שעות ספורות לפני שבת: ביהמ"ש בלם את חלוקת תלושי המזון

בהחלטת בית המשפט המחוזי: צו מניעה כנגד שופרסל במכרז תלושי המזון של משרד הפנים • האם יש קשר בין "שוחד בחירות" למהלך החלוקה, או שמדובר בעליהום תקשורת מכוון? • במשרד הפנים תקפו בתגובה: "מצער שדווקא העותרת שגרמה להוצאת צו המניעה, מתיימרת להיות עמותה שעוזרת למשפחות הללו גורמת לנזק הגדול למשפחות הנזקקות"

השר ישראל כ"ץ והשר אריה דרעי בחדר סיעת ש"ס | צילום ארכיון: יונתן סינדל, פלאש 90

סיבוב נוסף בקרב שבין 'פתחון לב' למשרד הפנים על חלוקת תווי המזון בסך 700 מיליון שקלים למשפחות נזקקות, ע"י שופרסל. המדובר הוא במכרז רחב היקף לגיוס חברה מנהלת לפרויקט חלוקת כרטיסי מזון בסך 700 מיליון שקלים. המכרז פורסם בשיתוף פעולה בין משרדי הפנים והאוצר וגיוס תקציב בסך 700 מיליון שקלים לאוכלוסיה הנזקקת אשר אושר בחוק. לתלושים יזכו מי שזכאים ל-70% הנחה בארנונה בשנים 2020 או 2021.

כעת, המהלך נבלם – ולא בפעם הראשונה. בהמשך לדיון שהתקיים בסופ"ש (ה') בבית המשפט המחוזי בירושלים בנושא – הוציא ביהמ"ש בשעות אחה"צ של יום שישי, בהחלטה שיפוטית, צו מניעה להמשך המכרז, נוכח סירובה של שופרסל להגיע למתווה משותף עם ארגון "פתחון לב", שעתרה בראשית החודש נוכח ליקויים בהצעת שופרסל.

250/200 סייד בר + קובייה

בתום דיון חירום שנערך ביום חמישי במשך מספר שעות, מצא בית המשפט פגמים וליקויים בהתנהלות שופרסל והמדינה במכרז וביקש מהצדדים להגיע לפשרה. לאחר היעדר הסכמה, הוציא כאמור בית המשפט צו מניעה שיעצור את המשך פעילותה של שופרסל, עד לקבלת פסק דין בעתירה שהוגשה כאמור על-ידי ארגון פתחון לב, באמצעות עו"ד יניב מטלס.

נציין כי בעתירה שהוגשה לפני שלשה שבועות, נטען, בין היתר, כי הסבסוד שהציעה שופרסל במסגרת המכרז חשוד, לדברי העותרים, משום שהוא כולל סבסוד של 16.25% מכל רכישה במסגרת תווי המזון. "כאשר עסקינן במכרז של 700 מיליון שקל, המשמעות היא נכונותה כביכול של שופרסל במסגרת הצעתה לסבסד עד 113 מיליון שקל. ועדת המכרזים היתה חייבת להידרש לטעמים העומדים בהצעה חשודה זו", נאמר בעתירה.

עוד נטען בעתירה, כי מטרת שופרסל הינה לחזק את כוחה כרשת מזון. "ניהול מערך אספקת תווי המזון אינו המטרה, בלשון המעטה. המטרה היא השתלטות אגרסיבית וניווטם של מאות מיליוני שקלים בדמות תווי המזון לסניפיה שלה, על מנת להעשיר את פעילותה והגדלת נתח השוק שלה. שופרסל מעוניינת להבטיח כי תווי המזון לא יגיעו או יגיעו בצמצום רב לסניפים של המתחרים שלה", כתבה העותרת.

ב'דה מרקר' ציינו בעת סיקור העתירה, כי "שופרסל חברה במכרז לחברת כאל והתבססה על נקודות מכירה שלהן יש הסכם עם חברת האשראי. לטענת פתחון לב, המהלך נעשה בלי שביקשו שופרסל או כאל את הסכמת הנקודות. בנוסף, החוק אינו מאפשר להעביר מידע עסקי בין חברות, ולכן מבקשת העמותה מרשות התחרות שתספק את עמדתה ביחס לחשיפת שופרסל למידע עסקי של גופים מתחרים. בנוסף, מבקשת העמותה מהרשות להגנת הפרטיות שתמסור את עמדתה ביחס לכוונת שופרסל לקבל מידע שהגיע לחברת כאל מבתי עסק, ללא הסכמתם של בתי העסק".

עוד צוין בדיווח כי "לטענת פתחון לב, כל המשתתפים במכרז, למעט שופרסל, פעלו באופן המתחייב על פי תנאי המכרז והציגו שורה ארוכה של נקודות מכירה שהסכימו לקבל את תווי המזון. מהרגע שהוכרז על זכייתה של שופרסל במכרז צצו סימני שאלה לגביו". בכתבה צויין כי TheMarker חשף קודם לכן עדויות על כך ששופרסל כללה בהצעתה בעלי מכולות, שכביכול עובדים עמה, שיכבדו את התווים – בלי שיצרה עמם קשר. העותרים, כמובן, השתמשו גם בעדויות אלה.

משופרסל נמסר באותה עת ל'דה מרקר' כי, "שופרסל, בשיתוף כאל, זכתה בדין במכרז משרד הפנים לאחר שוועדת המכרזים מצאה כי הפתרון האיכותי שהציעה שופרסל, המתבסס על פלטפורמת הסליקה של המותג הבינלאומי VISA, כמו גם הצעתה הכספית למכרז – הן הטובות ביותר. כל טענות פתחון לב הועלו בפני ועדת המכרזים שבחנה ובדקה אותן לעומק, והן כולן נדחו והזכייה אושררה.

החלטת ביהמ"ש

"הצעתה האטרקטיבית של שופרסל צפויה להגביר את המכירות בנקודות המכירה, כמו גם בסניפיה של שופרסל. מבחינה תחרותית שופרסל מאפשרת לנקודות המכירה להתחרות בה על קהל הלקוחות, תוך שהיא נושאת בעלויות המכרז (במלוא גובה ההנחה) עבורן, ולכן ברור כי אין כל פגיעה בתחרות אלא להיפך. שופרסל מודעת לניסיונותיהם של מציעים אחרים לחבל בזכייתה וכי אלה לא בוחלים בשום טענה, לרבות טענות להפרה של דיני התחרות או פגיעה בתחרות".

עוד הוסיפו בשופרסל כי "מצער לראות כי מי שהפסיד במכרז, במקום לכבד את התוצאות, עושה ככל יכולתו לסכל את המהלך בדרכים לא ראויות. שופרסל תמשיך בתהליך ואנו גאים על הבחירה בנו ועל היכולות לבצע את הפרויקט החשוב".

"פוגעים במשפחות המוחלשות"

השבוע, שעות ספורות לפני כניסת השבת, נתן כאמור שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים, אלי אברבנאל, צו מניעה למשרד הפנים שימנע את חלוקת המזון.

Inner article

למותר לציין כי בתקשורת הכללית נטו לפמפם שוב ושוב כי דרעי הוא שכשל בהבאת "שוחד בחירות" למשפחות העניות והוא שאשם בפסיקת בית המשפט. 'ביזנעס' מזכיר כי המהלך של דרעי לבקשת 700 מיליוני השקלים אושר כבר בחודש יולי 2020.

אלי כהן, מנכ"ל פתחון לב אמר כי  בעמותה "מברכים על החלטת בית המשפט אשר שמע ביום חמישי במשך שעות ארוכות את טענות הצדדים וקבע כי ישנם פגמים בהתנהלות שופרסל וכי ישנם סיכויים לכך שהזוכה במכרז ישתנה. לאחר מאמצים רבים מצידנו להגיע להסכם פשרה, אשר מטרתו סיוע מהיר, מקצועי ויעיל למבקשי הסיוע ברחבי הארץ – נתקלנו בסירוב מצער מטעם הגורמים ונאלצנו, בהחלטת בית המשפט, לנעול את הדיון. ההחלטה האמיצה לצו המניעה למכרז משמעותה שאכן זוהו בעיות בהתנהלות ובמסמכים וכי רשת שופרסל לא פעלה כנדרש מול משרד הפנים. כולי תקווה כי הצדק יצא לאור ויתאפשר להוציא את המכרז לפועל בצורה הכשרה והטובה ביותר שניתן".

ממשרד הפנים נמסר, "נפעל על פי פסיקת בית המשפט. אולם כל שנותר הוא להצטער על הקפאת מתן הסיוע וחלוקת כרטיסי המזון למשפחות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית. מצער שדווקא העותרת שגרמה להוצאת צו המניעה, מתיימרת להיות עמותה שעוזרת למשפחות הללו וכעת היא הגורמת לנזק הגדול למשפחות הנזקקות.

בתגובת המשרד התייחסו לתנועה לאיכות השלטון ובמשרד הפנים ציינו כי "בקשתה למתן צו ביניים נדחתה על הסף על ידי בית המשפט העליון, אך על אף האמור "בוחרים חברי התנועה הזו לחגוג את העובדה שהמיזם מעוכב וימנע סיוע לאנשים שזקוקים לכך יותר מכולם. יש לפעול במהירות וללא דיחוי, כדי לסייע למשפחות אלה במזון בסיסי, משפחות שעבורן הקורונה היא סיוט כלכלי מתמשך ומסע הישרדות יום-יומי".

ח״כ משה ארבל (ש"ס) מסר: "עתירת עמותת פתחון לב שמשלמת מכספי תרומות 415,229 שקל בשנה לשכר המנכ״ל בלבד! להקפיא אוכל וביטחון תזונתי ממיליוני ילדים רעבים, יהודים וערבים דתיים וחילוניים, מעידה כאלף עדים למה דווקא בעת הזו חייבים ש"ס חזקה. ש"ס המפלגה החברתית היחידה שהיא בית למיצוי זכויות למען מי שאין לו. נמשיך להיאבק למען חברה צודקת".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "שעות ספורות לפני שבת: ביהמ"ש בלם את חלוקת תלושי המזון"

  1. עמותת פתחון לב זקוקה דחוף לצנתור לב האטום שלה.

    עמותה שמונעת לחם וחלב מעניים בשביל כבוד אין לה זכות לקבל אגורה שחוקה לתרומה!

כתיבת תגובה