תושבי הדרום זועמים: "עדיף לסגור את כביש 40"

נציג מאבק התושבים בדרום: אם המדינה לא יודעת לתת מענה לכביש 40 שתסגור אותו | הדברים נאמרו בישיבת מעקב אחר תכנית החומש לפיתוח כבישים שיזם ח"כ דנינו שגם ליווה את המהלך | יו"ר ועדת הכלכלה ביטן הודה למשרד התחבורה ולשרה שהתחשבו בעמדת הוועדה בצורך לטפל בכביש 40 ובכביש 65 – וביקש לבצע תוך שנה עבודה כוללת על כל הכבישים המסוכנים ולעדכן את תכנית החומש בהתאם

זירת תאונת דרכים קטלנית בכביש 40, סמוך לצומת טללים | צילום: פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, המשיכה היום את הדיון בנושא תכנית החומש לפיתוח כבישים ופרויקטים בתקציב 2023-2024. כזכור, הישיבה בנושא התקיימה בקשת ח"כ שלום דנינו, ובדיונים קודמים דרשה הוועדה ממשרד התחבורה לעדכן אודות המדיניות ולהשקיע יותר בגבישים בפריפריה, בדגש על כביש הדמים 40 שבדרום.

היו"ר ביטן הזכיר כי לפני חודשיים ביקשה הוועדה תשובות תוך 60 יום ממשרד התחבורה, באשר למענה לכבישים אדומים, בדגש על כביש 40 בנגב, וביקש לשמוע אם יש שינוי. מנהל מינהל תשתיות במשרד התחבורה, אבנר פלור, ציין כי בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר, עם שרת התחבורה מירי רגב, הוסכם כי בחומש הקרוב יושקעו למעלה מ-9 מיליארד שקל בכבישי הדרום, וכבר כעת הוקצו 10 מיליון שקל לתכנון כביש 40. "ננסה לצמצם עד כמה שניתן את תאונות הדרכים", אמר. פלור הוסיף כי נעשו שינויים נוספים, בין היתר הוחלט להשקיע בכביש 65.

רפרנט תחבורה באגף התקציבים באוצר, דניאל שוורץ, אמר עם זאת כי כביש 40 לא נמצא כרגע בתכנית החומש. פלור הגיב כי הדבר יתואם עם האוצר בהקדם, וכרגע חשוב לסיים את התכנון. היו"ר ביטן הבהיר כי מדובר בתקציב של משרד התחבורה, ואם הוא רוצה לעשות בו שינויים את האוצר צריך לאפשר זאת.

היו"ר ביטן ביקש לדעת האם המשטרה חושבת שיש כבישים נוספים שצריך לטפל בהם בהקדם. נציג המשטרה, אמיר ג'יבלי, השיב כי הבשורה בעניין כביש 40 היא חשוב, וכי כביש 65 בחלקו הצפוני איפה שאין מעקה הפרדה הוא חשוב לטיפול – "באזור הזה כל תאונה הופכת לפיגוע", אמר. הוא הוסיף כי הכבישים הדחופים הם "20, 4 ו40, לפי הסדר הזה".

ראש מועצת רמת נגב, ערן דורון, אמר כי צריך גם פתרונות קצרי מועד, והוסיף כי משטרת התנועה לא נמצאת בכביש 40 מדרום לרהט, אולי רק באוגוסט שהציבור יורד לאילת. נציג התושבים במטה נאבקים 40, עמר ברט, אמר כי ב-5 החודשים האחרונים היו 4 הרוגים בכביש, שניים מהם במקטעים שלא יצאו לתכנון. לדבריו המשמעות היא שבאוגוסט, שיהיה העמוס בהיסטוריה, יהיה הרוג נוסף. "המדינה יכלה לעצור הכל בקורונה כדי להציל חיים, ואם היא לא יודעת מה לעשות אז צריך לסגור את הכביש הזה", אמר ברט.

היו"ר ביטן סיכם את הדיון בנושא וקרא לנציגי משרד התחבורה לשבת עם האוצר והמשטרה ולראות מה אפשר לעשות. הוא הודה למשרד התחבורה ולשרה על ההתחשבות בעמדת הוועדה, ואמר כי זו עמדת הציבור. בנוסף ביקש היו"ר ביטן שתוך שנה מהיום תוצג לוועדה עבודה כוללת על כל הכבישים שמצריכים טיפול דחוף והוסיף: "הפעם תפתיעו אותנו ותעשו את זה מהר יותר".

הוועדה עסקה גם בשיפוץ רכבת הנגב והפעלת שאטלים חלופיים על ידי רכבת ישראל, שיזם ח"כ דנינו. בעניין זה אמר ח"כ דנינו כי יש בקשה של הציבור לסיים את העבודות בהקדם ולהחזיר את פעולת הרכבות בין אשקלון, שדרות, נתיבות ואופקים לסדרה. סמנכ"ל התכנון ברכבת, אבשלום אלמליח, אמר כי העבודות הן לחשמול הקו, שיקצרו גם את זמן הנסיעה בעד כ-20 דקות. הוא הוסיף כי הצפי לסיום העבודות הוא ברבעון השני של 2024 ועד אז פועלים שאטלים חלופיים. ממלא מקום מנהל אגף תפעול תח"צ במשרד התחבורה, עמיחי לוי, הוסיף כי יש גם תגבור של קו האוטובוס המהיר מתל אביב לשדרות, נתיבות ואופקים, וזה משלים את הפער הרכבתי.

8 תגובות ל: "תושבי הדרום זועמים: "עדיף לסגור את כביש 40""

 1. לא הכביש אשם. הנהגים אשמים.

 2. כאילו הם לא הבינו בשלושים שנה האחרונות שצריך לתחזק/להרחיב/לשפר את הכביש.
  אף אחד פה לא רואה מטר מעבר לאף של עצמו.

 3. צריך לשנות לכביש 40 את השם לכביש המוות.

 4. כביש פח כמו כל המדינה

 5. כביש ממש מסוכן הבת שלי מתגוררת בדימונה אני לא נוסעת אליה בכלל אלה אם כן גבר איתי..עצוב שבתוך המדינה שלנו אין לנו ביטחון נעקפתי מס פעמים ע"י מופרע שבקלות יכולתי להגיע לתאונה זה בלתי נשלט הם מפתיעים כמו בטקסט נא טיפולכם הדחוף !!!

 6. עם כל הצער והכאב,
  תלמדו את הנהגים שלכם לנהוג כמו בני אדם ולא כמו פראי אדם. זה יעזור לכם ולכולם יותר מאשר תיקון ושיפוץ עוד כביש . . .

 7. סיבות תאונות:
  לא הכביש, נהגים חוסר כבוד, חוצפה,
  "אי היכרות של הכביש"
  כל הזמן אני נאלץ לרדת לשוליים למען למנוע תאונות
  אנשים נוסעים בשיירות ללא מרחק סביר לעצערה פתאומית,

  צריך אכיפה, נוכחות משטרתית
  תפסיקו לבלבל את המוח עם הכביש
  הבעיה זה הנהגים…..

 8. שימשיכו להסתכל בטלפון בנהיגה ויאשימו את הכבישים בהצלחה

כתיבת תגובה