שקלול מחודש מגלה: אחוז ההצבעה העדכני בישראל כ-75%

פער של כ-570 אלף בעלי זכות בחירה בין נתוני הלמ”ס לפנקס הבוחרים של ועדת הבחירות המרכזית • איך נוצר הפער? • ומה זה אומר על מימוש זכות ההצבעה בישראל? • ‘ביזנעס’ בניתוח מיוחד

קלפי בבחירות לכנסת ה-20 (ארכיון) | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

לקראת הבחירות לכנסת שיערכו בשבוע הבא ביום שלישי, מפרסמת הלמ”ס את המספר הנכון [לדעתה] של בעלי זכות הבחירה החיים כיום בישראל, העומד על 5.8 מיליון בעלי זכות בחירה.

נתון זה מנוגד לחלוטין לנתוני ועדת הבחירות המרכזית, הטוענת כי מספר בעלי זכות הבחירה הרשומים בפנקס הבוחרים לכנסת ה-21 עומד על כ-6.4 מיליון איש. 

ההפרש בין אומדן הלמ”ס לבין ועדת הבחירות, עומד על כ-570 אלף איש (הפרש של 10%) והוא נעוץ בעובדה שאומדן הלמ”ס מתייחס לאוכלוסייה הקבועה המתגוררת דרך קבע בישראל, ואילו בקרב הרשומים בפנקס הבוחרים (בהתאם להוראות חוק הבחירות) כלולים גם אזרחים אשר שוהים בחו”ל תקופה ממושכת. חלקם נפטרו בינתיים בחו”ל ולא נמסרה הודעה על כך למרשם האוכלוסין.

הנתון החדש משנה גם את אחוז הבוחרים שמפרסמת ועדת הבחירות המרכזית. על פי הפרסומים הרשמיים בבחירות האחרונות היו רשומים בפנקס הבוחרים 6,339,729 בעלי זכות בחירה כאשר מספר המצביעים עמד על 4,340,253. על פי הנתון הזה שיעור ההצבעה בבחירות 2019 מועד א’ עמד על 68.46%.

אם נכונה טענת הלמ”ס שאין לכלול במספר בעלי זכות הבחירה את אותם 570 אלף איש שירדו מהארץ או נפטרו בחו”ל ולא הודיעו לרשויות בארץ, הרי ששיעור ההצבעה עומד על כ-75%, מספר גבוה ומכובד יותר לכל הדעות.

בעלי זכות הבחירה החיים בישראל לפי קבוצת גיל | מקור: הלמ”ס

עוד עולה מפרסומי הלמ”ס שכ-48 אלף נפש חגגו יום הולדת 18 בין הבחירות הקודמות לעכשוויות. מספר המהווה גידול של 0.8% במספר בעלי זכות הבחירה המתגוררים בישראל.

בנוסף מתברר כי 84% מבעלי זכות הבחירה הם יהודים ואחרים, ו-16% הם ערבים. בבחירות האחרונות הצביעו למפלגות הערביות 7.8% בלבד. גם אם נאמר שישנם כמה מאות אלפים המצביעים למפלגות יהודיות מהמרכז ושמאלה, עדיין מדובר רק בכ-50% מבעלי זכות הצבעה במגזר הערבי המממשים את זכותם הדמוקרטית. מאידך גם הנתון הזה מוטל בספק לאור מספר הרב של הקלפיות במגזר הערבי הנתונות לחקירת המשטרה.

אולי גם יעניין אתכם שכ-14% מבעלי זכות הבחירה הם צעירים בני 24-18, 30% בני 39-25, ו-31% בני 59-40. חלקם של בעלי זכות בחירה בני 60 ומעלה, עומד על כ-25%.

79% מבעלי זכות הבחירה המתגוררים בישראל הם יהודים, 16% – ערבים (מוסלמים, נוצרים ערבים ודרוזים) ו-5% – אחרים (נוצרים לא-ערבים ותושבים ללא סיווג דת – מרביתם עולים ובני משפחותיהם אשר אינם רשומים כיהודים במרשם האוכלוסין).

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה