שני צדדים ל'טיסת השבת' או הסתה מכוערת ומתוזמנת? • צפו

פייק ניוז במיטבו: כך הפכה 'טיסת השבת' לגל הסתה עכור נגד החרדים • עיתונאי ונוסעים שהיו על המטוס מדווחים: "לא הייתה אלימות" • הסיפור המלא של הנוסעים, הדיילות, השקרים והאמיתות • צפו בתיעוד מהמטוס ובעיתונאי יהודה שלזינגר שדיווח מאתונה

הלב ממריא אל על? אילוסטרציה. צילום: משה שי | פלאש 90

הדבר האחרון שאל-על יכלה לאחל לעצמה בטיסה שהייתה אמורה לצאת מניו יורק לישראל בליל-שישי (ה' בלילה) ולנחות שעתיים לפני שבת לכל המאוחר – הוא שיהיה על סיפון המטוס עיתונאי. ולא סתם עוד עיתונאי חרדי. אלא חבר מערכת 'ישראל היום'.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

אך תחילה הפרטים: השלג שירד בשעות ההמראה המתוכננות של טיסת אל-על 002 מניו-יורק לישראל, הביא לשיבוש במועד ההמראה המתוכנן. אך לפי עדויות שיובאו להלן, נראה כי הטיסה לא התעכבה רק בשל מזג האוויר. הנוסעים, שהבינו כי הם עומדים לנחות בישראל אחרי כניסת השבת, ביקשו לרדת מהמטוס. אך נענו, להפתעתם – ובניגוד לאמנת השירות של החברה – בשלילה.

"הרגשנו כלואים במטוס, ולא אשתמש בשורש ח.ט.ף כדי לתאר מה חשנו", כותבת נוסעת מתמידה שאינה חרדית, ומתמרמרת על התמונה המעוותת שצוירה בתקשורת הכללית במהלך השבת. רק לאחר עיכוב בן מספר שעות המריא המטוס מניו יורק לישראל – כשמאות הנוסעים אפילו לא התבקשו, על פי עדותה, לחגור. הדבר היה לאחר שהנוסעים כעסו וזעמו על צוות המטוס, ושיגרו עדויות מטרידות על מצבם אל העולם החיצון באמצעות הטלפונים שברשותם.

רק כשהיו באוויר, והטיסה יצאה לדרכה כשהדיילים אינם מספקים את השירות לנוסעים כבכל טיסה – בשל המתח הרב שנוצר – הודיע הקברניט לנוסעים כי הטיסה תנחת לעצירת ביניים באתונה, יוון – כדי ששומרי השבת יוכלו לרדת מהמטוס לפני כניסת השבת.

"השיקול היה כלכלי טהור", אומרת הנוסעת המתמידה, וסותרת אף היא עדויות שפורסמו במהלך ערב שבת ובשבת – על אלימות לכאורה של חרדים כלפי צוות המטוס.

כדי להביא את שני הצדדים נצטט את העדויות שרווחו ויצרו שיח מתלהם כלפי החרדים, ואחריהן את עדות הנוסעת ועדותו של העיתונאי יהודה שלזינגר מ'ישראל היום'.

Inner article

עדויות 'מרשיעות': "אשמח שתפיצו"

ראשית, העדות המצוטטת ביותר הייתה של רוני מיטל בעמוד הפייסבוק שלה, והיא שיצרה את הסערה הגדולה:

"אחרי מעל 24 שעות להגיע לישראל …אני שבורה… שבורה בעיקר מחוסר כבוד של אנשים מאמינים, שומרי מסורת ושבת שלקחו את העניין צעד אחד רחוק מדי.

"אתחיל בזה שחייבת להודות לצוות אל-על שהשתדל להיות סובלני ושירותי לאורך כל הטיסה למרות היחס המשפיל שספגו.

"הכל התחיל בניו יורק, סופת שלג ראשונה, שגררה אחריה תגובת שרשרת של עיכובים שהביאה לאיחור של שעתיים בהמראה. מסתבר שהיו אלה שעתיים קריטיות לפני כניסת שבת.

"לצערי עוד לפני ההמראה התחילה האלימות. זה התחיל בהתקהלות מסביב הדיילים "תפתחו את דלת המטוס מיד כי לא נספיק לשבת", הצוות מנסה, ללא הועיל, להושיב אותם ומתחייב שנגיע בין שעה לשעה וחצי לפני כניסת השבת. למרות ההבטחות, קבוצת המאמינים ממשיכה להשתולל ללא רסן וההמראה מתעכבת. לאחר בערך כשעה הם התרצו וממריאים. הקפטן מודיע כי בשל העיכוב אל על ידאגו להסעות (למי שקרוב) ולמזוודות. למי שלא קרוב ידאגו ללינה ולכל מה שצריך בכדי לקיים את מצוות השבת.

"לאחר 6 שעות טיסה אני שומעת צעקות ורואה דיילת בוכה לאחר שהרימו עליה ידיים, דחפו אותה ואיימו לפרוץ לתא הטייס. כל זה כדי לא לחלל שבת. מצאתי את עצמי עומדת ומגנה על דיילות בוכות שמחפשות רגע לעצור ולנשום אוויר מההתנהגות שמופגנת כלפיהם. כנראה שמצוות שמירת שבת גוברת על ואהבת לרעך כמוך….

מטוס אל-על. צילום: משה שי | פלאש 90

"הסאגה הנוראית הסתיימה בנחיתה באתונה לטובת שומרי השבת ואילו מי שרצה חזר בטיסת ישראייר לארץ.

"אז בואו רגע נדבר ערכים – האם לרגע בכל הערך החשוב הזה של שמירת שבת, נלקחו בחשבון גם ערכים אחרים כמו כבוד כלפי הזולת? ומעבר לזה, האם הם לקחו בחשבון שבשל העיכוב שהם גורמים הם למעשה גורמים לאחרים לחלל שבת??

"ואסיים בתודה לצוות אל-על. הייתם מקסימים בכל המצב. חיבוקים לצוות הדיילות שבאמת לא הגיע להן מה שעוללו להם.

"אשמח שתפיצו".

וכמובן, הציבור הפיץ את הפוסט הרעיל של רוני מיטל – שצורף אליו סרטון שלא הראה הרמת ידיים כמובן – בהמוניו. אתרי התקשורת סייעו, והיח"צנים מאחורי הקלעים עשו הכל כדי שהעדות הזו – שלא מתארת אלימות פיזית, אלא רק בכיות של דיילת שסיפרה שהרימו עליה ידיים, אבל אף אחד מהנוסעים לא מעיד על כך בפועל, רק חברתה הדיילת – תגיע לכמה שיותר אנשים. ואם שבת לא מאפשרת לנוסעים שעל הטיסה להגיב, עוד יותר טוב.

מלבים את האש

אתר YNET מיהר לצטט שתי דיילות שהיו על הטיסה, שפרסמו פוסטים בפייסבוק שבהם סיפרו על אלימות הנוסעים. "חוויה כזו עוד לא הייתה באף טיסה בעולם, אני יכולה להבטיח לכם", כתבה אחת הדיילות. "טיסת השוקולד – שבה היה נוסע אלים אחד – אצלנו הייתה קבינה אלימה. מאמציי להסביר להם שמדובר בכוח עליון (שלג. שלג ראשון בניו יורק) עלו בתוהו. ההתלהמות האיומה והכניסה למרחב האישי ואף ירידה לפסים אישיים… אפילו אין לי כוחות נפשיים לפרט לכם מה היה שם. כל זה בשם השבת…".

בהתייחסה לסרטון שפרסמה מיטל, כתבה: "הסרטון הזה לפני ההמראה שצולם מהמחלקה שלי למעלה, איפה שנמצא הקוקפיט, זה כלום. הסרטון הזה מראה כלום ושום דבר. את ההתלהמות אחר כך לא היה ניתן לתעד בכלל. זה 'כולה' סרטון שמראה אותם עומדים. את הצעקות (צרחות) אחר כך אולי מישהו אחר תיעד.

"צילמו אותנו די הרבה פעמים (הפצרתי וביקשתי לא לצלם, אך בקשתי נעלמה בהמון הזועם). הנוסעים עלו אליי והקבינה הייתה מפורקת מנוסעים עומדים ומאד מאוד כועסים (לא בטיחותי! אבל מה זה בטיחות אל מול שבת!) אחד מהם צעק עליי שהוא 'מתפרץ לתא הטייס'. 'אוקיי. מה שמך אדוני? אתה רוצה שתחכה לך ניידת למטה??', הוא החוויר וברח למטה.

"נוטים לשכוח שמדובר במטוס ג'מבו מעל הים בגובה 38,000 רגל ושוכחים את המטרה לשמה התכנסנו. להביא את הנוסעים בבטחה הביתה. המטרה הזו הפכה להיות אחרונה בסדר העדיפויות שלהם, כאילו שכחו מה מטרת העל בכל העניין. לא אמשיך לפרט, אבל דעו לכם שמדובר בטיפה בים, וכמו שחבריי האמיצים אמרו, זר לא יבין.

"אני חייבת לשבח את הפרסריות ואת צוות הדיילים. מקצועיות כזאת ואצילות – אל על בחרה את בניה בפינצטה והיא ידעה את מי לבחור לשורותיה. הפכנו להיות חברים לחיים אחרי הטיסה הזו. מזרים גמורים – לחברות אמיצה. האהבה והתמיכה ההדדית שנראתה שם לא תדמה לשום מקום אחר.

"בבקשה לחסוך ממני תגובות כמו 'למה לא הורדתם אותם קודם לכן, זוהי אשמתכם שבכלל המראתם'. (הו! איך לא חשבנו על זה, טיפשים שכמונו! תודה, פעם הבאה נקשיב לך בזמן לקיחת החלטות הרות גורל!). הדברים נבדקו ונטחנו עד דק, אנשים לא מבינים שיקולים ולא דבר וחצי דבר מהחלטות הטייסים".

דיילת: היתה הרמת יד

גם הדר מיכה, דיילת אל-על הצטרפה למפרסמי הפוסטים בפייסבוק: "נחתנו. עולה למונית חנוקה מתחושות מעורבות וקשות של הטיסה הכי קשה שהייתה לי, ואני מאמינה שגם לצוות המדהים שלי באל על. אתחיל בלשתף בעובדות היבשות – אתמול יצאנו בשעה 15:30 בשתי הסעות נפרדות, אחת מהמלון הצפוני והשנייה מהמלון הדרומי. סביב השעה 13:00 התחיל שלג ראשון בעיר.

"עקב השלגים שנערמו, ואי הכנה מראש מצד העיר (לא שמו מלח על הכבישים) נוצר מצב של פקקי ענק, כבישים שנחסמו ותאונות שרק גרמו לדרך להתארך עוד ועוד. לקח לנו בין 5.5 ל-6!!!!! שעות להגיע (לאלו שבאו מהצפוני). מהמלון הדרומי הגיעו לפנינו והתחילו להכין את המטוס וגם בסוף לקבל נוסעים. ככל שהזמן עבר הבנו שאנחנו גבוליים לצאת בזמן כדי לנחות מספיק זמן לפני שבת.

"כשהגענו למטוס שחיכה רק לנו, ובאמת עשה הכל כדי שנסגור את הדלת ונצא בזמן כדי שכולם יעשו את שבת בארץ הקודש, זכינו לתגובות משפילות ומחיאות כפיים, כאילו בחרנו להיות כמעט שש שעות בפקק שבו אנחנו רעבות וצריכות להתפנות ללא אפשרות. בזריזות התאפסנו על חירום, סגרנו דלתות והתכוונו לצאת.

"רק שכשיצאנו מהגייט החלו עיכובים בשל מזג האוויר, ולזה התווסף הצורך בדי אייסינג מהכנפיים. ברגעים אלו חלק קטן מהנוסעים החרדים החלו להילחץ שלא יגיעו לשבת בזמן ודרשו לרדת מהמטוס והתקהלו תוך התלהמות כלפי הצוות ודרישה לרדת מן המטוס, אך בשלב מאוחר מדי. (הטייסים לפי החישובים צפו הגעה בזמן).

"ואז יצאנו לדרך. במהלך הדרך התברר שעקב גורמים שלא תלויים בנו כמו מזג אוויר, אנו ננחת בזמן שלא יאפשר לנוסעים להגיע למקום שבו יוכלו לעשות את השבת. הקוקפיט הודיעו בפי איי על כך שניאלץ לעצור באתונה והנוסעים הדתיים יירדו ושאל-על תדאג להם למלון, אוכל כשר ושבת כהלכתה, ויתר הנוסעים יעלו על מטוסי ישראייר לארץ שיטוסו בזמן שבת.

"ברגע זה החלה התלהמות גדולה מצד הרבה מנוסעינו, חילוניים ודתיים כאחד, והחל עליהום מטורף על הצוות שכלל: גידופי פה, הרמות קול, אי כיבוד של מרחב אישי, איומים, השפלות ואף – הרמת יד על הצוות". כמעט ציטוט מלא. נציין כי כאן, בקטע זה, 'ביזנעס' נמנע, מטעמים מובנים, לפרט מה כתבה הדיילת על אותה הרמת יד – אך לכל גולש ברור, כי חרדי לא היה עושה זאת לעולם. ייתכן ומדובר בנוסע שומר-שבת אחר, או סתם אדם שרצה כבר להגיע לביתו ולילדיו, בלי שום קשר לשבת.

נמשיך בציטטה:

"מולם היו נוסעים מדהימים שהגנו עלינו בדבריהם ואף בכך שחצצו בינינו לבין הנוסעים שדרשו תשובות. יש לציין שברגעים אלו הנוסעים לגמרי שכחו שכרגע יש מטוס של 400 איש באוויר שיש לדאוג לבטיחותו ולשירותו. כולם דרשו תשובות וטחנו אותנו עד דק! בעיקר את הפרסריות המדהימות שהתנהגו במנהיגות ובאצילות – ובמשך כל הזמן ניסו לשמור על הסדר הטוב ולספק תשובות והבנה למצב המורכב.

"לכל זה התווספו גם מקרים מורכבים כמו אישה חרדית שהארון קבורה של בעלה מוטס איתנו ואם יגיע לארץ בשבת חברת קדישא לא תוכל לאסוף את הארון, נוסעים הנוטלים תרופות חשובות להם הם זקוקים, פספוס של טיסות המשך ועוד שלל אירועים של אנשים פרטיים שכל אחד מהם רצה תשובה והסבר.

"בכל הזמן הזה הצוות בחר להמשיך עד כמה שניתן בשירות, לנסות לענות לנוסעים ואף להוציא אוכל למרות שכל המעברים היו הומים והנוסעים לא היו ישובים. כל זה הצוות עשה בניסיון לחייך כל הזמן ולתת את השירות הכי טוב, כשדמעות חונקות אותנו מבפנים עקב ההתלהמויות הרבות כלפינו.

"הנוסעים לא היו מרוצים מהפתרון – לא החרדים שכבר העדיפו לנחות בארץ ולא באתונה ולא החילוניים להם חיכו ילדים בבית, או שפשוט היו עייפים מכל המסע חזרה לארץ. נחתנו באתונה והמשכנו 'פרי' לארץ. חזרנו מפורקים. אך מאוחדים.

"בנוסף לכל זה חשוב לי מאד להראות את הצד היפה של נוסעינו ולספר על נוסעים שניסו לעזור לנו לחלק אוכל, על כאלו שעזרו לאחסן מגשים כדי שנוכל לנחות בזמן ושאנשים יוכלו לאכול, ואף על כאלו שלבם יצא אלינו הצוות וכשהגענו לאתונה פרצו בבכי מהקושי של החוויה שראו אותנו נאלצים לעבור. היה אפילו נוסע חרדי שהודה לנו על כך שבזכות המקרה יבקר באתונה פעם ראשונה.

"מה שחשוב לי להבהיר כאן הוא שברור לי שהחברה לא ידעה שכך יתגלגלו הדברים, ואילו היו יודעים לא היו מוציאים את הטיסה. בדיעבד התברר לכולנו שעדיף היה שנישאר. אבל שוב חשוב לי שיידעו מה קרה שם כדי שמצב דומה לזה לא יחזור בשום פנים ואופן, לא אצלנו ולא באף חברה אחרת.

"אנו נותני שירות שבאים לעשות נאמנה את עבודתנו ואין שום סיבה בעולם שנאלץ להתמודד עם מצבים שכאלו ויחס כזה".

הצד השני של המטוס

אם הגעתם עד כאן, כדאי שתשמעו מה יש לנוסעים אחרים לומר. נתחיל בקרן לוי, שכתבה כך:

"היי EL AL אל על, מה שלומכם? איך עבר הסופ"ש?

"אתם אולי לא מכירים אותי באופן אישי, אני קרן לוי, נוסעת מתמידה מספר 9338278.

"בדיוק לפני כמה שבועות קיבלתי מכם מכתב מהודר שמבשר לי ששודרגתי למעמד SILVER. איזה כיף, הא?

"אני טסה בממוצע פעמיים בחודש, לרוב אתכם. ולמה? כי אני באמת אוהבת אתכם: את הצוות המחוייך שדובר בשפת האם שלי, את האוכל הסביר שהתרגלתי אליו וכן, גם את תחושת הכאילו ביטחון שיש לי בבידוק ובטיסה.

"ביום חמישי האחרון טסתי אתכם חזרה הביתה. יותר נכון זה מה שתיכננתי לעשות. אבל אתם החלטתם שאתם יכולים להכריח (ואני מתאפקת מלהשתמש במילה משורש ח.ט.ף) אותי ועוד כ- 400 נוסעים לעלות לטיסה כשידוע מראש שהיא לא תגיע הביתה כמתוכנן.
נתחיל מהתחלה? הכל התחיל בבוקר חמישי שבו היה ידוע לכולם כי עומד לרדת שלג בין השעות 13-17.

"הטיסה תוכננה לשעה 18:30 ובגלל מזג האוויר לקחנו מרווח בטיחות + אמצעי תחבורה בטוח להגעה. ולא רק אני נקטתי בכך אלא כלל נוסעי 2 טיסות אל-על שתוכננו לערב יום חמישי.

"מי לא לקח זאת בחשבון? צוות הטיסה של אלעל שאיחר לשדה התעופה ביותר משלוש שעות! אתם כמובן מכחישים את הנושא ומתרצים את האיחור תחת "תנאי מזג האוויר" אבל צוות הקרקע של JFK תקשר זאת באופן נחרץ כשחיכינו בשער וכשראינו שהבורדינג מתעכב!
כאמור, הבורדינג התעכב ביותר משעתיים אבל מרגע שהוא התחיל שדרתם עסקים כרגיל – מגיעים לארץ כמתוכנן!

"אלא מה? כשעלינו על המטוס ייבשתם אותנו במשך כ-3 שעות! למה? כי מחכים לצוות המטוס. ואיך אני יודעת זאת? כי לא היה צוות מלא על הטיסה, למעשה היו 2-3 אנשי שירות שקיבלו את פנינו (צריך לשדר עסקים כרגיל לא?) בפועל לא היה מי שיושיב אותנו, לא היה צוות ברחבי המטוס שיעזור עם המזוודות, וכשהדקות עברו והפכו לשעות, לא היה גם מי שיביא לנו מים במטוס בתנאי חנק ללא אוויר.
במהלך הזמן הזה אנשים שומרי שבת (ולא, אני מסרבת להשתמש במילה חרדים בלשון מתריסה כי זה לא המצב. גם אני שומרת שבת) ביקשו לרדת מהמטוס (זו זכותם, תבדקו את אמנת השירות של אלעל). צוות המטוס סירב לבקשה והמשיך להבטיח הבטחות שווא כי נגיע לארץ לפני כניסה השבת.

"לאחר נסיעה לקראת מסלול ההמראה, הכרוז הודיע כי חוזרים לשער הטרמינל – כולנו היינו עסוקים בטלפונים שלנו כדי להודיע למשפחות על השינוי ותוך כדי שהמטוס כביכול נוסע בחזרה לשער – החלה ההמראה (!!!!!!) וזאת מבלי שבדקו אם אנחנו חגורים, מבלי שהודיעו לנו לשים את הטלפונים שלנו על מצב טיסה ומבלי שבדקו שכולנו ישובים לפי פרוטוקול ההמראה (!!!!!).

"השעות עברו בהבטחה שאנחנו בדרך לארץ והכרוז התהדר בעובדה שהמטוס קיבל אישור מיוחד לטוס בנתיב קצר יותר ושהשבת לא תחולל.

"אולם כעבור כמה שעות התקבלה הודעה בכרוז – אין ברירה, אנחנו לא נגיע לארץ לפני כניסת השבת (וואלה????) מנכ"ל אל-על החליט שננחת באתונה כדי לא לחלל את השבת (בדיעבד התברר כי המשפחות כבר ידעו פרט זה כמה שעות קודם!)

"כמובן שהודעת הכרוז הרגיזה את הנוסעים! את כולם, ללא יוצא דופן – את שומרי השבת כי שיקרו להם, את מחללי השבת כי הם לא תכננו להתעכב באתונה וכבר רצו הביתה ואת התיירים המסכנים שהיו בטוחים שהם בדרך לישראל. וכן, התנהגנו כמו ישראלים מרוגזים, רבים עמדו במעברים, דיברו בקולי קולות ושחררו לאוויר משפטים כמו "איך אני אודיע ל-X שאני לא אגיע" פשוט חוסר אונים משווע!

"בשלב מסוים הדיילות ביקשו כי נפנה את המעבר כדי שיוכלו לתת שירות, משלא נעשה הדבר הם הודיעו בכרוז – "דיילות, לשבת. לא לתת שירות" וכך עברנו שהייה של יותר מ-14 שעות במטוס ללא מים (הדיילת הנחמדה שביקשתי ממנה מים אמרה שנגמרו המים על המטוס אולם כאשר אחד מהנוסעים לא הרגיש בטוב נשלחה אליו סוללת בקבוקי מים בגדלים וסוגים שונים) וללא ידיעה מה יעלה בגורלנו והכי גרוע, אין לנו את מי לשאול כי יש תחושת חוסר אמון מוחלטת כלפי צוות המטוס, אותו צוות שעוסק בנושא רגיש כמו שינוע אנשים מכל מיני סוגים לכל מיני מקומות בעולם, כולל לבית שלהם, למשפחות שלהם.

"משם חוסר השקיפות והתקשורת המשיך:

"את כל המידע אודות טיסת ההמשך מאתונה לישראל קיבלנו ממשפחותינו כשנחתנו. אף לא נציג אחד של אל-על עדכן מה קורה לאחר הנחיתה: האם נקבל את המזוודות שלנו? מתי הטיסה הבאה יוצאת? האם יהיה מספיק מקום לכל נוסעי מטוס הג'מבו? וכך בילינו עוד 3 שעות בטרמינל באתונה מבלי לדעת האם נספיק להגיע לארוחת השישי? מתי ואיך נחזור משדה התעופה והאם נעשה זאת מצוידים במזוודות שלנו….

"חזרתי הביתה לאחר יותר מ-24 שעות מהרגע שבו הגעתי לשדה התעופה JFK.

"הצוות של ישראייר שהיה אחראי על טיסת ההמשך מאתונה היה מאוד חביב, הוא היה בקיא בכל הפרטים שלנו וידע לענות על כל השאלות שנשאלו, הוא היה כנה וישר, ולמרות שלא כל התשובות מצאו חן בעינינו, הרגשנו שיש על מי לסמוך. הם אפילו ניסו לעזור לאחת מהנוסעות להגיע לנתיבות לארוחת שישי.

"צוות הקרקע של אל-על לעומת זאת, חיכה לנו עם שוקולדים ביציאה מהשרוול. תסלחו לי אבל נדרש מכם הרבה יותר, לא זו הדרך להתמודד עם משבר לקוחות – אני יודעת את זה כי זה אחד מהדברים שאני לימדתי פעם מותגים לעשות. לקוח הוא לא שבוי שלך, לקוח הוא בעל זכות בחירה וכוח צרכני ענק, לקוח יכול לדחוף חברה להצלחה מסחררת וגם להוריד אותה לכישלון נחרץ. לקוח הוא בן אדם, הוא מחובר לעולם ומקבל מידע מכל מיני ערוצים – פורמליים ובלתי פורמליים ולכן כל אותם השקרים של אל-על התגלו ברגע שהיינו מחוברים בקרקע.

"ועכשיו כשאני בבית, וכשכוח הבחירה הוחזר לידיי, אני בוחרת לא לטוס יותר אל-על. כאות מחאה קטן אבל סימבולי, גזרתי את כרטיס הנוסע המתמיד החדש שקיבלתי לפני מספר שבועות ואני בוחרת עכשיו לטוס בממוצע פעמיים בשבוע עם חברה אחרת".

והיא חותמת בהצהרה מעוררת אמון: "כל מה שנכתב מעלה הוא הסיפור מנקודת מבטי וכפי שהובן על ידי מצוות הקרקע, כרוז המטוס, נוסעי טיסת אל-על השנייה ומשפחתי שהייתה בקשר עם מוקד שירות הלקוחות של אל-על וישראייר".

לסיום, היא מתקוממת מול ההסתה הפרועה: "ועוד דבר – מאוד מקומם אותי לראות כותרות פופוליסטיות כנגד חילול שבת "בגלל" החרדים… במקרה הזה, זה לא נכון. הכל עניין כלכלי – ברגע שאל-על ידעו שהטיסה תתעכב ולא תגיע בזמן לישראל הייתה להם החלטה כלכלית מאוד פשוטה: יותר זול להשאיר נוסעים באתונה (או במקום אחר באירופה) מאשר בניו-יורק ולכן הם מיהרו להמריא מהקרקע ולחסוך בדולרים. אם הייתי חלק מציבור הדתיים, הייתי יוצאת נגד מדיניות "נשיקה-סטירה" שבה הם נוקטים: מצד אחד נכבד את השבת כדי להמשיך את הביקוש מציבור הדתיים ומצד שני להשתמש בהם כשעיר לעזאזל כשנוח…".

העיתונאי מדווח מהשטח

לרוע מזלה של אל-על, גם יהודה שלזינגר, כתב 'ישראל היום' היה על המטוס וחשף צד אחר של הסיפור.
ראשית, הוא צוטט ב'ישראל היום': "אני ליוויתי את קבוצת החרדים שהיו על המטוס. האשימו אותם שהם קנו כרטיסים לטיסה מאוחרת וזה לא בסדר שהם לקחו את הסיכון, בפועל הם ביקשו לרדת מהמטוס כשהבינו שהטיסה מתעכבת ובאל על לא אפשרו להם. לא הייתה שם אלימות מצד הנוסעים. מדובר באנשים שדיברו בנועם והתנהגו בצורה רגועה. הם אפילו הסכימו לישון בנתב"ג כדי שכל שאר הנוסעים לא יחללו שבת", מספר שלזינגר.

לפי הדיווח, במהלך הטיסה ניסה שלזינגר לצלם את המתרחש אך לטענתו, אחד הדיילים תקף אותו: "אם מישהו נהג בברוטאליות זה אחד הדיילים שחטף לי את המצלמה מהיד, כשהבין שאני עיתונאי הוא החזיר לי והתנצל. אני לא ראיתי אלימות מצד הנוסעים. לאורך כל הדרך שיקרו לנו במצח נחושה, כמה פעמים אמרו שממריאים וכל פעם ביטלו את ההמראה. הקברניט אמר לנו שהדיילות נתקעו בשלג חמש שעות ובגלל זה הטיסה התעכבה, אני שואל, האם לי היו מחכים חמש שעות? הדיילות היחידות שלא ידעו שיש שלג בניו יורק? איך יכול להיות שכולם הגיעו בזמן חוץ מהדיילות?".

"הדבר היחיד שמצאתי זה תיעוד של אלימות של הצוות נגדי, אם יש תיעודים אחרים אני אשמח לראות. יש כאן מחדל עצום של אל על. הדיילות אף שבתו במהלך הטיסה ולא הסכימו להגיש אוכל, הנוסעים הפכו לדיילים ודיילות וחילקו אוכל לנוסעים" סיכם העיתונאי את עדותו לעיתון הבית.

מאוחר יותר, ניסח שלזינגר בעצמו את הטיסה מנקודת מבטו, והעלאת הדברים לעמוד הפייסבוק ולחשבון הטוויטר שלו.

"כמה רוע, הסתה, שיסוי ובעיקר פייק ניוז.

"תכננתי להעלות פוסט ביום ראשון תחת הכותרת "על אילו חרדים 'רעים' אתם מדברים?". רציתי להתייחס לכל סיפורי העבר נגד החרדים בטיסות ולספר לכם על החרדים שהיו איתי בטיסה.

"ואז פתחתי במוצ"ש את אתרי החדשות וראיתי כותרת מטורפת על חרדים 'רעים' אחרים ש"איימו לפרוץ לתא הטייס".

"הלם. בחיי, הלם.

"אלפי לייקים, מאות שיתופים, טונות של רעל על פייק ניוז מוחלט.

"לצערם של אנשי אל-על (וכלי תקשורת) היה עיתונאי על הטיסה, וכשיש דרמה, עיתונאי פותח מצלמה. וכך יצא שראיתי ותיעדתי כמעט הכל.

"ראיתי חרדים שמשקרים להם ומערבבים אותם והם שותקים.

"ראיתי חרדים שכולאים (ממש ככה) אותם במטוס והם פותחים בשירה.

"ראיתי ותיעדתי דיילים שהחליטו להעניש את הנוסעים ולא לתת שירות.

"ראיתי חרדים שמוכנים לישון בנתב"ג כדי שהחילונים לא יחללו שבת.

"ראיתי חרדים שנוסעת ברוטאלית (שכתבה את הפוסט) צועקת עליהם ומקללת אותם והם שותקים.

"ראיתי ותיעדתי דייל אלים שלוקח לי את המצלמה (ביקשתי את שמו ואחרי ששמע שאני עיתונאי (ואם אני לא?!) מיהר להתנצל, אז לפנים משורת הדין לא אעלה את הוידאו שלו ללא טשטוש).

"ראיתי חרדים שמודיעים להם שלא יראו את הילדים שלהם השבת (או את המזוודות שלהם), והם דאגו להצטופף בחדרים ביחד באתונה כדי לעבור את השבת עם מה שיש.

"ראיתי את הביזיון של אל על, את הפייק ניוז, את כמויות הרעל ולא יכולתי לשתוק.

"כמה פופולרי להיכנס בחרדים, כמה רחוק הסיפור האמיתי.

"יש מספיק רעל בין אחד לשני (ועוד לפני בחירות).

פורסם על ידי ‏‎Yehuda Shlezinger‎‏ ב שבת, 17 בנובמבר 2018

 

פורסם על ידי ‏‎Yehuda Shlezinger‎‏ ב שבת, 17 בנובמבר 2018

כמה רוע, הסתה, שיסוי ובעיקר פייק ניוז.תכננתי לעלות פוסט ביום ראשון תחת הכותרת "על אילו חרדים 'רעים' אתם מדברים?" רציתי להתייחס לכל סיפורי העבר נגד החרדים בטיסות ולספר לכם על החרדים שהיו איתי בטיסה.ואז פתחתי במוצ"ש את אתרי החדשות וראיתי כותרת מטורפת על חרדים 'רעים' אחרים ש"דחפו דיילת ואיימו לפרוץ לתא הטייס".הלם. בחיי, הלם. אלפי לייקים, מאות שיתופים, טונות של רעל על פייק ניוז מוחלט. לצערם של אנשי אל על (וכלי תקשורת) היה עיתונאי על הטיסה, וכשיש דרמה, עיתונאי פותח מצלמה. וכך יצא שראיתי ותיעדתי כמעט הכל. ראיתי חרדים שמשקרים להם ומערבבים אותם והם שותקים.ראיתי חרדים שכולאים (ממש ככה) אותם במטוס והם פותחים בשירה.ראיתי ותיעדתי דיילים שהחליטו להעניש את הנוסעים ולא לתת שירות.ראיתי חרדים שמוכנים לישון בנתב"ג כדי שהחילונים לא יחללו שבת.ראיתי חרדים שנוסעת ברוטאלית (שכתבה את הפוסט) צועקת עליהם ומקללת אותם והם שותקים.ראיתי ותיעדתי דייל אלים שלוקח לי את המצלמה (ביקשתי את שמו ואחרי ששמע שאני עיתונאי (ואם אני לא?!) מיהר להתנצל אז לפנים משורת הדין לא אעלה את הוידאו שלו ללא טשטוש)ראיתי חרדים שמודיעים להם שלא יראו את הילדים שלהם השבת (או את המזוודות שלהם) והם דאגו להצטופף בחדרים ביחד באתונה כדי לעבור את השבת עם מה שיש.ראיתי את הביזיון של אל על, את הפייק ניוז, את כמויות הרעל ולא יכולתי לשתוק.כמה פופולרי להיכנס בחרדים, כמה רחוק הסיפור האמיתי.יש מספיק רעל בין אחד לשני (ועוד לפני בחירות)שתפו כי באמת אין צורך בעוד. @@@@@@@ולעובדות בקצרה: הטיסה הייתה אמורה לצאת ביום חמישי בשש וחצי. איחור של שעה וחצי לא הטריד מדי. שלג, קורה. אלא שעל המטוס נודעה הסיבה האמיתית: הדיילות יצאו מאוחר וצריך לחכות להן. (כל הנוסעים ידעו שיש שלג וצריך להגיע מוקדם והדיילות לא?! אם אני הייתי מאחר היו מחכים לי?!)ואז, הושיבו אותנו במטוס וכל פעם סיפרו שקרים "הדיילות כבר פה", "כבר יוצאים", "אנחנו ראשונים בתור", "נוסעים בנתיב המהיר" , "הפשרה ונוסעים". שלוש שעות במטוס, המון שקרים.נוסעים שביקשו לרדת סורבו, והקברניט הבטיח חד משמעית- "מגיעים שעה-חצי שעה לפני שבת".שעתיים לפני הנחיתה מודיע הקברניט על תכנון חדש את הדתיים מורידים באתונה, החילונים ימשיכו. ההתקוממות הייתה משני הצדדים, חרדים וחילונים. שיקרו לנו. במצח נחושה ובלי להתבלבל.

פורסם על ידי ‏‎Yehuda Shlezinger‎‏ ב שבת, 17 בנובמבר 2018

צילומי וידאו: יהודה שלזינגר, ישראל היום

"ולעובדות בקצרה: הטיסה הייתה אמורה לצאת ביום חמישי בשש וחצי. איחור של שעה וחצי לא הטריד מדי. שלג, קורה. אלא שעל המטוס נודעה הסיבה האמיתית: הדיילות יצאו מאוחר וצריך לחכות להן. (כל הנוסעים ידעו שיש שלג וצריך להגיע מוקדם והדיילות לא?! אם אני הייתי מאחר היו מחכים לי?!).

‏"ואז, הושיבו אותנו במטוס וכל פעם סיפרו שקרים 'הדיילות כבר פה', 'כבר יוצאים', 'אנחנו ראשונים בתור', 'נוסעים בנתיב המהיר', 'הפשרה ונוסעים'. שלוש שעות במטוס, המון שקרים.

"נוסעים שביקשו לרדת סורבו, והקברניט הבטיח חד משמעית – 'מגיעים שעה-חצי שעה לפני שבת'.

‏"שעתיים לפני הנחיתה מודיע הקברניט על תכנון חדש: את הדתיים מורידים באתונה, החילונים ימשיכו. ההתקוממות הייתה משני הצדדים, חרדים וחילונים. שיקרו לנו. במצח נחושה ובלי להתבלבל.

"אף נוסע לא הרביץ. לא איים. לא פרץ לתא הטייס. ביקשו תשובות. הגיוני. כעונש קולקטיבי החליטו לא לתת שירות".

מנתבעת – לתובעת

מחברת אל על נמסר בתגובה: "מזג אוויר קיצוני בניו יורק גרם לביטולים ועיכובים גדולים של המראות בקרב מאות טיסות של חברות תעופה, לרבות טיסות אל על שיצאו בחמישי בערב ארצה. על אף ביטולי הטיסות הרבים הצלחנו להוציא את טיסה 002 מניו יורק למען נוסעינו, תוך נחיתת ביניים באתונה. אל על דאגה לטיסת המשך לישראל באותו היום עבור הנוסעים.

"כמו כן, נוסעים אשר העדיפו להישאר באתונה בשבת טופלו על ידי נציגי החברה ואל על דואגת להשיבם ארצה בצאת השבת. אנו מתנצלים על אי הנוחות שנגרמה ללקוחותינו, אולם כאמור העדפנו להוציא הטיסה מניו יורק באותו היום לטובת לקוחותינו. יודגש כי החברה לא תסבול אלימות כלפי הצוות ותפעל בהתאם לחוק כנגד כל נוסע שתוגש כנגדו תלונה בנחישות וללא פשרות, כפי שעשינו עד היום".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

3 תגובות ל: "שני צדדים ל'טיסת השבת' או הסתה מכוערת ומתוזמנת? • צפו"

  1. 1) כל הכבוד על הפירוט המעמיק של כל הגרסאות. עבודה עיתונאית ראויה ביותר. כן ירבו.
    2) מאוד מעליב הכינוי "מחללי שבת". אני "שומר זמנים" ומנצל את כל ימות השבוע כראות עיני למען משפחתי ולמען הכלל והגברת מחללת הזמנים יכולה לשמור את הכינויים שלה לבית השימוש. שם מקומם. העונש המקראי, אגב, על חילול זמן במזיד הוא סקילה.

  2. להחרים אותם וזהו!!!

  3. הם שקרנים חצופים חייבים להדגיש שגם דובר אל על הודה שהצוות איחר להגיע[עקב פגעי מזג האויר] האומנם? אז איך זה שהנוסעים כולם הגיעו בזמן ואתם לא? זו כבר רשלנות מצידכם ובאשמתכם הכל!

כתיבת תגובה