שלמו בנייד: כרטיסי האשראי עוברים לארנק הדיגיטלי

לראשונה בישראל הושקה אפשרות תשלום בעסקים מהנייד ללא מגע, באמצעות טאצ' • הטכנולוגיה החדשה של תשלומים ללא מגע תאפשר ללקוחות להימנע מלקיחת כסף מזומן ואפילו כרטיס אשראי ביציאה מהבית • הסמארטפון יתפקד כארנק לכל דבר

ANYPAY ישראכרט | צילומסך מאתר החברה

בעתיד, כך נראה, לא נצטרך להחזיק בכיס דבר, מלבד הטלפון הסלולרי. בסיום הקניה בחנות נוציא את הסלולרי הכשר נחייג לאנשהו והתשלום יועבר לבית העסק. נראה לכם עתידני, אוטופי? בימים אלה משיקה חברת ישראכרט את שירות ANYPAY – שירות תשלומים באמצעות הנייד, ללא מגע יד אדם.

בשלב הראשון השירות החדש יתאפשר רק לחלק מלקוחות החברה, המחזיקים מכשיר סלולרי עם  מערכת הפעלה אנדרואיד, ורק למחזיקים בכרטיס מאסטרקארד של ישראכרט. מדובר ב'השקה רכה' כאשר רק בשלבים הבאים יתאפשר התשלום באפליקציה גם ללקוחות המחזיקים כרטיסים ומכשירים אחרים (אמריקן אקספרס). בשלב זה ישראכרט טרם סגרה את התנאים בנושא עם כל הבנקים. כמו כן, למחזיקים במכשיר אייפון יתאפשר השירות רק בעוד כמה חודשים עם כניסתה של אפל פיי לישראל.

קרן להטמעת הסליקה החדשה

התשלום החדשני ללא מגע יתאפשר לבצע בכל העסקים שכבר עברו לתשלומים בתקן EMV. בישראל מדובר על כ-15,000 עסקים, אך בחו"ל מדובר בפריסה רחבה יותר של בתי עסק ורשתות מסחריות שונות. 

בנק ישראל מעודד בשנים האחרונות את אימוץ התקן בישראל. בנובמבר 2019 הודיע בנק ישראל כי עד נובמבר 2020, עסקים עם מחזור סליקה בכרטיס נוכח מעל 100 מיליון שקל בשנה יידרשו להטמיע מערכת סליקת תשלומים בתקן EMV. לשאר העסקים, ניתנה תקופה ארוכה יותר להטמעת התשלום החכם (עד ליולי 2021). בעקבות משבר הקורונה והחשיבות בשמירת היגיינת הידיים יש משנה תוקף לחשיבות המעבר לתשלומים בתקן ה-EMV. בהתאם למתווה בנק ישראל, משרד האוצר והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים אף הקימו קרן בסך 80 מיליון שקל למתן מענקים לעסקים קטנים ובינוניים להטמעת הסליקה בתקן EMV.

מישראכרט נמסר כי זוהי הפעם הראשונה בישראל בה מושקת אפשרות לתשלום בעסקים בנייד ב'טאצ' על ידי חברת כרטיסי אשראי. לקוחות ישראכרט לא יצטרכו להוריד אפליקציה חדשה נוספת לטובת שדרוג חווית התשלום בנייד, אלא יוכלו לצרף את הכרטיס שלהם לשירות ANYPAY בתהליך רישום קצר ופשוט באפליקציה של החברה.

רב קו ללא מגע

מהלך זה מצטרף למהלכים נוספים שביצעה ישראכרט בשנה האחרונה על מנת להוביל  את שוק התשלומים הדיגיטליים המתקדמים בישראל, בין היתר היערכות להשקת אפליקציית נסיעה ייעודית לתחבורה ציבורית תחת השם ANYWAY, שתאפשר למחזיקי כל כרטיסי האשראי לוותר על כרטיס ה'רב קו', ולשלם באמצעות סריקת קוד בנייד, ללא מגע. בנוסף, ישראכרט הייתה הראשונה לשתף פעולה עם חברת Garmin, וכבר מחודש פברואר מאפשרת תשלום ללא מגע באמצעות השעון החכם ללקוחות מאסטרקארד מקבוצת ישראכרט.

ואם יש לכם חשש מאיבוד הפרטיות וזליגת מידע על המחירים אותם אתם משלמים בקניון הקרוב, אל דאגה! התשלום באמצעות ANYPAY מתבצע תחת סטנדרטים מחמירים של אבטחת מידע. בנוסף, כל עסקה מדווחת ללקוחות באמצעות הודעת 'פוש', בזמן אמת, כאשר הלקוחות יוכלו לעקוב באמצעות האפליקציה אחרי כל היסטוריית הרכישות שלהם.

חברת האשראי מקס, פרסמה הודעה – בעקבות הודעת ישראכרט – כי גם הם ישיקו שירות שכזה, בתקופה הקרובה. גם בכאל, ציינו כי החברה "תשיק בשבועות הקרובים שירות תשלומים מתקדם שיאפשר בין היתר תשלום באמצעות הנייד ללא מגע", וזאת "למחזיקי כרטיס ויזה ומאסטרקארד". כך דווח ב'גלובס'.

Inner article

חלוצת הטכנולוגיה החדשה

רון וקסלר ציין בהקשר זה כי "בימים בהם אזרחי ישראל נדרשים לריחוק חברתי, עולה הצורך בביצוע תשלומים ללא מגע". הוא הוסיף כי "בשנים האחרונות זה הכיוון אליו צועדת התעשייה כולה". ישראכרט הינה חברת כרטיסי האשראי הגדולה בשוק ומוקדם יותר השנה היא נפרדה סופית מבנק הפועלים. החברה הונפקה בבורסה אשתקד כשכיום היא שווה כ-1.6 מיליארד שקל לאחר שאיבדה מתחילת השנה למעלה מ-35% מערכה.

ישראכרט אף הודיעה על חתימת הסכם עדכני להנפקה ותפעול של כרטיסי חיוב בנקאיים ל-7 שנים. החברה ציינה בהודעה כי בעקבות ההתקשרות החדשה "צפויה להיות השפעה חיובית על הכנסות החברה בשנים הבאות". ב'גלובס' נטען כי מדובר על התקשרות עם הבנק הבינלאומי.

ד"ר רון וקסלר מנכ"ל קבוצת ישראכרט: "ישראכרט, כחלק מהגשמת חזונה, תהיה החלוצה של הטכנולוגיה הזאת בישראל. עולם הפיננסים צועד לעבר פתרונות שיאפשרו לצרכנים לנהל את ההוצאות שלהם בצורה נוחה ופשוטה, תוך משוב מידי על כל רכישה. ישראכרט כקבוצת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל גאה להביא פתרונות מתקדמים אלה ללקוחותיה". 

אורי אלון משנה למנכ"ל קבוצת ישראכרט: "הטכנולוגיה החדשה של תשלומים ללא מגע תאפשר ללקוחות התנהלות נוחה יותר – אין צורך לזכור לקחת כסף מזומן או אפילו כרטיס אשראי כאשר יוצאים מהבית. הסמארטפון הנייד שצמוד אלינו תמיד כבר מתפקד כארנק לכל דבר. עולם האפליקציות איפשר לצרכנים רבים לשלוט בצורה חכמה על ההוצאות שלהם".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה