שלח תבע בדיקת מבקר המדינה בצמרת האוצר – ונדחה

לא רק פריימריז שהציע ב’יש עתיד’ סורבו • יו”ר ועדת ביקורת המדינה, ח”כ עופר שלח טען כי “כשלא מכינים תקציב מדינה וכל צמרת האוצר מתפטרת, זה לא דורש ביקורת?” – אך על חודו של קול, הקואליציה הצביעה נגד הבקשה לבדיקת מבקר המדינה על המהומה בצמרת האוצר • מ”מ ראש אגף התקציבים הנכנס, יוגב גורדס: “זה לא נעים מה שקרה. ממשיכים הלאה; טרם החלה העבודה על תקציב 2021”

יוגב גרדוס, ממלא מקום ראש אגף התקציבים | צילום: דוברות האוצר

בעקבות דחיית ההצבעה על התקציב לשנת 2020 והתפטרותו של ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור, התכנסה היום הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח”כ עפר שלח לדון בהיערכות האוצר בהכנת התקציב ובהצבעה על בקשה ממשרד מבקר המדינה שיבדוק את תהליך הכנת התקציב לשנת 2021.

יו”ר הוועדה, ח”כ עפר שלח, אמר בפתח הישיבה: “מתגלגל לנגד עיננו אחד המחזות החמורים בתהליך הכנת תקציב מדינה בעיצומו של משבר כלכלי אדיר. בזמן שצריכים להוציא את המדינה ממשבר הקורונה כשיש מאות אלפי מובטלים בעם, נופלים הארזים במשרד האוצר – החשכ”ל סיים את תפקידו, והממונה על התקציבים פורש בטריקת דלת עם מכתב חסר תקדים בחומרתו שאילו כל הדברים שם נכונים, הם גובלים במעילה בכספי הציבור”.

250/200 סייד בר + קובייה

עו”ד צחי סעד, מנהל אגף במשרד מבקר המדינה: “אחת הדו”חות המרכזיים עסק בתקציב הדו שנתי הראשון והצביע ע”כ שצריך שתהיה תשתית ברורה של ההכנסות לפני ההחלטות. בעקבות כך, נקבע נורמטור שע”פ ייקבע התקציב – קבלת החלטות מאקרו כלכליות המשפיעות על כלכלת המדינה תתבסס על אדנים מקצועיים מוצקים, ראייה ארוכת טווח והליך יידוע מתכלל של כל הגורמים המקצועיים.

“כיום אנו במצב שאין למדינה תקציב עדכני ועובדת עפ”י שיטה של קופסאות שהיא לא נכונה בעליל. אנו מקיימים את ביקרות המעקב בהתאם לדו”חות הקודמים, אך ככל שנידרש מהוועדה נבחן את הביקורת הספציפית להכנת התקציב של 2021”

 בישיבה השתתף מטעם משרד האוצר ואגף התקציבי מ”מ ראש אגף התקציבים החדש, שרק ביממה האחרונה מונה ע”י השר ישראל כ”ץ לתפקידו, יוגב גורדוס, אמר, “עבדנו על תקציב 2020 והגשנו את טיוטת חוק ההסדרים כבר לפני חודשיים. התקציב לא עלה לאישור. כעת אנו עובדים על המסגרת שאושרה בחוק לתקציב 2020. בנוגע לתקציב 2021, שר האוצר אמר שמיד לאחר אישור התכנית המפורטת בממשלה תחל העבודה על התקציב.

בהתייחס לשאלת יו”ר הוועדה, “כיצד מתפקד אגף כה חשוב באוצר שמי שעמד בראשו מתפטר ומותיר מכתב חסר תקדים בהאשמות חמורות וקשות כנגד תהליך ההחלטות במשרד ודרישה לכתיבת נתונים שגויים”, הגיב גורדוס: “אגף תקציבים בנוי מ60 כלכלנים שקמים כל בוקר כדי לעשות עבודתו. זה לא נעים מה שקרה. נעמוד בו וממשיכים הלאה. ידענו עליות ומורדות במהלך השנים וככל שירצו את שירותינו נדע לעשות זאת”.

תקציב עם פגיעה

ראש אגף מאקרו וכלכלה בבנק ישראל, דר’ עדי ברנדר: “הנקודה המרכזית בתקציב היא לתת את הודאות למשק לשנת 2021. אנחנו בתקציב המשכי כבר כמעט שנתיים, וכאשר בסיס התקציב הוא 400 מיליארד ₪, ובחריגה של 12 מיליארד ₪ לפי החוק האחרון שעבר בכנסת בנוגע לתקציב השנה, בשנת 2021 יהיה לנו פער של 26 מיליון ₪. החסם המרכזי כאשר אין אישור פורמלי של תקציב 2021, הוא פגיעה בעמותות וכדו’ שלא יכולות להיות בטוחות בתקציב שיקבלו”.

נשיא לה”ב – ארגון העצמאים והעסקים, עו”ד רועי כהן: “נפגשנו עם נציגי האוצר כמה וכמה פעמים ודיברנו על כך שלגבי עצמאים ועסקים קטנים, יש פגיעה גדולה בכך שאין תקציב. באוצר הסכימו עם ההצעות שלנו אבל נאמר שאי אפשר לדעת ולתכנן בגלל שיש חוסר ודאות לגבי התקציב וזה אין תלוי בהם. ממה שנאמר לי באוצר – אין כרגע כל  עבודה על תקציב 2021”.

870/135 ליינר ארטקל

מנכ”ל האוצר לשעבר, ירום אריאב: “אין חולק שהדרג המחליט הוא הדרג הנבחר, אך הוא צריך לכבד את הדרג המקצועי. המצב חמור כיום מבחינת הניהול של המשבר הכלכלי כשהדרג הפוליטי דורס ולא שומע את הדרג המקצועי. הניסיון לעוות נתונים זו האשמה חמורה ביותר. העובדה שאין תקציב מדינה שזה הכלי שבאמצעותו מקבלים שירותים ציבוריים – חמורה מכל כיוון. תקציב הוא המווסת של כל המשק”.

בסיום הישיבה, הצביעו חברי הוועדה על בקשת הוועדה בדרישה ממבקר המדינה לבצע בדיקה על תהליך הכנת התקציב לשנת 2021. בעד הבקשה הצביעו, יו”ר הוועדה ח”כ עפר שלח, חברי הכנסת, אלי אבידר, סעיד אלחרומי וקארין אלהרר. נגד הבקשה הצביעו חברי הכנסת, אוריאל בוסו, עוזי דיין, אליהו חסיד, שלמה קרעי ומיכל שיר.

יו”ר הוועדה, ח”כ עפר שלח, אמר בתום ההצבעה: “מכבד את חברי הקואליציה על חובתם הקואליציונית שהגיעו להצבעה. אבל מי שהיה בדיון ראה תמונה שאין תקציב מדינה, לא מכינים אותה אפילו וכל צמרת האוצר מתפטרת – בשבילך זה קיים מוסד מבקר המדינה ובשביל זה יש ועדה לביקורת המדינה”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה