שנת הלימודים האקדמית: כך תקבלו הטבות מס והנחה בארנונה

לומדים לשנה ראשונה, ממשיכים או בוגרים? מגיעות לכם הקלות במס | עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית אחרי שתי דחיות – חשוב לדעת: אלו הנחות במס לסטודנטים המדינה מציעה ואיך תדעו האם אתם זכאים? | כל הפרטים שאתם צריכים כדי לקבל את ההטבות שמגיעות לסטודנטים

לימודים אקדמיים במגזר החרדי | צילום: באדיבות המצלם

לאחר שנדחתה כבר פעמיים, שנת הלימודים האקדמית נפתחה, סטודנטים רבים החלו את שנתם הראשונה בעוד אחרים ממשיכים לסיום התואר.  חלקם שוכרים דירה לבד ואחרים כידוע עם שותפים. על פי החלטת כל רשות מקומית, סטודנטים עשויים ליהנות מהנחה במס הארנונה. יש לדעת עצם הזכאות ושיעור ההקלה תלויים ברמת ההכנסה של הסטודנט.

אור רדנסקי מחברת בירוקרטי-קל המתמחה בתהליכים בירוקרטים ובהתנהלות מול הרשויות, מסבירה אלו הטבות מגיעות לכם. 

אם השכר החודשי אינו עולה על 2,653 שקלים, תוכלו לזכות בהטבה של 80% מסך הארנונה. בעלי משכורת גבוהה יותר, אך שאינה מגיעה ליותר מ – 3,050 שקלים בחודש, יכולים לקבל הנחה בשיעור של 60%, ומי שאינו עובר את סכום ההכנסה הנמוך של 3,448 ₪ בחודש, נהנה מהקלה בשווי של עד 40% מסכום המס. גם תלמידי מכינה קדם אקדמית, וכן סטודנטים שאינם עובדים, זכאים להטבה זו.

כדי לקבל את ההנחה המגיעה לכם, עליכם לוודא שחשבון הארנונה רשום על שמכם ולהגיש בקשה מסודרת לאגף הגבייה בעירייה. זו אמורה לכלול: צילום תעודת זהות, העתק של חוזה השכירות בדירה, אישור לימודים, מסמך רשמי של מערכת השעות ותלושי משכורת. שותפים לדירה צריכים להציג את הכנסותיהם יחד, ושיעור ההקלה יחושב על פי חלקם היחסי המוגדר בחוזה השכירות. מי שאינו עובד, עליו לצרף בנוסף תצהיר משפטי על הכנסותיו וטפסים רלוונטיים של הביטוח הלאומי. את הבקשה אפשר להגיש רק בחודשים ינואר ופברואר בכל שנה.

סטודנטים שאינם עובדים, משלמים ביטוח לאומי וביטוח בריאות בשיעור מופחת, ביחס לבלתי מועסקים שאינם סטודנטים. הסך הנקבע לתשלום הוא – 124 שקלים בחודש. המוסד לביטוח לאומי אינו טורח לשלוח חשבון חודשי לאזרחים, כך שאם לא תפנו מיוזמתכם ותסדירו את תשלומי המס, אתם עלולים לקבל מכתב על חוב מצטבר. אם אינכם עובדים, ודאו שהמוסד לביטוח לאומי מודע להיותכם סטודנטים, וכך תקבלו את ההנחה המגיעה לכם.

אם סיימתם מסלול לימודים – מקצועי או אקדמי, אתם עשויים להיות זכאים לנקודות זיכוי, המקנות הנחה במס הכנסה לתקופה של עד שלוש שנים. עבור השלמה של קורס או מסלול הנדסאי בן 1,700 שעות אקדמיות, ניתן ליהנות מהטבה של 1,290 בשנה (חצי נקודת זיכוי). בוגרי תואר ראשון זכאים להפחתת מס בגובה של 2,580 ₪ (נקודת זיכוי) לתקופה של שנה אחת בלבד.

 מתמחים יכולים ליהנות מן ההטבה כבר בזמן ההתמחות, אך לרוב הם מעדיפים לדחות את קבלתה לשלב מאוחר יותר, שבו תגיע משכורתם לרף המינימלי המחייב תשלום מס הכנסה. מי שסיים תואר שני או מסלול ישיר לדוקטורט זוכה להקלה של 1,290 ₪ לתקופה של עד שנתיים. רופאים לאחר תואר שלישי זכאים לנקודת זיכוי במשך שלוש שנים. איך מקבלים את ההנחה? – פונים לפקיד השומה עם טופס 101, טופס 119 ואישור זכאות לימודים מן המוסד האקדמי.

 

כתיבת תגובה