תחקיר: מלגת טלדור 100 מליון ש"ח שמחולקים ללא שקיפות וללא קריטריונים

חשיפה ראשונה ובלעדית ל'ביזנעס': מאה מיליון שקלים מחולקים בלי קריטריונים ברורים, בלי שקיפות על תנאי הסף להגשת בקשות, ובתווך – וועדה שפועלת במחשכים. נשמע מהשטייטל? 'ביזנעס' שמע את הסטודנטים המקופחים – חלקם חרדים – שנמאס להם

מלגות לסטודנטים shutterstock

'מלגת טלרוד' המיועדת לסטודנטים מכל המגזרים מתוקצבת בכ-100,000,000 ₪. הכסף מאושר בות"ת שע"י המל"ג, וממנה עובר למשרד החינוך המתפעל את מערך חלוקת המלגות בפועל לסטודנטים. וזאת, באמצעות וועדה שהבקשות מגיעות אליה וזו מחליטה מי יקבל מלגה ומי לא.

כיצד ההחלטות נופלות בוועדה? האם ישנם קריטריונים לחלוקת המלגות? מבדיקה שערכו מספר סטודנטים זועמים ונחשפת לראשונה ב'ביזנעס' עולה כי המלגות שהועדה מחלקת מנותבות בלי כל קריטריון – לפחות לא כזה שמפורסם לציבור.

box

מתברר, כי גם לאחר שח"כים שנדרשו לנושא ביקשו לקבל מידע על הקריטריונים הנחים את אופן החלוקה, וסורבו לחלוטין. הוי אומר: הוועדה יכולה לשנות את הקריטריונים לפי ראות עיניה.  "זו הסיבה שהרבה מאוד סטודנטים רבים ובחלקם חרדים שבעבר קיבלו את המלגה, נדחו השנה. לעומתם כאלה שלכאורה לא אמורים לקבל, אושרו".

לדבריו, בחורה שאינה נשואה זכתה ללא פחות מ-12,000 שקלים כתמיכה בלימודיה, מול אם לחמישה ילדים שבקשתה נדחתה – למרות שמצבה הכלכלי היה רע יותר משל חברתה הרווקה. וזו רק דוגמא אחת. "אנחנו חושדים שמדובר באפליה על בסיס חרדי, וזה פלא, כי הות"ת החליטה מזמן לתמלג ולתגמל את החרדים הלומדים באקדמיה הרבה יותר, אבל זו כרגע ההרגשה, שהיתה אפליה מכוונת של חרדים".

סטודנט shutterstock

עצומה בדרך

לביזנעס נודע כי במרכז האקדמי לב עבר בין הסטודנטים מסמך שגלש ללומדים בקמפוסים חרדיים אחרים ברחבי הארץ ובו נאמר: "לסטודנטים/יות שלא קיבלו מלגה ממשרד החינוך. חברים יקרים, כפי שהרבה שמו לב, יש הרבה מאד סטודנטים וסטודנטיות שלא קיבלו את מלגת משרד החינוך השנה, ולפי השכל הישר הם ראויים לקבל מלגה זו. אם בגלל המצב הכלכלי שלהם או המצב המשפחתי שלהם.
"לא ייתכן שתקציב כזה גדול יתנהל ללא קריטריונים ברורים והוגנים.
"אנו רוצים לעורר את תשומת ליבם של אלו העומדים בתפקידי מפתח ברשויות, אך כדי שזה יהיה יעיל (אם לשנה זו או לשנים הבאות) אנחנו זקוקים למידע יותר כמותי ומדויק".

"בשנת הלימודים הראשונה שלי, שנה"ל 2016 קיבלתי זכאות למלגה מטעם הגוף שעומד תחת פיקוחכם ברמה הזכאות, 3 מתוך 4,שזו הרמה הגבוהה ביותר למעט סטודנטים נזקקים, נכון לאותה שנה. ואכן קיבלתי את המלגה בפועל", כותב צ', סטודנט חרדי מהקריה האקדמית אונו, בפקולטה למנהל עסקים, המתמחה בחשבונאות, ישירות לחברי המל"ג שאליהם פנה. המכתב נשלח בהעתקים נרחבים וכלל את שדרת משרד החינוך הגבוהה.

"בשנה שעברה, שנה"ל 2017, על אף שלא חל כל שינוי בנתונים האישיים שלי משום מה כאשר הגשתי את הבקשה לקבלת המלגה הנ"ל, התשובה שקיבלתי היתה שלילית, כאשר נאמר לי באופן תמוה ביותר שאיני עומד בקריטריונים. בקשותי לערעור על התשובה השלילית נענתה באוזניים ערלות.

"והנה אף גם בשנה"ל הנוכחית הגשתי בזמן את הבקשה לקבלת מלגה, כאמור בשנה קודמת, גם שנה זו לא חל כל שינוי בנתונים האישיים שלי, מה שאמור לכאורה להצביע על זכאותי לקבל מלגה, קיבלתי שוב תשובה שלילית. עשיתי בדיקה קצת יותר מעמיקה אצל חבריי לספסל הלימודים והפלא ופלא, אם בשנה שעברה עוד היה מדובר בשינוי לא כל כך גדול, הרי שהשנה רבים וטובים מחבריי לספסל הלימודים קיבלו תשובה שלילית, ושאינם עומדים בקריטריונים לקבלת המלגה.

"כמו כן אציין שלעומת זאת סטודנטים אשר לכאורה הנתונים האישיים שלהם מצביעים על כך שלכאורה לא היו אמורים לקבל זכאות לקבל מלגה, דוגמא סטודנטים אשר מצבם שפיר בהרבה מחבריהם שקיבלו תשובה שלילית, קיבלו זכאות למלגה ברמה הגבוהה ביותר אשר בשנים קודמות היתה שמורה אך ורק לכאלו שבאמת מעוטי יכולת, וכל זאת כאשר כאמור גם סטודנטים שבעבר קיבלו את המלגה הגבוהה ביותר קיבלו משום מה תשובה שלילית.

"אציין כי אני סטודנט חרדי, ובבדיקה שערכתי נמצא כי רבים מאוד ממקבלי התשובה השלילית לזכאותם למלגה הינם מבני המגזר החרדי, דבר שמעלה באופן כללי את  השאלה האם לא נעשתה כאן אפליה ואולי אפילו מכוונת כנגד המגזר החרדי".

בסיום דבריו הודיע צ' כי הוא מתכנן לדרוש את עצירת חלוקת המלגות ופרסום הקריטריונים – בכל דרך חוקית שימצא לנכון.

תגובות:

במועצה להשכלה גבוהה הפנו אותנו לקבלת תגובה ממשרד החינוך.

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

Noam1 – Inner

6 תגובות ל: "תחקיר: מלגת טלדור 100 מליון ש"ח שמחולקים ללא שקיפות וללא קריטריונים"

 1. איך אפשר להצטרף לעצומה???

 2. אני חילוניים וגם אני לא קיבלתי מלגה,לא השנה ולא בשנה שעברה ולפי מצבי הכלכלי אני עומדת בקריטריונים אבל לאף אחד לא אכפת!
  אני בפיגור בתשלומים ואין סיוע מאף גורם בשום שנה ושנה"ל השנתי שלי הוא 40,000.
  יתרה מזו העבודה שאני מצטיינת דיקן שנתיים ברציפות +בתכנית מצטיינים לא עוזרת לי ולו בשקל אחד בלבד!!!

 3. הבעיה הזו היא לא רק במגזר החרדי זה גם במגזר הכללי אני מכיר אנשים שמצבם הכללי חלומו של כל סטודנט והם קיבלו את המענק המקסימלי ולעומתם אנשים שעובדים ימים ולילות כדי לממן לעצמם את הלימודים ומחייה ועזרה בפרנסת הבית קיבלו שלילה!!באמת שזהו ביזיון שלא בודקים כמו שצריך,צריך לבדוק יותר לעומק את מצבו של כל אחד כולל חשבונות בנק והכנסות השנה זה כבר אבוד אבל לפחות בשנים הבאות

 4. גם אנחנו כנל עם 2 ילדים סורבנו כבר השנה השלישית ורווקות קיבלו.
  הם כנראה אצל רווקים מחשבים לפי הכנסה ביחס לנפשות בבית ההורים
  והבנתי שכשההכנסה נראת להם נמוכה מידי לדוגמא כהבעל אברך הם לא מאמיים ופוסלים אוטומטית
  הזוי!!!!!!!!!!!

 5. אני סטודנטית חרדית (המיינסטרים שבמיינסטרים!), לא נשואה, יש לי שני אחים שגם הם סטודנטים, הוריי מקבלים קצבת זקנה מן הביטוח הלאומי ואינם יכולים לתמוך בי/באחיי כלכלית, איני עובדת מחוסר זמן. אושרה לי מילגה בסכום הגבוה ביותר האפשרי (12.480).
  מנתונים של חברותיי לכיתה במכללה חרדית מפורסמת, אין כל גזענות או שיקולים של חרדים- לא חרדים בקבלת המלגה. נקודה. הקריטריונים המנחים הם האם יש לסטודנט תמיכה כלכלית(לרוב מההורים או ממקום עבודה שלו). איני אומרת זאת על סמך המקרה הפרטי שלי אלא על ברור שנערך וחשיבה שנעשתה כשנודע לנו מי קבלה את המלגה, מי לא וכמה. לסטודנטים מעוררי הסערה ורודפי הצדק היקרים , לא בטוח שאישה עם 5 ילדים נזקקת יותר מבחורה רווקה!! אין לכם שום דרך לדעת זאת. ייתכן שאתם גורמים נזק רב לאחרים. לתשומת ליבכם!

 6. אני חרדי סטודנט במכללה ירושלים
  נרשמתי למלגות משרד החינוך ונעניתי בתשובה שלילית, שבאתר מופיע שזה תואר שאינו מוכר על אף שזה חנוך מיוחד
  ובמוקד אמרו לי שאניני עונה לקריטריונים ,
  אשמח להצטרף לתביעה.

כתיבת תגובה