תולדות אהרן: "מוכנים להיפגש עם התושבים בחריש"

הח"כים החרדיים נזעקו לפגישות עם הקהילות בחריש • מקלב פגש בראש המועצה • החשש מפני קבוצת המתיישבים מתולדות אהרן וחצרות ירושלמיות נוספות גובר בקרב התושבים • "חריש הייתה אמורה להיות חרדית, אנחנו צריכים למצוא לנו מקומות לגור בהם", אומרים בתולדות אהרן ומזמינים את התושבים לפגישה עמם

ח"כ מקלב ויצחק קשת, ראש מועצת חריש, בשבוע שעבר | צילום: באדיבות המצלם

בעוד עיריית חריש מממנת קמפיין להגירת חילונים לעיר בשיתוף של פרסום חומר ממומן ב-YNET שקהל היעד שלו ברור, ראש העיר ממשיך להתבטא בחופשיות נגד קבוצה חרדית מחצר 'תולדות אהרן' וחצרות ירושלמיות נוספות שמבקשת לאכלס דירות רבות בשכונת הפרחים בעיר.

הבוקר אמר יצחק קשת בראיון חריף ונחרץ ל'קול חי' כי הוא מתנגד להגעת הקבוצה החרדית ה'בדלנית' מתולדות אהרן, בשל הטענה, כי זו עלולה לפגוע במרקם העירוני של חריש המורכבת מדתיים, חילונים ואפילו חרדים – שלדבריו מקבלים כל מה שהם זקוקים לו. כשנשאל על ידי המראיין, בצלאל קאהן, אם היה אומר דברים זהים על קבוצה ערבית – השיב קשת בחיוב, ואף אמר כי התבטא כך אתמול בערוץ 11 של 'כאן'.

הסערה שפוקדת מחדש את חריש בשבועות האחרונים מתחדדת לאור העובדה שעשרות אברכים חרדים, בני הציבור החסידי ובני הציבור הליטאי רוכשים בזו אחר זו דירות בחריש. אלה לא רק כמאה משפחות מחסידי תולדות אהרן וחצרות ירושלמיות נוספות שסגרו חוזה עם חברת ג'יי הנדסה, אלא חלחול מתמשך שמאיים על ההגמוניה החילונית והדתית לאומית בעיר חריש, המונה כיום כ-14,000 תושבים.

העובדה שהבנייה בה עומדת על 3,500 יח"ד בשנה – לאורך השנים הקרובות, הוי אומר: כ-10,000 נפש מדי שנה – גורמת לראשיה לחשוש כי במקום להקים את 'מודיעין של הצפון' הם יקבלו עיר מעורבת שהאוכלוסיה החרדית בה תהווה גרעין קשה של ממש, דוגמת רחובות, פתח תקווה, חדרה, נתניה וערים נוספות. החשש העז יותר הוא מפני הפיכתה של חריש לבית שמש, שהחלה כחילונית עד שהחרדים באו בהמוניהם.

חשוב לציין כי חריש תוכננה מראש להיות עיר חרדית, ורק פסילה של מכרזים שהגישו גופים חרדיים גרמו למאסה הראשונית להיות מורכבת מדתיים לאומיים וחילוניים בלבד, כשרק קבוצה אחת חרדית שזכתה במקום במתחם, שרדה – אולם בעיר מתגוררים כיום משפחות חרדיות רבות המתנהלות בקהילות מאוגדות.

בשבוע שעבר הגיעו לביקור בחריש ח"כ אורי מקלב וצוות לשכתו. אלה פגשו בקהילות החרדיות במקום, ונועדו עם ראש המועצה. עם זאת, הנושא של תולדות אהרן לא עלה בפגישה.

בראיון ל'בשבע' בערב השבת האחרונה אמה יצחק קשת, ראש עיריית חריש, כי הוא "מתנגד נחרצות לכניסה שלהם לעיר הזאת, ואני אעשה הכול כדי לעצור אותם. אומנם אין לנו דרך לעצור אותם מלבוא, אבל הם לא יקבלו ממני כראש עיר את השירותים שהם דורשים – מערכת חינוך משלהם, מבנים וכדומה. בדברים הללו הם לא יקבלו ממני עזרה. אני בעצמי דתי, אני חוזר בתשובה והצלחתי ליצור בעיר הזאת מגוון קבוצות ואוכלוסיות שגרות ביחד, חילונים ודתיים באותו רחוב ובאותו בניין בחיי קהילה והערכה הדדית. העסק עובד פה ממש יפה, ואני לא יכול לאפשר כניסה של קבוצה בדלנית, סגורה, שלא מכבדת את מוסדות המדינה ולא מסתדרת עם אחיה ואחיותיה, ובסופו של דבר מי שייפגע מזה הכי הרבה הם 15 אחוזים מתושבי העיר – החרדים שגרים פה וחיים בשלום ובשלווה עם כלל התושבים. זה לא מתאים להם ולא מתאים לנו".

מחברת ג'יי הנדסה הגיבו על הטענות שהובאו בכתבה ב'בשבע': "ראינו את התגובות ברשתות ובפניות השונות וצר לנו על הטון של שיח השנאה. איש לא היה מעז לדבר כך על קבוצה ערבית… רק כשמדובר בחרדים מעזים להוציא את כל השנאה. לגופו של עניין, לא מדובר בקבוצה של תולדות אהרן בלבד אלא של כלל החסידים, ואנו שמחים למכור לכל מי שמעוניין לקנות. אנו מזכירים לציבור כי העיר חריש יועדה ותוכננה לכתחילה לציבור החרדי, כך שלא ברור כיצד ניתן לטעון טענות בעניין".

מחסידות תולדות אהרן נמסר בתגובה על הדברים: "הציבור החרדי ביקש מהמדינה בשנים האחרונות לבנות ערים ייעודיות לחרדים כמו ביתר עילית, מודיעין עילית וכדומה. כמו כל דבר שאנחנו מבקשים המדינה מתעלמת, ומשלא מוקמות ערים חרדיות, אין לנו אלא למצוא מקומות בערים הקיימות. חריש הייתה אמורה להיות בהקמתה עיר חרדית, אך בסופו של דבר היא אינה כזאת, ואנחנו צריכים כן למצוא לנו מקומות לגור בהם".

באשר לחששות התושבים מעימותים וחיכוכים עם תושבי העיר, אמר אהרן אייזנר, מנכ"ל תולדות אהרן: "אשמח לפגוש את התושבים שחוששים, ולראות אם הם צריכים לחשוש ממני או שאני צריך לחשוש מהם".

11 תגובות ל: "תולדות אהרן: "מוכנים להיפגש עם התושבים בחריש""

 1. חבל על הזמן

  חריש היא עיר רפאים שרוב הרוכשים שם לא באמת מתכוננים לגור
  לכן זה עניין של זמן עד שהחרדים יכבשו את העיר

 2. ראש העיר של חריש, למרות ההתבטאויות שלו נגד, עוד יהפוך את חריש לבית שמש מס. 2 או ערד. העיר חריש קטנה ואין מקום לאוכלוסיה חרדית. שיפנו לממשלה. במידה וההתנגדות לא תצלח, אנחנו, תושבי חריש נשבית את העיר ונסגור את כל אתרי הבנייה.

 3. אנחנו תושבי חריש, מסורתיים.
  מקבלים בברכה, ורוצים בהגעה של חסידים מכל המגזרים ומתנגדים בכל תוקף לדברי פילוג והסתה של ראש העיר הנוכחי.

  אחדות זה מה שיביא את המשיח, לתשומת ליבך אדוני ראש העיר.

 4. ברוכים הבאים תולדות אהרון אני מאמינה שאפשר להתסדר עם כולם אם רוצים זה מה שיפה בארץ הזאת

 5. תולדות אהרן הם לא נטורי קרתא ואני לא מבין מה ההיסטריה

 6. כל התגובות למעלה חרטה ברטא .
  אף אחד לא רוצה אותם שם , המיקום שהם רוצים לקנות קרוב לקאנטרי ולאזור מאוד חילוני .
  החילונים והדתיים פה לא פראיירים ויעשו המון בלאגן שלא יבואו .
  אף אחד לא רוצה אותם פה , אפילו החרדים המעטים שיש פה .
  בבחירות האחרונות זכו פה :
  הליברלים החילונים 3 מנדטים .
  הדתיים הלאומיים 3 מנדטים .
  הליכוד 2 מנדטים .
  שס + הברסלבים 1 ..

 7. חריש עם אכלוסייה שלא תתאים לחרדים!
  תשרו בבני ברק מאה שערים או בית שמש

 8. תולדות אהרון מגזר שמשניא את עצמו על הכלל כי בתורה שלהם לא כתוב "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום"

  מחללי השם חופשי חודשי ומרחיקי יהדות . זה מה שהם עושים בבית שמש במאה שערים ועוד

 9. שמחים מאוד שתולדות אהרן הגיעו, כל אחד שידבר בעד עצמו.
  רק האחדות תנצח ואחדות זה לא רק אני ומי שדומה לי
  זה להיות באהבת ישראל גם עם מי ששונה ממני
  זה לא חכמה לסלק יהודים מהעיר ולהרדיש עיר מקבל ואוהבת ומשפחתית זה שיקרי
  כל יהודי שבא ברוך יהי
  ברוכים הבאים

 10. העיר חריש היא עיר מתקדמת עם כל התשתיות הבנויות(בנויות! לא על הנייר! לא בעוד שנה ולא בעוד שנתיים!) למגזר החרדי: ת"ת, כוללים, בתי כנסת, מקוואות. הכל
  כבר בנוי והכניסה לדירות – מיידית. עוד דבר מהותי שבגללו מאות משפחות חרדיות פוקדות את העיר ומתאכלסות בימים אלה ממש: מדובר במחירים שאין כדוגמתם במרכז הארץ (40 נסיעה מב"ב) וברור לכל שהפערים הולכים ונסגרים כל יום. ברוכים הבאים לציבור החרדי.

 11. העיר חריש מתאימה לכולם כול חרדי שרוצה להגיע יכול להגיע וכן חילונים ודתים ורק שכל אחד יכבד את השני די לשנאת אחים שלא נגיע למה שקורה אצל הערבים שכול אחד הורג את השני ומי ששונא את אח שלו היהודי רק בגלל שהוא לא הולך בדרך שלו ספק אם הוא יהודי

כתיבת תגובה