תחבורה ציבורית חכמה || הכירו את עולם הנסיעות החדש

עולם הנסיעות הולך ומשתנה • מעתה תתאפשר הזמנת נסיעות מראש בתחבורה הציבורית מהריכוזים החרדיים, בזמני העומס • חדש: נסיעות פרטיות למרחב הכפרי בשירות אישי ומוזל • וגם: רכבות הלילה חוזרות

הרכבת החשמלית בתחנת ההגנה בת"א | צילום: דוברות רכבת ישראל

היעלמות נגיף הקורונה מארצנו מעורר מרבצם תחומים שונים שנכנסו לתרדמת חורף עמוקה עקב הסגרים וכללי הריחוק החברתי. אחד מהם הוא תחום התחבורה הציבורית, נושא שתמיד יהיה ניתן לשפרו ולקדמו לטובת אותם אלו שלא מחזיקים ברכב פרטי, אך רוצים להגיע לעבודתם, לביתם או לענייניהם האחרים בנוחות, ביעילות ובקלות.

הדיווח הראשון בנושא עוסק בקווי השירות הבינעירוניים, בעיקר לטווחים ארוכים בצפון הארץ, הפועלים בערבי חג ושבת ולאחריהם. על פי הודעת משרד התחבורה וכתוצאה מפועלו של סגן שרת התחבורה אורי מקלב, משבוע זה יחל פיילוט חדש במסגרתו תתבצע הזמנת נסיעות מראש. לדברי מקלב, "ההיערכות המוקדמת תחייב את החברות להיערך לשירות אמין במועדים הנצרכים".

250/200 סייד בר + קובייה

במשרד התחבורה מדגישים כי הזמנת הנסיעה הוא מעין שריון מראש, המבטיח שאף אחד לא יישאר בתחנה ללא מענה וזאת ללא תשלום מראש. בנוסף, השירות יגביר את אמינות הנסיעות בקווים אלה (שהתלונות עליהם היו רבות מאוד. ד"ש) ויאפשר לחברות המפעילות להיערך לנסיעות מבעוד מועד, כך שהשירות יינתן ללא תלות בתגבור נסיעות בזמן אמת.

הפיילוט יכלול מגוון קווים בשני כיווני הנסיעה:

 • חברת אגד:
  • קו 972 מירושלים לחיפה.
  • קו 988 מרכסים לבני ברק.
  • קו 989 מבית שמש לקרית אתא.
  • קו 996 מרכסים לירושלים.
  • קו 997 מירושלים לקרית אתא
  • קו 999 אף הוא מירושלים לקרית אתא.
 • חברת נתיב אקספרס:
  • קו 967 מביתר עילית למירון.
  • קו 977 מחיפה-הדר למירון וצפת.
  • קו 983 מחצור לירושלים.
  • קו 985 מאשדוד לצפת מירון וחצור.
  • קו 987 מבית שמש למירון וצפת.
  • קו 988 מקריית גת לצפת וחצור הגלילית.

תהליך הזמנת נסיעה מראש יתבצע במוקד השירות של החברה המפעילה והוא מחייב את הנוסע להזמין את הנסיעה המבוקשת עד ליום חמישי בשעה 12:00 בצהרים, ולציין את מועד היציאה המבוקש, מספר הנוסעים והקו. בערבי החגים יש לבצע את הרישום עד יום לפני מועד הנסיעה.

חשוב להדגיש, השריון מראש אינה כרוך בשום התחייבות כספית, ואין תשלום מראש עבור הנסיעה. התשלום מתבצע בעליה לאוטובוס, כמו בכל נסיעה רגילה. גורמים במשרד התחבורה מציינים כי באם מסיבה כלשהי מתעורר צורך לבטל את הנסיעה – רצוי מאוד להתקשר למוקד ולהודיע על הביטול כדי שאפשר יהיה לתת מענה לנוסע אחר שמעוניין לנסוע.

סגן שרת התחבורה אורי מקלב: "מדובר בהמשכו של תהליך ארוך אותו קידמנו במשרד התחבורה במטרה להגביר את שיפור השירות ולתת מענה אמין יותר זאת לצד הערכות מתאימה המחייבת החברות המפעילות להיערך ולתת שירות אמין ומיטבי יותר ללא תלות של מחסור בידע. אין ספק שתהליך זה יסייע להגביר את תחושת האמון של ציבור הנוסעים בתחבורה הציבורית".

כמו 'באבל', רק כפרי

הודעה נוספת של משרד התחבורה מספרת כי בפעם הראשונה בישראל יפעל שירות תחבורה ציבורית גמישה (כמו באבל) מחוץ לערים הגדולות ויחליף את השירות הסדיר לחלוטין. השירות ייקרא קוויקר (Quicker) ויופעל על ידי חברת קווים בעמק חפר וצפון לב השרון, בהתבסס על שירותי Moovit .

כפי שנחשף כאן ב'ביזנעס' בחודש פברואר השנה, משרד התחבורה וחברת קווים משיקים ב-1 ביוני את שירות Quicker, שירות תחבורה גמישה לפי הזמנה. השירות החדש צפוי לשרת כ-67 אלף תושבים, המתגוררים באזור שיוכלו להזמין נסיעות באוטובוס, בזמן ובמקום שנוח להם, תוך חישוב המסלול המהיר והיעיל ביותר, מתחנות האיסוף אל היעד המבוקש.

קוויקר | צילום: קווים

בשלב הראשון יופעל השירות כפיילוט במקביל לשרות הקיים, במטרה לשפר את רמת השירות, להגדיל את מספר הנוסעים ולבחון את שביעות הרצון מהמיזם. לאחר שלושת החודשים הראשונים, ב-1 בספטמבר, יופעל השירות הגמיש באופן בלעדי וללא שירות התחבורה הציבורית הסדירה, הפועלת בלוח זמנים ומסלולים קבועים.

שירות פרטי למרחבים גדולים

הנוסעים יזמינו בין היתר נסיעות בשעות הבוקר העמוסות ליעדים מרכזיים באזור: תחנת הרכבת חדרה, פארק תעשיות עמק חפר, מרכז אקדמי רופין, תחנה מרכזית נתניה, תחנת רכבת נתניה וצומת השרון ובת חפר. ניתן להזמין את הנסיעה עד 24 שעות מראש. באזורי הביקוש מומלץ להזמין לפחות 3 שעות מראש. את הנסיעה ניתן להזמין באמצעות אפליקציית Moovit או במוקד השירות הטלפוני *2060.

השירות יופעל בימי ראשון עד חמישי בין השעות 05:30 בבוקר ועד 23:00 בלילה, בימי שישי מהשעה 05:30 בבוקר ועד שעה לפני כניסת השבת, ובמוצ"ש שעה אחרי צאת השבת ועד 23:00 בלילה. תעריפי הנסיעה יעמדו על 7 שקלים לנסיעה של עד 15 קילומטר ו-10 שקלים מעל 15 קילומטר. התשלום יתבצע באמצעות כרטיס הרב קו או באפליקציות התשלום בתחבורה ציבורית.

Inner article

שרת התחבורה מירי רגב ציינה כי השירות החדש נועד לענות על הצרכים התחבורתיים של המרחב הכפרי, ולהגדיל את האטרקטיביות של התחבורה הציבורית ואת מספר הנוסעים בה. "השירות נועד לתת מענה מלא ומיטבי על צרכיי התושבים במרחב הכפרי ולשפר משמעותית את רמת השירות הנהוגה כיום", הוסיפה השרה רגב.

כדי להשתמש בשירות על הנוסעים להרשם ל-Quicker באופן חד פעמי דרך אפליקציית Moovit. לאחר הרישום יש לבחור את מועד היציאה או ההגעה הרצויים והמערכת תציע לנוסעים שעה ותחנה לאיסוף תוך התחשבות בעומסי התנועה (האיסוף וההורדה מתחנות אוטובוס מורשות בלבד). לקראת מועד הנסיעה, המערכת תשלח מסרון עם פרטי הנסיעה המדויקים וניתן יהיה לעקוב בזמן אמת אחר מיקומו של המיניבוס של Quicker. המיניבוס ימתין לנוסע בתחנה עד דקה בלבד, בכדי לא לעכב את הנוסעים האחרים.

קוויקר בכף ידך | צילום: קווים

הנה חוזרת הרכבת

הודעה שלישית ואחרונה מבשרת את בוא רכבות הלילה לאחר כמעט שנה של השבתה. על רקע החזרה לשיגרה, החל ממוצ"ש הקרוב (29 במאי) יוארכו שעות הפעילות של הרכבת לשעות הערב המאוחרות. כמו כן, יתווספו נסיעות בימי שישי ובמוצאי שבת. זאת, בעקבות הנחיית שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, תא"ל (במיל') מירי רגב.

במסגרת זאת, יוארכו שעות הפעילות בקו רכבת העמק בית שאן-עתלית עד לשעה 22:30 בימים ראשון עד חמישי, במקום עד ל-21:30 כיום. כמו כן, יוארכו במהלך השבוע שעות הפעילות בקו חיפה חוף הכרמל-כרמיאל, עד לשעה 23:00, במקום 22:00 כיום.

שעות פעילות בקו תל אביב סבידור מרכז-בית שמש יוארכו בימים ראשון עד חמישי עד לשעה 23:00, במקום 21:00 כיום. בשל הארכת שעות הפעילות, הרכבת מבית שמש תוקדם בחמש דקות, ותצא בשעה 21:50. קו זה ישוב לפעילות גם בימי שישי, בין השעות 06:00 ועד 14:00, ובמוצאי שבת, בין השעות 21:00 ועד 23:00, בתדירות של רכבת אחת מידי שעה, לכל כיוון.

בנוסף, ישוב לפעול במוצאי שבת גם קו הרכבת המהירה הרצליה-ירושלים (יצחק נבון). הקו יפעל בתדירות של רכבת אחת בשעה, לכל כיוון, בין השעות 21:00 ל-23:00. הנוסעים מתבקשים להתעדכן בלוח זמני הרכבות באתר האינטרנט של רכבת ישראל, ביישומון הרכבת או במוקד השירות הטלפוני של הרכבת *5770. יודגש כי על פי התקנות, הנוסעים מחויבים בעטיית מסיכה לאורך כל זמן הנסיעה ושמירת ריחוק חברתי.

השרה רגב ציינה כי החזרה המבורכת לשגרה, לצד הגידול בהיקף הפעילות במשק והעלייה במספר הנוסעים ברכבת, מחייב להחזיר את התחבורה הציבורית לסדרה, ולהרחיב את שעות הפעילות של הרכבת. "בעקבות יציאה ממשבר הקורונה, אנו מביאים בשורה גדולה למאות אלפי נוסעי הרכבת, שיוכלו שוב לנוע בצורה נוחה ויעילה, גם בשעות הערב המאוחרות, ובימי שישי ובמוצאי שבת, ולתכנן את יומם בצורה טובה יותר", הוסיפה השרה רגב.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה