תדלוק אוניברסלי: זה מה שבעלי ה'דלקנים' צריכים לדעת

קמפיין אודות השימוש בתדלוק אוניברסלי שעלה בימים אלה מזכיר לנהגים בעלי הדלקנים האוטומטיים: בלי התקן אוניברסלי לא תוכלו יותר לתדלק ולחייב את האשראי מרחוק. 'בינזעס' מגיש: מה בדיוק השתנה, ואיזה באג יש בתכנית

תחנת דלק של סונול | צילום אילוסטרציה: verbaska, שאטרסטוק

זה החל בתחילת השנה האזרחית הנוכחית. כל בעלי הדלקנים השונים (פזומט ועוד. התואר 'דלקן' הוא לנוחות השימוש בלבד), שהותקנו ע"י החברות השונות והותאמו עד אז לשימוש רגיל בלבד, קיבלו אפשרות להתחיל ולתדלק בכל סוגי חברות הדלק.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

יתרה מכך, החברות חוייבו להציב לפחות 3 פיות בכל תחנה לתדלוק אוניברסלי. האפשרות תהפוך לחובה בתוך תקופה קצרה: כדי להתאים את כל כלי הרכב לדלקן האוניברסלי, מינהל הדלק העניק הארכה  למנהלי ציי הרכב עד סוף 2018 בהחלפת הדלקנים.

אלא שאם חשבנו שהמשמעות של הרפורמה בתחום התדלוק היא שתחנות הדלק שבהן קיימת מערכת תדלוק אוטומטית יאפשרו לנהגים שלא להיות מוגבלים לתחנה שאיתה חתמו את ההסכם, ויוכלו 'למשוך' דלק מכל חברה, נוסח הכספומט או הרב-קו, טעינו: אמת, במרכזיותו של הרעיון שאותו הציע ח"כ לשעבר שי חרמש מ'קדימה' דאז הוא למנוע את ההגבלה מהנהגים לשעבוד לחברת דלק אחת, ולחייב את החברות והצרכנים – בדרך כלל חברות המחזיקות בציי רכב – להתקין התקן אוניברסלי, לכדי יוכלו לתדלק בכל תחנה וחברה שירצו.

אולם, אליה וקוץ בה: את הדלקן האוניברסלי מחויב כל אדם וחברה להתקין (או להחליף את הדלקן שברשותו לאוניברסלי בעלות שתיפול עליו. עשרות שקלים בודדים) אבל לתדלק בכל חברה? לא ולא. רק לאחר שיחתום על הסכם תדלוק עם כל חברה בנפרד – יוכל לתדלק בתחנותיה.

הכוונה העיקרית היתה להקל על העסקים ואנשי העסקים את ההתניידות מחברה לחברה, ובכך "להגביר את התחרות במשק הדלק הישראלי ותאפשר לצרכנים למלא דלק היכן שנוח להם והיכן שזול יותר, ללא מחויבות לחברה אחת, בהתאם להסכם שנחתם", אמר שר האנרגיה, יובל שטייניץ.

"זה רע לנהגים כי זה לא כמו כספומט שבכל בנק אפשר למשוך ולחייב, לא כמו רב קו שמאפשר למלא ויש סנכרון בין החברות וכל אחת מעבירה ומתחשבנת עם השנייה כמו שחשבנו בתחילה", אומר לנו מאיר קאהן, בעלים של חברת שיווק שמחזיק בצי של 16 כלי רכב.

"מצד שני זה הרעיון: לאפשר ללקוח לקבל הטבות מכל חברה שיחפוץ בה כאשר את עשרות השקלים שעולה לו הדלקן האוניברסלי או ההחלפה אליו, הוא יעשה בחפץ לב, כי אם יהיה לו זמן לחתום עם 'טן' ו'סדש', 'סונול' או 'פז', אחרי שיבדוק שהם אכן טובים עבורו – אז בהחלט הוא ייצא נשכר".

ממשרד האנרגיה נמסר כי "מערכת התדלוק האוניברסלי אותה מקדם משרד האנרגיה בשנים האחרונות, תאפשר לצרכנים אשר ברכבם יותקן התקן אוניברסלי לתדלק בתחנות הדלק הציבוריות השונות ברחבי הארץ, להחליף ספק שירותי תדלוק, בכפוף לחתימה על הסכם תדלוק עם כל חברה בה יחפצו, ולראשונה, תאפשר המערכת תדלוק ומעבר לקוחות בין חברות, תוך שחרור מהחסם הטכנולוגי שאפיין עד כה את מערכות התדלוק האוטומטיות".

בשיחה שניהלנו אתמול טלפונית וללא הצגתנו כעיתונאים עם נציג שירות באחת החברות, הוא אמר בין היתר: "הדלקן האוניברסלי עולה 76 שקל לפני מע"מ, אבל צריך לעשות שיוך, זאת אומרת לשייך את הדלקן שלנו לחברות אחרות ג"כ, אחרת תוכלו לתדלק רק אצלנו". כלומר, ה'שיוך' יאפשר את המעבר והניוד בקלות יתר. זכרו לברר אודותיו כשאתם מקבלים את המערכת החדשה ומספרה הסידורי המעודכן לרכבכם.

כתיבת תגובה