תביעה ייצוגית נגד מונופול הדיוטי-פרי והפקעת המחירים

בתביעה ע”ס 3.5 מילארד ש”ח נטען כי רשות שדות התעופה גובות מחירים מופרזים לחלוטין בעבור שכירות של שטחים בטרמינל 3, ומנגד נותנת לשוכרים בלעדיות בתחומם כך שהם יוכלו לגבות כל מחיר שחפץ לבם. מה שבעצם אומר שאנחנו הצרכנים משלמים את המחיר

חנויות הדיוטי פרי בטרמינל 3. צילום: אנה קפלן פלאש 90

לביהמ”ש המחוזי מרכז הוגשה תביעה ייצוגית כנגד רשות שדות התעופה וכנגד שתי הזכייניות של חנות הדיוטי-פרי – ג’יימס ריצרדסון והיינמן, בגין יצירת מונופול בנתב”ג ובגין הסדר כובל שיצרה רש”ת ביחד עם גיימס ריצרדסון והיינמן.

התובע, עודד לבל, טוען, באמצעות עורכי הדין רונן עדיני, ד”ר גיא שגיא ועמיחי טסלר, כי רש”ת מפעילה פרקטיקה פסולה שכל מטרתה מניעת תחרות בנתב”ג. כך למשל גובה רש”ת שכירות ממוצעת של 7313 ש”ח למ”ר, כאשר בהשוואה בקניון היקר ביותר בישראל השכירות הממוצעת למ”ר עומד על כ1000 שקלים. ומנגד נותנת רש”ת בלעדיות לזכיינים השוכרים את הנכסים במחירים המופרזים, וכאשר התחרות נעדרת הם יכולים לגבות כמעט כל מחיר שיחפצו וכך הופכת להם רש”ת את העסקה למשתלמת.

250/200 סייד בר + קובייה

מניעת התחרות בתחומי מסחר שונים בטרמינל 3 שבנתב”ג מאפשרת לזכיינים לגבות מחירים גבוהים מהצרכנים, ובכך מאפשרת לרש”ת לגבות מהזכיינים תעריפים מונופוליסטיים מופרזים, מנוגדת להוראות חוק ההגבלים העסקיים. כך נוהגת רש”ת בתחום הדיוטי פרי כאשר הזכיין היחיד הוא ג’יימס ריצרדסון והיינמן בשותפות, בך בתחום המרת המט”ח כאשר בנק הפועלים הוא הזכיין היחיד, ןכך התחום השעונים והתכשיטים. התנהלותה זו של רש”ת מהווה ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי. כך, בסופו של דבר, נושאים הצרכנים בתעריפים המופרזים שגובה רש”ת מהזכיינים. התביעה נתמכת בחוות דעתו של הכלכלן גיא בר צור, לשעבר איש הרשות להגבלים עסקיים.

פרט להשלטת מונופול על טרמינל 3, נטען בתביעה הייצוגית כי הסכם הבלעדיות מהוה הסדר כובל חמור שאסור ע”פ חוק. ההסכם שנערך בין רש”ת לבין ג’יימס ריצרדסון והיינמן, לפיו תינתן להן בלעדיות בהפעלת חנות מוצרי אלכוהול, טבק, בשמים (מה שמכונה בעגה המקצועית- LTPCCD) בטרמינל 3 שבנתב”ג הוא הסכם אסור. בלעדיות זו, שהיא חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהתנהלותה של רש”ת שנועדה למנוע כל תחרות בתחום ה- LTPCCD, מאפשרת לרש”ת להעלות את תעריף דמי ההרשאה שהיא גובה מהזכייניות שמפעליות את חנות הדיוטי פרי, לרמה מופרזת. במקביל מקנה רש”ת לאותם זכיינים מעמד מונופוליסטי המאפשר להן לגבות מחירים עודפים מן הצרכנים.

בתביעה הייצוגית מבקשים התובעים סעדים מבית המשפט בעבור חברי הקבוצה המתחלקים לשלוש תתי-קבוצות: הראשונה- הרוכשים בחנות הדיוטי פרי של ג’יימס ריצרדסון, השניה – הרוכשים בחנויות התכשיטים והשעונים בטרמינל 3 בנתב”ג; והשלישית ממירי/רוכשי/מוכרי מט”ח בטרמינל 3.  סכום התביעה עומד על למעלה משלושה וחצי מיליארד שקלים.

בתביעה מפורט כי באי כוח התובע פנו לרש”ת לפני הגשת התביעה, בדרישה לקבלת מסמכים לפי חוק חופש המידע, אך הם מציינים כי רש”ת סירבה למרבית הבקשה, ולאחר שורה של דחיות מסרה להם מסמכים מעטים בלבד.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה