תושבי הצפון זועקים: "המתווה שעבר השאיר אותנו בחוץ"

במהלך דיון שנערך במסגרת ציון 'יום למען שיקום ותקומת יישובי הצפון', הציפו בוועדת הכספים ראשי רשויות, תושבים וחברי כנסת מציאות קשה | נמתחה ביקורת על החלטת הממשלה מאמש וקריאה להרחבתה: "קבעו פיצוי ל-0 עד 9 ק"מ וכל השאר בשוויץ" ציין ראש מועצת ראש פינה | ראש מועצה: "אני מודה ליהודים בארה"ב שנתנו לי 100 אלף דולר, ולא המדינה שנלחמתי להגן עליה"

כוחות צבאיים וטנקים במטולה, סמוך לגבול עם לבנון | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, קיימה היום (ג') דיון בנושא ייעוד תקציבים ליישובי הצפון במסגרת ציון יום למען שיקום ותקומת יישובי הצפון, הצעתם של חברי הכנסת אליהו רביבו ואפרת רייטן. הדיון נערך במסגרת ציון הכנסת את יום למען שיקום ותקומת יישובי הצפון.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני פתח את הדיון: "הצפון היפה שכל אחד מאיתנו רוצה לנסוע לשם, ללכת לצימר, מסעדה, אותו צפון ריק וסגור. יש נושאים שלא קשורים בכלל לפיקוד העורף. היו אצלי מכפר סאלד והטענה שלהם נכונה, לא אמרו להם להתפנות, אבל המציאות היא שיש ישובים רבים בצפון שנמצאים בקווי גבול ולא נמצאים בקריטריון של פיקוד העורף, הם בחוץ. אנו לא יכולים לעמוד מנגד, התושבים האלו יפלו כלכלית באופן מוחלט ואנו לא עושים כלום. אנשים יפשטו את הרגל. זה דבר שהוא בלתי מתקבל על הדעת. יש לטפל כלכלית בכלל הישובים בצפון באופן מידי, כמו שפעלנו בדרום והגדלנו משמעותית את התקציבים שהובאו לפה, כך נבקש לפעול גם בנוגע לצפון כעת שיש החלטת ממשלה, נבקש להרחיבה".

יוזם הדיון, ח"כ אליהו רביבו: "ב-18.10 התקבלה החלטת ממשלה בדבר פינוי תושבי הצפון. לראשונה, רצועת הביטחון היא בתוך שטח ישראל ולא מחוצה לה. הקמנו את השדולה לפיתוח הצפון בדומה לתקומה, כזו שתקבל תקציבים נכבדים ותכין תוכניות פעולה כבר מעכשיו. אני מבקש לקבוע שתקציבים שהיו משויכים לצפון לפני המלחמה לא ייספרו כחלק מהתוכנית, אני מבקש לדעת כמה יעלה לבנות מחדש את קיבוץ מנרה כדוגמא. אני מבקש לדעת כמה יעלה למגן את בתי הספר ומוסדות החינוך, לפצות את החקלאיים ולשקם את המשקים. האירוע האמיתי עוד לא התחיל. אנו חייבים לקבל אינדיקציה של מדד כמה עולה לשקם משק, כאשר נסיים את האירוע ניצור את המכפלה על פי אותו מדד. אני מבקש לדעת כמה תמריצים יוקצו והטבות מס תוספתיים כדי שאנשים יחזרו לגור במטולה ואף להגדיל את היישוב. שלתושבי הצפון יהיה לאן לחזור ושיהיה להם כדאי לחזור".

ח"כ אפרת רייטן, יוזמת הדיון: "הנושא הזה לאור כל הדרמות והטרגדיות, המצוקות של הצפון נדחקו מעט הצידה, השיתוף פעולה של אופוזיציה וקואליציה הוא מבורך, הבוקר כל הכנסת התגייסה, 9 ועדות במקביל ומהמליאה גם היא מתגייסת, לדיונים בכל הנושאים כדי לשמוע את אנשי הצפון, הדיונים כאן נלקחו מהשטח, זה כבוד לשרת את העם. לא נוכל לתקן את העולם אבל אפילו דברים נקודתיים ומסוימים זה כמו עולם ומלואו עבור האזרחים, שהגענו לישובים הלא מפונים, תחת טילים, ראינו כמה הכל במצוקה, צריך עכשיו למצוא פתרונות ומענים".

ח"כ טטיאנה מזרסקי: "תסתכלו להם בעיניים, הצעקות הן זעקת מצוקה נוראית. הייתה החלטה 795 לפני חצי שנה שלא מיושמת בפועל. הדברים לא זזים. עסקים קורסים, המצב הנפשי של האנשים קטסטרופה. אני דורשת מכם לקבל החלטה ברורה, מתווה ברור לתושבי הצפון. גם למיגון וגם כספים לעסקים, זכאות לאבטלה, החלטות לא מתקבלות, כאילו אנשים האלה לא קיימים. מדובר בעשרות אלפי אנשים שלא נכללים בקו העימות אך הכל אצלם מת. האזור הופך לאזור רפאים".

ח"כ חמד עמאר: "אין חיים בצפון. לא רק שאין עסקים, יש ילדים שגדלים שם וישנים תחת הפצצות. אין אופוזיציה וקואליציה בנושא הזה, זה נוגע לכל אחד בשולחן הזה וכל אזרח במדינת ישראל. ועדת הכספים היא הוועדה הכי חזקה בכנסת, אנו יכולים לעצור את המדינה. היו צריכים לעצור את המדינה בשביל הצפון לפני יותר מחמישה חודשים ולא עשינו זאת. בתקציב 2024 לא לקחנו בחשבון את הצפון, גם אמרת יו"ר הוועדה שלא יבוא לכאן שום דבר כי 5 ישובים דרוזים לא נכנסו למתווה".

ליאת כהן רביב, מנכ"לית "פורום מצפינים" ותושבת מטולה: "אתמול מטולה חגגה את הבית ה-170 שנפגע מטיל ישיר מתוך 620 בתים. כולכם מוזמנים, ראש המועצה שלנו יארח אתכם בשמחה ויחלק לכם שכפ"צים. אנו שמחים על כיוון של פתרון. הפתרון הוא בכאן ועכשיו. לאחר שהמלחמה תגמר אנו נישאר האזור המוחלש ביותר במדינה. אנו מבקשים לעצור, לקחת לקחים ממה שקורה היום בדרום. זה יותר תקוע מאשר מתקדם, אנא אל תעשו לנו את זה. אל תזרקו עלינו פתרונות שלא יהיו. הצעירים שלנו אינם, הם הבינו שאפשר להזמין בוולט קרם פנים בלילה ולא יחזרו למציאות המחורבנת אצלנו".

מוטי חטיאל, ראש מועצת ראש פינה: "אנחנו לא בקו ראשון מול חיזבאללה, אבל המרחק בצפון חסר משמעות, הטילים כבר עברו אותנו. אנחנו באזור לחימה, אנחנו שומעים את היירוטים מעל הראש, הילדים שלנו לא ישנים בלילה בחרדות. המסעדות בראש פינה עובדות בעיקר לחיילים באזור, כל התיירות סגורה, צימרים, גלריות, המכבסות, מחודש ינואר לא מקבלים שקל פיצוי ונדרשים לשלם את כל התשלומים כרגיל, אבל אין להם איך לשלם, משכנתא הלוואות, חינוך לילדים, אוכל. התחושה מאוד קשה, דיברנו עם מנכ"ל ראש הממשלה באוקטובר, אמרתי בואו נוביל את הדבר הזה, יש את המתווה הכלכלי, בואו נשווה מחזורים. עוד לפני שיקום הצפון, בואו נשקיע את הכסף בחיים. הבטיחו לנו שהדבר יאושר, לצערי אתמול שקיבלנו את ההחלטה אנחנו לא בפנים. קבעו 0 עד 9 וכל השאר בשוויץ".

אנור עאמר, ראש מועצת חורפיש: "הסיפור של הצפון מאוד כואב, אני ב-0 עד 5, מכפר דרוזי של 7 אלפים תושבים, לוחמים, עם שני נופלים ולא זכיתי לשקל מהמדינה. חשוב שתבינו מה מתרחש בצפון, אנחנו במצב הכי קשה בעולם. תושבי הצפון שנשארים בישובים שלהם ישנים בתוך המקלטים, הם חווים את החוויות הכי קשה של ירי, מיירטים, מזל"טים באוויר, אף אחד לא פנה ולא ביקר ולא סייע במשך 8 חודשים בשום דבר. תוכניות החומש של העדה הדרוזית לא אושרה. הרווחה שלי מתמוטטת, המועצה, הכלכלה שלי. אין עסקים, אין מסעדות, אין צימרים, אין כלום. אני בחובות של 10 מיליון שח מכיוון שאני מממן את הדברים האלו ולא המדינה, איך זה יכול להיות? איפה המצפון שלכם 8 חודשים? אני מודה ליהודים בארה"ב שנתנו לי 100 אלף דולר, ולא המדינה שנלחמתי להגן עליה. למה אתם לא מתעוררים? הציוניים האמיתיים שם, תבקרו אותם. מביאים לי פה מים וסודה, אין לי את הדברים האלה בכפר, אין איפה לקנות, אני מתמוטט."

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "אם אכן חמשת הישובים הדרוזים לא נמצאים במתווה, שהאוצר לא יביא לפה כלום. אני לא אעביר שום דבר בוועדה הזאת. לא נעמוד מול הממשלה שתגיד שאתה לא במתווה ונאמר אמן, כמו שלא היה בדרום, לא יהיה במקרה הזה, כפי שפעלנו שם נפעל גם כאן."

ח"כ נאור שירי: "הבעיה העיקרית היא שהקונוטציה שלנו לצפון היא תיירות. זו לא תיירות, יש שם אנשים, אזרחים. ביקרתי במושב עלמה. 20 ילדים לומדים בממ"ד שגודלו כ – 20 מ"ר עם שירותים של מקלט ציבורי שלא מותאם. הם במקלט הזה שמונה חודשים, אף אחד לא בנה להם מיגון. מה הבעיה לבנות ממ"ד? אם לילדים אין איפה להיות להורים אין איפה להיות".

ח"כ ינון אזולאי: "החטא הגדול של הממשלה הוא שאמרו שיש מתווה של 5 ק"מ ובסוף שר הביטחון החליט 3.5 ק"מ, אם היינו מכניסים את כולם תחת ה5 ק"מ זה היה נראה אחרת. ב-1.9 צריך להחזיר את התושבים לאור פתיחת שנת הלימודים, האם מישהו בדק כמה מבתי הספר מהם לא ממוגנים? מה נשאר ממטולה היום? מה נשאר ממנרה? צפון זה לא רק טיול, צפון זה לחיות. ליבי איתכם ואני במאבק איתכם. זו האחריות שלנו. יהיו פה דיונים וימשיכו להיות כי אתם חשובים לנו והצפון חשוב לנו".

ראש עיריית צפת, יוסי קקון: "בצפת מתקיימת מלחמה, לא פחות. אנו לא ישוב מפונה אך עדיין מתעוררים בלילה מנפל של מיירט שנפל אצלנו. אנו שמונה חודשים ללא תיירים. יש היצע וביקוש, העסקים בצפת נפתחים על סמך תיירים שנעים בין חצי מיליון למיליון תיירים בשנה. יש לנו עסקים של מלונאות וצימרים שנסגרו לחלוטין. אני פונה לכנסת ולממשלה, אנו חייבים סיוע לעסקים בצפת".

אורי צ'רכי, תושבת מושב מנות: "אני מייצגת את עוטף לבנון המכיל 17 יישובים. אני מדברת כמישהי שיש לה שלושה ילדים קטנים מתחת לגיל 6. אני ברחתי עם שלושתם והגעתי לאחותי לטבעון ומאז אני שם על הספה כי אני רוצה לתת לילדים שלי מציאות אנושית. ילדים שצריכים לחיות בתוך המקלטים, באפס זמן תגובה, שכל זמן שהם לא במיגון הם בחרדה וכך גם ההורים. המצב לא הגיוני. אין שקל מהמדינה, הילדים מרטיבים ובחרדה קיומית. כיתות הכוננות, שהם הישועה שלנו, גם אותם מפרקים בימים אלה. שבעה חודשים שאנו שקופים ואתם עסוקים בפוליטיקה, מנפנפים את החלטת 795. אנשים בורחים ואתם עושים תוכניות להקמת יישובים חדשים?"

עובד בן זאב, קיבוץ שמיר: "אני מאוכזב, באתי מרחוק, אנחנו 8 חודשים במלחמה, ובקו העימות בצפון אנחנו לא מעניינים אף אחד, זו תחושה קשה ברמה האישית. נכנסתי אתמול והבת שלי צעקה לי "אבא הגליל גמור". אתם ועדת הכספים, אתם יכולים לעשות שינוי. נולדתי בגליל וכל החיים הייתי בגליל, במלחמות, נשאר שם תמיד, אנחנו צריכים שתעזרו לנו. תבואו לראות מה קורה אצלנו".

אהרון גמזו, תושב כפר סאלד, פורום מגן עוטף ישראל: "אנחנו יודעים מה זה יישובי קו עימות, יש תוכנית מגן הצפון לא יושמה, פעם אחת היינו צריכים לברוח ואז הגיעה תוכנית הפינוי ואנחנו לא נחשבים בכלל, נשכנו שוב שפתיים ועכשיו החלטת מחליטים ושוב דפקו אותנו עם הסיוע, פשוט מדלגים עלינו."

ח"כ נעמה לזימי: "במצב של פיקוח פרלמנטרי נורמטיבי היה פה פעמיים שלוש בשבוע דיונים על הצפון, בתיירות אמרו לנו שיהיה תוך יומיים מתווה, לא רק שלא היה מתווה, גם לא היה דיון מעקב. מחרטטים אתכם כי לגמרי לא אכפת להם ממה שקורה בצפון, העברות התקציב תקועות, היה נכון להעביר אותם לצפון, מעבירים אותם למשרדי המקורבים".

ח"כ אזולאי: "עודפים הם מחויבים אי אפשר להעביר אותם לשימוש אחר, סתם לומר להם שעובדים עליהם, זו הרשאה מחויבת לדבר מסוים שהתחילו אותו שנה שעברה, אז נדייק".

ח"כ לזימי: "אם רוצים יש מה לעשות עם זה".

עינב פרץ, ממונת מחוז צפון, משרד הפנים: "מבחינה מוניציפאלית מאוד קשה, יש פערים. נתנו הלוואות איזון בגין אובדן הכנסות בשנת 23, לגבי שנת 24 יש פערים גדולים של החירום, זה צריך להיכנס להחלטת ממשלה, כל הרשויות האלה יש גם פערי ארנונה, גם הוצאות גדולות יותר, הן צריכות לקבל על זה איזה שיפוי ופיצוי כספי".

לשאלת יו"ר הוועדה ציינה הנציגה כי רק ברשויות המפונות יש שיפוי לארנונה, ויו"ר הוועדה קרא לממשלה לקבל החלטה דומה גם לגבי ישובים שאינם מתפקדים בפועל, ועסקיהם התרוקנו גם ללא שפונו.

מי-טל פרי, התאחדות התעשיינים: "במשפט על התעשייה, שמפעילים המון עובדים, בכל האזורים של שלומי, ק"ש, כל הגליל למעלה, יש כמות אדירה של מפעלים שממשיכים לעבוד, מתכת, מזון, תכסטיל ועוד, נושא המיגון, אין מיגון על המפעלים, למה? קטונתי. הנושא של העדפת תוצרת הארץ, גם בשגרה, צריך שיהיה רכש מהפעלים עצמם ותמרוץ לעובדים, יש עובדים שרוצים לעבוד ואין להם את התמרוץ, יושבים בבית ומקבלים כסף לעיתים".

ידידיה גרינוולד, משרד האוצר: "אתמול עברה החלטת ממשלה שאמורה להקצות תקציבים ליישובי הצפון. ישנה חלוקה בין מענים מיידים – תקציבים שיצאו בשנת 24, ועוד אמירה לגבי החלטה עתידית שתצא בשנת 2025. הוקצו אתמול מיליארד ₪ תוספתיים לצרכים אזרחיים, ובנוסף עוד 2 מיליארד ש"ח לצרכי ביטחון, ועוד 300 מיליון ש"ח ממשרדי הממשלה. בנוסף נקבע כי יוקצו 3 מיליארד ש"ח במסגרת תוכנית רב שנתית. ההחלטה מתייחסת לכמה פרמטרים, גם לישובים המפונים וגם ברמת המועצה. רוב הנושאים הוקצו לכלל הישובים של 0 עד 5".

יו"ר הוועדה, ח"כ גפני: "יש ישובים שלא בטווח הקילומטרים, לא משנה אם 3.5 או 5, ישובים שהתרוקנו, האנשים עזבו, כל השירותים, כל הפרנסה שם נגמרה, המסעדות סגורות, הגלריות סגורות. הצפון לא קיים מבחינת המדינה, הכל סגור שם, המדינה לא יכולה לעמוד מהצד, אנחנו לא מדברים על פינויים עכשיו, אני לא אסכים שזה ימשך. גם לגבי הישובים הדרוזים הייתה פה החלטה".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "אפנה לאוצר בדרישה לתשובות, כלל הישובים צריכים לקבל מענה, אלה שפונו ואלה שלא פונו, אנחנו מאבדים את הצפון, אני לא מסיים את הדיון, נמשיך מכאן".

כתיבת תגובה