. ומה עם הישראלים שלא למדו ליב”ה? בשיא הרצינות: זו לא החברה היחידה שבה מערכת התפעול היא באנגלית בלבד. עם כל הכבוד למלכה אליזבת’ שחגגה תשעים, יש ישראלים רבים שיסתבכו בנושא הזה. ולא, זה לא מחייב שמי שיש לו מרצדס רכש השכלה.

עוד בפיצ’פקעס: כפתור הנעה וכיבוי (במקום מפתח, כמובן), קרוז קונטרול ולימיט, הזזת ההגה קדימה ואחורה באמצעות לחצן, וילון אחורי שמוסט אנה ואנה באמצעות כפתור המונח לצד ההגה.

ידית ההילוכים אינה סטנדרטית, והיא מוצבת למעשה מצידו הימני של ההגה, ומגיעה בתצורת מוט; כמו במכוניות האמריקאיות. הסטת המוט מעלה, מעבירה את ההילוכים לדרייב; הזזתו מטה מעבירה לרוורס; ולחיצה על כפתור בקצהו מביאה למצב פארקינג. מאחורי ההגה מוצבים מדפים להעברת הילוכים ידנית.

את ה’האנד-ברקס’ מחליפה דוושה הנמצאת משמאל לדוושות הגז והבלם, וכדי לשחרר את הנעילה יש למשוך בפלסטיק המוצב סמוך לדלת השמאלית.

המנוע אדיר! 3,500 ליטרים נפחו, עם 333 כוחות סוס. רוצים עוד? האצה מ-0 ל-100 ב-5.3 שניות ומומנט משובח מאוד של 48 קג”מ ב-1,200 סל”ד. כל-כך כיף היה לסחוט בכל פעם את הדוושה, ולראות את  המכונית עפה קדימה כמו טיל בליסטי.

בהאצות חזקות הראשים עפו אחורה והנוסעים כמו נדבקו לכסא. ובפנים? קול דממה דקה. הבידוד נתן הרגשה כאילו היינו בבונקר. נוחות הנסיעה מעולה גם בעיר וגם מחוצה לה. בכלל, המנוע, יחד עם בולמי הזעזועים והמתלים עשו עבודה נאמנה והוכיחו איך מורגש שילוב טוב.

3

הטלפון מת!

אז מה בכל זאת העיב על השמחה, מבחינתי? העובדה שבמכונית אין בקרת שיוט אדפטיבית. ממכונית כזו הייתי מצפה שתזהה מכונית שבולמת, ותבלום גם כן. לפחות תאט. לא זה ולא זה קרה – וזה הרגיש לי לא נוח. אפילו ביונדאי סונטה שעליה פרסמתי כאן מבחן לפני חודש, הייתה מערכת כזו – והיא (הסונטה) עולה 25% מהמחיר של המרצדס הזו.

בנוסף, בניגוד למרצדס אחרות בהן נהגתי בעבר, אין בסיאלאס 400 מערכת שמזהה כי המכונית סוטה מנתיבה, ומסובבת את ההגה לכיוון הרצוי. בכזה מחיר, זה היה מתבקש. מצד שני, ייתכן וזה נתון לשינוי בהגדרות, אבל את מערכת המולטימדיה, כבר כתבתי, לא ניתן לתפעל בעברית. באסה.

אבל למרות ואחרי הכל, נחזור לרישא: אני כל-כך מתגעגע למכונית הזו. ‘כלמוביל’ היבואנית: רק ארמוז לכם שיש לי יום-הולדת בקרוב, ואני מרשה לכם להעניק לי כזו במתנה.

נ.ב: אם ה-LG4 שלי לא היה שובק חיים לכל חי והולך לעולמו יחד עם הזיכרון שלו, בגיל שבעה חודשים בלבד, הייתה לכם כאן גלריה מרהיבה עליה עמלתי שעות. אבל היא נמחקה, יהי זכרה ברוך.

4

מבט מעזרת הנשים: יופי, יופי ויופי. והרבה פאר והדר מבפנים, לצד נוחות ותחושה של סלון על גלגלים. היא קצת נמוכה, אבל ארוכה ולכן יש גם מקום לתא מטען גדול. קחו בחשבון שאם אתם לא זוג צעיר או שחיתנתם כבר את הילדים – עבור משפחה ברוכת ילדים תצטרכו שני רכבים כאלה, או מרצדס בת שבעה מקומות.

נתונים:

מחיר: 656,000 שקל | מנוע: 3,500 סל”ד, 109 כוחות סוס (לדגם שנבחן) | מומנט: 48 קג”מ ב-1,200 סל”ד | האצה מ-0 ל-100: 5.3 שניות | צריכת דלק: 1 ל-8 | תא מטען: 520 ליטר | בסיס גלגלים: 2874 מ”מ | דרגת זיהום אוויר: 13 | 7 כריות אויר

מעלות: יופי, נוחות, מנוע, מרצדס! | חסרונות: תא נוסעים נמוך, מערכת מולטימדיה באנגלית, מערכות בטיחות

5

ono-inner

כתיבת תגובה