שנת כספים קשה? הקורונה הוסיפה הון למולטי מיליארדרים

ג’ף בזוס מאמזון ואילון מאסק מטסלה הרוויחו – בשקלול של שניהם יחד – כ-220 מיליארד דולר ב-12 החודשים האחרונים • רשימת המתעשרים השנתית רושמת כמה הפתעות • וגם: לאן נעלם מייסד עליבאבא?

ג'ף בזוס | צילום: מועצת העיר סיאטל, ויקיפדיה

השנה הלועזית שהסתיימה בסוף השבוע האחרון, 2020, הייתה קשה כלכלית לרוב המין האנושי החי ברחבי תבל, אך מנגד ישנה קבוצה קטנה מאוד של אנשים שהונם דווקא תפח מאוד בשנת הקורונה האחרונה. כיצד יודעים זאת? סוכנות הידיעות בלומברג מפרסמת מדי שנה – בשמונה השנים האחרונות – את מדד המיליארדרים.

בשנת 2020 זינק ההון של 500 עשירי העולם בכשליש (31%) והגיע ליותר מ-7.6 טריליון דולר. כלומר בשנה האחרונה הונם של העשירים הוסיף על עצמו עוד 1.8 טריליון דולר. (אפשר להמשיל זאת למצב שבו כל אחד ואחד מאוכלוסיית העולם המונה כ-7.8 מיליארד בני אדם עומדים בתור כדי ‘לשלם’ לאותם מיליארדרים כ-1,000 דולר כל אחד).

250/200 סייד בר + קובייה

על פי הדיווח של בלומברג באתר ‘דה מרקר’, גם בתוך קבוצת העילית של העשירים יש אפליות. כך למשל חמישה אנשים שווים כ-100 מיליארד דולר ואילו 20 אחרים שווים יחד ‘רק’ כ-50 מיליארד דולר.

הביטקוין זינק והזניק

קחו כדוגמא את שני הניצבים בצמרת, מייסד אמזון ג’ף בזוס ואילון מאסק מייסד טסלה, ספייס X ועוד. השניים הרוויחו יחד כ-220 מיליארד דולר ב-12 החודשים האחרונים. בזוס שווה כיום כ-187 מיליארד דולר על פי פרובס. מאסק, שהתחיל את השנה במקום ה־35 בדירוג עשירי תבל עם כ-25 מיליארד דולר, עקף את ביל גייטס ואת מארק צוקרברג, וסיים את השנה עם כ-153 מיליארד דולר.

על פי הדיווח ב’גלובס’ ברנאר ארנו, המיליארדר הצרפתי הוא האיש העשיר ביותר באירופה על פי ‘פורבס’. מאז פרוץ הקורונה לחיינו הכפיל האיש את הונו. מהון של כ־69 מיליארד דולר במרץ, הגיע ארנו ל-148 מיליארד דולר, מה שהופך אותו לאיש השלישי העשיר ביותר בתבל.

הקורונה, אם כן עשתה רק טוב לאותם אנשים: ג’ף בזוס מאמזון הרוויח הון רב כתוצאה מהזינוק במסחר המקוון במהלך המגפה; המהגר הסיני אריק יואן הכפיל את הונו בזכות טכנולוגיית הזום שלו; ג’ון פולי מנכ”ל חברת פלוטון אינטראקטיב הפך למיליארדר בעקבות סגירת חדרי הכושר בעולם וצמד  התאומים וינקלבוס השיבו לראשם את עטרת המיליארדרים לאחר שהמטבעות הדיגיטליים זינקו השנה לשיאים חדשים ובלתי מוכרים.

870/135 ליינר ארטקל

ההון גדל, האיש נעלם

הקורונה שהתחילה בסין, התפשטה מאוחר יותר בכל העולם, אולם מבין כל המדינות, עשירי סין שנכנסו למדד המיליארדרים של בלומברג הרוויחו השנה 569 מיליארד דולר. רק בארה”ב הרוויחו העשירים יותר.

את השנה המתעתעת הזו, פתח מייסד עליבאבא ג’ק מא עם התואר ‘האיש העשיר בסין’. במהלך השנה האיש היה אמור להכפיל את הונו בדיוק כמו בזוס מאמזון הודות להתגברות הרכישות המקוונות בכל העולם וגם בעקבות ההנפקה ההיסטורית של Ant – אפליקציית התשלומים האינטרנטית של מא. אלא שסינים עובדים קצת אחרת ולאחר שביקר את הממשל הסיני הונו נחתך בכ-12 מיליארד דולר בחודשיים האחרונים.

ג’ק מא מייסד קבוצת עליבאבא עם נתניהו בדאבוס | צילום: חיים צח, לע”מ

בסוף השבוע התפרסמו בעולם ידיעות ולפיהן ג’ק מא נעלם לפני כחודשיים. האיש לא נראה בציבור מסוף אוקטובר, חשבונו בטוויטר לא עודכן והוא אפילו נעלם מתוכנית בתקשורת, בה שימש כשופט. מסתורין אופף את כל הפרשה שסביב לג’ק מא וחושף את רמת הקומוניזם של המשטר הסיני שמציג את עצמו כדמוקרטיה. עוד כמה וכמה מיליארדרים נעלמו בתקופה האחרונה – לאחר שנתפסו כמתנגדים לשלטון.

צמיחה לצוקרברג

ובחזרה לעשירים, על פי הדיווח בבלומברג, ז’ונג שאנשאן, טייקון בקבוקי מים המכונה “זאב בודד”, הפך לאיש העשיר באסיה ועקף את מוקש אמבני. זאת, לאחר שהנפקה של שתיים מחברותיו הגדילה את השווי הנקי שלו ב-70.9 מיליארד דולר.

מי עוד? ביל גייטס הגדיל את הונו בשנה האחרונה בכ-20 מיליארד דולר, מארק צוקרברג, הזניק את הונו בכ-80% לכ-100 מיליארד דולר; וורן באפט, הגדיל את הונו גדל ב-26% לכ-85 מיליארד דולר; והונו של לארי אליסון, מייסד שותף בחברת אורקל (Oracle), גדל בכ-50% ל-88 מיליארד דולר.

גם לארי פייג’ מגוגל הגדיל את הונו על פי הדיווח והוא כיום שווה כ־76.3 מיליארד דולר. שותפו, סרגיי ברין, הגדיל הונו ל-74 מיליארד דולר. אמנסיו אורטגה, מייסד Ibditex, הגדיל הונו ב-47% והוא מוערך היום ב-75 מיליארד דולר.

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה