תג מחיר מגוחך לרכב שלא תוכלו להתעלם ממנו • הקקטוס

בדיוק מה שהיינו מצפים ממכונית משפחתית. מנוע מעולה ונפח גדול לתא המטען. כבונוס קיבלנו גם רכב שזכה בהמון פרסים על עיצובו הייחודי והמושך את העין. ועכשיו, עם תיבת הילוכים אוטומאטית, תראו עוד הרבה ממנו בכבישים

צילומים: מנדי ריזל

סיטרואן קקטוס הוא רכב שאי-אפשר להתעלם מנוכחותו. אאוץ’. זו משפחתית שמשכה תשומת לב – עם השקתה לפני כשנתיים – הרבה מעבר לשיעורה היחסי באוכלוסיית כלי-הרכב השונים. זו מכונית משפחתית יוצאת דופן גם מבחינת האייקוניות שלה ומבחינת ה”צעירות” שהיא משדרת, מבפנים ומבחוץ.

המכונית, בתצורת האצ’בק ארוך – יהיו מי שאפילו יגדירו אותה כמכונית פנאי-שטח, בולטת בייחוד לאור מיגוני ה-AirBump שלה. לרוב הם מגיעים בצבע שחור, כאשר צבע המכונית עצמה שונה. למבחן קיבלנו את הגרסה שבה המיגוניות היו תואמות לצבע הרכב – “אפור כריש”. למעשה מדובר בכריות אוויר מפלסטיק כלשהוא, שנוצרו בכלל כדי להגן על המכונית משריטות חניה וחיכוכים של פתיחת דלתות, אבל הפכו גם לסימן ההיכר העיצובי של קקטוס. גם חישוקי המגנזיום, 17 אינטש קוטרם, מושכים את תשומת-הלב ביופיים.

ono box

חזית המכונית מיוחדת וכוללת פסי לדים, ומתחתיהם פנסי חזית ראשיים, וגם פנסי ערפל שקועים ומוגנים מפני חיכוכים. גם סמל סיטרואן, בשחור, מוסיף להנאה (מלשון נאה). זה נכון עוד יותר כשצבע המכונית אינו “אפור כריש”. העיצוב הייחודי הזה זיכה את קקטוס בשלל פרסים.

כשפותחים את הדלת, ההתלהבות מתחדדת מחד ויורדת מאידך… מהפן העיצובי, יש כאן אמירות מלאות קיטש נוספות כמו תא כפפות דמוי מזוודה במעלה הדשבורד מצידו הימני, ידיות פנימיות לדלתות שכאילו נלקחו מתיק עור יוקרתי, ומערכת מולטימדיה חכמה עם “סיטרואן טאצ'”. לא משהו שהיינו מצפים ממכונית בקטגוריה ובמחיר הזה.

ה’סיטרואן טאצ’ היא “מערכת שתוכננה בשיתוף עם חברת ‘פוינטר’ ומציעה, בעזרת חיבור קבוע לרשת האינטרנט מגוון רחב מאוד של יישומים שמשדרגים בצורה חסרת תקדים את השימושיות ללקוח: ניווט מלא של ‘וייז’, רדיו אינטרנטי, לחצן חירום, אפליקציות חניה, קישורית מלאה למוקד תיאום ביקורים במרכזי השירות, פונקצית מניעת שכחת ילדים ברכב ועוד”, כלשונה של היבואנית, ‘לובינסקי’.

ויש גם מצלמת רוורס שאת התיעוד שלה תוכלו לחזות במערכת המולטימדיה החכמה. אגב, אין מקום לדיסקים. רוצים מוזיקה? בשביל זה יש לכם פלייליסט בשיתוף עם רדיו 100FM, אפשרות ל-USB או חיבור הנייד שלכם לבלוטות’.

מה שקצת מעצבן במערכת המולטימדיה הזו הוא שהיא שולטת גם על מערכת המיזוג. בחייכם, אני מעדיף להישאר עם המתגים הישנים, זה יותר מהיר וקל לתפעול. בין היתר, משום שמערכת המולטימדיה – לפחות במכונית שקיבלנו לנהיגה – לא נענתה לכל לחיצה והוראה כבר בפעם הראשונה. אגב, בגג הרכב יש גם מסך קטן ש”מלשין” על מי מהנוסעים שאינו חגור…

אז חדשנות ו”קוליות” יש במכונית הזו, והרבה, וזה מאוד נחמד – בייחוד לצעירים. אממה, מעבר לכך שמושבי הבד היו נוקשים מעט לגופי, במושב השני אין מקום לשלושה בוגרים, ולנוסעים מאחור היה מרווח לרגליים רק משום שמימדי גופי אינם גדולים, בלשון המעטה. תא המטען דווקא נדיב ואפילו מרשים בהיקפו.

מעבר לכך, החלונות מאחור די מוזרים: לא רק שלא ניתן לפתוח אותם חשמלית או ידנית – הם נפתחים רק מעט, כלפי חוץ, באמצעות הסטת קליפס. אז נכון, בימינו יש מזגנים בכל כלי-רכב ואין צורך למעשה בפתיחת חלון, בגדול, אבל זה מציק משהו. מרגיש שניסו לחסוך. אפרופו מיזוג: יש במכונית הזו פחות פתחי אוורור מהמצופה.

ההגה סובל מתת-היגוי במידה מסוימת; יש הרגשה שצריך להילחם איתו לפעמים. על גלגל ההגה קבועים קרוז קונטרול ולימיט. יש גם סטארט-אנד-סטופ לחיסכון בדלק במכונית הזו. בקקטוס שבה נהגנו הותקן גם ‘מובילאיי’ מהגרסה החדשה, עם הצגת תמרורים, כסטנדרט.

המנוע, מבית צרפתי טוב, מעולה יחסית לקטגוריה. 1.2 ליטר טורבו, 110 כוחות סוס ותיבת הילוכים אוטומטית (שהגיעה רק לאחרונה לארץ הקודש) בת שישה הילוכים. חברים, מבחינת מנוע, זה בהחלט מה שהייתי מצפה – והוא אפילו יותר מהמצופה – ממכונית בקטגוריית המשפחתיות. ההאצה נאותה, העברת ההילוכים סבירה, ויש גם טיפטרוניק אם משעמם לכם ביד ובא לכם לחסוך עוד קצת בדלק. במקום לוח מחוונים, יש מחשב דרך דיגיטלי, אלכסוני. בו תוכלו לקבל נתונים דיגיטליים לגבי מהירות, סל”ד ועוד.

נוחות הנסיעה טובה; צרפת כבר אמרנו? צריכת הדלק טובה בהחלט: ליטר דלק לכל שלושה-עשר קילומטרים של נסיעה משולבת. זה מרשים! בסך הכול מדובר במכונית משפחתית מפתיעה שלא לחינם רואים הרבה ממנה בכבישי ישראל, ורבות עוד יותר ייראו מעתה – גם בזכות תיבת ההילוכים האוטומטית וגם לאור תג המחיר הדי מגוחך שלה: 105 אלף שקלים בלבד.

נתונים: מנוע: 1.2 טורבו, 110 כוחות סוס | מומנט: 20.9 קג”מ ב-1,500 סל”ד | האצה מ-0 ל-100: 9.7 שניות | בסיס גלגלים: 259.5 ס”מ | תא מטען: 348 ליטרים | צריכת דלק: 1 ל-13 | דרגת זיהום אוויר: 4 | 6 כריות אוויר

מעלות: מחיר, עיצוב, צריכת דלק | חסרונות: חלונות מאחור, פתחי אוורור ומרווח מאחור

side
inner

כתיבת תגובה