שנת יציבות וירידה בגירעון

עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים: “נתוני הגירעון בסוף 2019 היו טובים מהערכתנו, אנו צופים יציבות ואף ירידה בגירעון כאחוז מהתוצר בחודשים הקרובים דבר שתומך בדירוג החוב של מדינת ישראל”

בנימין נתניהו מציג את הגרעין האיראני בנאומו בעצרת האו"ם | אבי אוחיון, לע"מ

נתוני הגירעון בסוף 2019 היו טובים מהערכתנו, כאשר צמיחה מהירה מהצפי בתוצר (5.7% נומינלי) לצד צמצום בקצב גידול הוצאות הממשלה מנעו מהגירעון מלחצות את קו ה-4 אחוזים. יחד עם זאת, ב-2019 הממשלה לא עמדה ביעד הגירעון, כאשר ע”פ הפרסומים הראשוניים הגירעון עמד על 3.7 אחוזים מהתוצר – כ‑52.2 מיליארד ₪. בשל תחילת יישום התקציב ההמשכי שהוא מטבעו מרסן, אנו צופים יציבות ואף ירידה בגירעון כאחוז מהתוצר בחודשים הקרובים דבר שתומך בדירוג החוב של מדינת ישראל.

למרות שהאינפלציה התרחקה משמעותית מיעדה, אנו מאמינים שהבנק יותיר את הריבית ביום חמישי ללא שינוי תוך כדי המשך איתות שהמהלך הבא שלו הוא כלפי מטה.

250/200 סייד בר + קובייה

בחמישי הקרוב תתפרסם החלטת הריבית של בנק ישראל. להערכתנו, למרות שהאינפלציה התרחקה משמעותית מיעדה, אנו מאמינים שהבנק יותיר את הריבית ללא שינוי תוך כדי המשך איתות שהמהלך הבא שלו הוא כלפי מטה. אנו מאמינים שהבנק ימשיך ויפעל לרכישת מט”ח, ואם באמת יהיה צורך בכך גם יפחית את הריבית במהלך המחצית הראשונה של 2020.

הגנרל האיראני והציפיות לאינפלציה

לאחר שארה”ב התנהגה באיפוק בעקבות מספר התקפות של איראן במזרח התיכון (כולל התקיפה על מתקני ההפקה בערב הסעודית), חיסולו של הגנרל האיראני מזכירה לכולנו שהמערכה בין הצדדים יכולה להתפתח לעימות צבאי.

Inner article

בעקבות זאת מחיר הנפט זינק, דבר שיעלה תיאורטית את מדד פברואר, אך יש לזכור שגם הזינוק במחיר לאחר הפגיעה במתקני ההפקה בערב הסעודית התפוגג במהירות.

העלייה במחיר הנפט לצד נתוני הצמיחה הטובים מהצפי תרמו לעלייה נאה בציפיות לאינפלציה בשבוע האחרון שעכשיו תואמות את התחזית שלנו.

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה