תושב ת"א ישלם 40 מיליון למדינה על גניבת ביטקוין

גזר דין בתיק תקדימי: ביהמ"ש המחוזי בת"א גזר שנתיים מאסר בפועל ותשלום לאוצר המדינה בסך כולל של 40 מיליון ש"ח על תושב ת"א שגנב מטבעות וירטואליים וביצע עבירות נוספות • רכש אתרי אינטרנט שהכילו נוזקות שיכולות לחדור למחשביהם של גולשים תמימים שיגלשו ויבצעו פעולות תוך כדי הגלישה בהם • לאחר כניסת הגולשים חדר למחשביהם, ללא ידיעתם וללא הסכמתם, וגנב מהם מטבעות וירטואליים מסוגים שונים

ביטקוין | צילום אילוסטרציה: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב (השופט הימן), גזר על תושב תל אביב בן 33, שנתיים מאסר בפועל, פיצוי למתלוננים, קנס, חילוט ותשלום לרשות המסים בסך כולל של כ-40 מיליון ש"ח. הנאשם הורשע בעבירות של פעולות אסורות בתוכנה (הפצת תוכנה זדונית), חדירה לחומר מחשב, גניבה של מטבעות וירטואליים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, שימוש במסמך מזויף ועבירות נוספות.

על פי כתב האישום המתוקן, שהוגש על ידי עורכי-הדין עמית לוין ויעלה הראל ובו הודה הנאשם במסגרת הסדר טיעון, הנאשם רכש אתרי אינטרנט שהכילו נוזקות שיכולות לחדור למחשביהם של גולשים תמימים שיגלשו אל אותם אתרים ויבצעו פעולות תוך כדי הגלישה בהם. לאחר כניסת הגולשים לאתרים, הנאשם חדר למחשביהם, ללא ידיעתם וללא הסכמתם, וגנב מהם מטבעות וירטואליים מסוגים שונים אשר הוחזקו ברשותם. היקף המטבעות שנגנבו עמד, במועד הגניבה, על מיליוני שקלים, אולם ערכם עלה עם עליית שעריהם של המטבעות הווירטואליים. נוסף על כך, ביצע הנאשם פעולות הלבנת הון רבות.

במהלך החקירה נתפס רכוש רב ובעיקר – ארנק וירטואלי ובו מעל ל-320 מטבעות מסוג ביטקוין, יתרות זכות בחשבון בנק בהיקף של מעל לחמישה מליון ₪, רכב יוקרה בשווי מאות אלפי שקלים.

במקביל לחקירה הפלילית הוטל עיקול על הרכוש התפוס על ידי היחידה הארצית לשומה ברשות המיסים ביחד עם פרקליטות מחוז ת"א (אזרחי).

במחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה ציינו את תקדימיותו של התיק שבו נעשתה לראשונה תפיסה של מטבעות וירטואליים, במסגרת הליכי אכיפה כלכלית משולבת, בסכום בהיקף כה גבוה. כן ציינו כי הליכי האכיפה בתיק זה כללו שילוב זרועות בין יחידות החקירה – יחידת הסייבר בלהב 433 שבמשטרת ישראל ויחידת יהלום ברשות המסים, יחידות הפרקליטות – פרקליטות מחוז תל-אביב (אזרחי) ומחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה ויחידת החילוט הפועלת תחת האפוטרופוס הכללי שבמשרד המשפטים.

כתיבת תגובה