תכניס את היד לכיס, או שאנחנו נכניס

שלומוביץ הלך לבדוק לביזנעסופש מה יקרה לעצמאי שלא יפריש פנסיה • רמז: המדינה תכניס לו את היד לכיס • סקירה מקיפה חשובה לעצמאים ופרילנסרים

עצמאות קוים לדמותה | צילום אילוסטרציה: יונתן סינדל, פלאש 90

קרוב לחצי מיליון עובדים עצמאים, מסתובבים להם ברחבי הארץ או לחילופין ספונים במשרדים, במחסנים ובבתים ומנסים להשתכר ברווח, ללא בוס שיושב להם על הראש או הזנב ודורש את ההספקים.

שלמה המלך בספר משלי שולח את העצמאי ללמוד את החריצות מנמלה "אֲשֶׁר אֵין לָהּ קָצִין שֹׁטֵר וּמֹשֵׁל" והיא יודעת לעבוד סביב השעון ללא הבוס המעצבן. משמעת עצמית זוהי תכונה ראשונה במעלה לעובד העצמאי ואחד המפתחות החשובים ביותר להצלחתו.

Box

דוח שוק העבודה בישראל שמפרסם משרד העבודה והרווחה, סוקר את תחום העובדים העצמאיים והפרילנסרים. המגמה בעולם הולכת ומתרחבת ובמדינות רבות בעולם, המספרים גורמים למנהיגי הכלכלה להתוות מדיניות הולמת לשוק העצמאי, הנגזר מעולם דיגיטלי מתפתח, טכנולוגיית ענן ועבודה שאינה תלויה במיקום.

בישראל העלייה יותר מינורית, כאשר בשני העשורים האחרונים חלה עלייה של כאחוז וחצי בסך הכול בשיעור העצמאים. מעניין לדעת שמאחורי נתון זה עומד גידול של כמעט פי שניים בקרב נשים עצמאיות, לעומת קיפאון עד ירידה בקרב הגברים.

על פי סקר הלמ"ס הכנסתם של העצמאים גבוהה משל השכירים ומחצית מהם מרוויחים למעלה מ-8,000 ש"ח לחודש, כאשר השכר החציוני של השכירים עומד על כ-7,500 שקלים לחודש.

ההתרחבות העולמית והארצית במספר חללי העבודה המשותפים, מתכתבים עם הסקרים הנ"ל באופן ברור. אין כל סיבה לעצמאי לשלם הוצאות משרד אם הוא לא יושב בו כל היום. זו הסיבה שבעבר כתבנו כאן על האפשרות לקבל החזר לעצמאים העובדים מבתי קפה. בנוסף, חלל העבודה המשותף לעצמאים מתחומים שונים או משיקים, מביאים לשיתופי פעולה פוריים ומשתלמים לשני הצדדים.

גם למגזר החרדי יש כבר כמה וכמה חללי עבודה משותפים למהדרין לנשים ולגברים ומסתבר שתפוסתם עולה על המשוער. כך לדוגמא מפעילה 'אחים גלובל' את מתחם 'מרכז אחים' הענק בבני ברק בניהולו של אהרון גפני, עם מאות בעלי עסקים חברי קהילה מנויים.

מולטי טאסקינג

לא נאריך כמובן בכובעים הרבים החובש לראשו העובד העצמאי, שבסך הכל ביקש לעשות לביתו מתוך עצמאות ושליטה על סדר יומו. פעמים רבות משמש העצמאי ביום אחד כעובד מן המניין, מזכירה, סוכן, משווק, ואפילו העבודה הקשה כגובה וזאת כדי לקבל צ'ק שוטף 120 וצפונה. עצמאיים רבים מספרים על מוסר תשלומים ירוד מאוד, לצד בעלי עסקים רבים המכבדים את העצמאיים והפרילנסרים ומשלמים את שכרם בזמן שנקבע.

לצד כל התפקידים, חובה על העצמאי לנהל את חשבונותיו, זכויותיו וחובותיו מול רשויות המסים, הביטוח הלאומי, קרנות הפנסיה ועוד. רצוי מאוד לכל עובד עצמאי לברר היטב את המגיע לו ואת החובות החלים עליו. חובה לעובד העצמאי לדעת שקיים עבורו מעמד מיוחד – השונה משכיר – בהתנהלותו מול רשויות המס והמוסד לביטוח לאומי.

בכתבה הנוכחית נתמקד בחוק חדש שנכנס לתוקפו שאם לא נקדיש לו את הזמן הראוי אנו עלולים לחטוף קנס של 500 שקלים מכאיבים על כל שנת מס.

מדובר בהפרשה לקרן הפנסיה. החל משנת 2017, ובהתאם לפרק ב' לחוק ההתייעלות הכלכלית, על עצמאים להפריש כספים לקופת גמל לקצבה, בשיעורים הקבועים בחוק. אי הפקדת מלוא התשלומים בכל שנת מס (החל משנת המס 2018 והלאה) מוגדרת כעבירה, שעלולה להביא להטלת קנס בסך 500 שקלים עבור כל שנת מס.

החיוב של הביטוח הפנסיוני בישראל החל משנת 2008, בעקבות פרסום צו ההרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק. על פי החוק יש לבטח כל עובד בביטוח פנסיוני המתבצע באמצעות הפרשות, גם של העובד וגם של המעסיק, לביטוח הפנסיוני של העובד. בנוסף, מחויב המעסיק סכומים נוספים לקרן פיצויי פיטורים של העובד.

כל עובד במדינת ישראל שמלאו לו 21 (נשים מגיל 20) זכאים להפרשות לביטוח פנסיוני (קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים). בתחילת 2017 שיעור ההפרשות עמד על 18.5% מהשכר ברוטו, מתוכן 6% על חשבון העובד והיתר על חשבון המעסיק.

נציין פרט שרבים במגזר החרדי אינם יודעים אותו. עובד אינו רשאי לוותר על הזכאות שלו להפרשות לביטוח הפנסיוני, גם לא על תשלומים בדיעבד שלא שולמו כי המעביד 'שכח'. העובד גם אינו יכול למנוע מהמעביד שלו את ניכוי חלק העובד בהפרשות מתוך השכר.

במשך שנים התווכחו בוועדות הכנסת השונות סביב השאלה, האם לחייב גם את העצמאים בהפרשות לקרן פנסיה. טענה נוספת שעלתה עסקה בדמי אבטלה המשולמים על ידי הביטוח הלאומי והנמנעים מהעובד העצמאי. ובמקום שהממשלה תכניס את ידה לכיסה ותתחיל לממן את דמי האבטלה לעצמאים, היא שולחת את טלפיה אל ארנקו המצומק של העצמאי ומחייבת אותו להפריש לקרן פנסיה עם רכיב מיוחד הצובר כסף לדמי אבטלה.

חשיבות החיסכון הפנסיוני

באגרת מיוחדת הפונה לעצמאים מסבירים במשרד האוצר כי "החיסכון הפנסיוני הוא בעל חשיבות רבה בקביעת איכות החיים לאחר הפרישה. עבור עובדים רבים, הוא מהווה את מקור ההכנסה העיקרי של משק הבית בתקופה הגמלאות. ככל שתפרישו מוקדם יותר לחיסכון הפנסיוני, החיסכון יגדל ויאפשר לכם לשמור על רמת חיים גבוהה יותר, לאורך זמן".

"ככל שתקדימו לחסוך", מדגישים במשרד האוצר לעובדים העצמאים, "כך הכספים יוכלו לצבור יותר תשואה. סכום הכסף שתפרישו בשנים הראשונות לחיסכון יניב את החלק המהותי ביותר בחיסכון לקראת גיל פרישה. למשל, 100,000 שקלים בגיל 25 צפויים להיות שווים יותר מ- 300,000 ₪ בפרישה. אולם 100,000 שקלים בגיל 45 צפויים להיות שווים פחות מ- 200,000 ₪ בגיל הפרישה".

ההפרשה הפנסיונית לעצמאים, אמורה להיות מחולקת באופן ששני שלישים מהכספים יופרשו לטובת רכיב פנסיוני בלבד ושליש – עד לתקרה שנקבעה בחוק – יופרש לטובת רכיב סיוע במצב אבטלה – חלק ייעודי מהחיסכון הפנסיוני אותו ניתן למשוך במצבי אבטלה כהגדרתם בחוק (דוגמת סגירת העסק במצבים מסוימים) ולא רק בגיל הפרישה. במשרד האוצר אומרים כי "במידה ולא תמשכו רכיב זה, הוא ישמש אתכם להגדלת הקצבה בתקופת הגמלאות".

כמה עלי להפריש

חובת ההפרשה לפנסיה מתחלקת לשני רבדים: הרובד הראשון הוא עד למחצית מהשכר הממוצע במשק, בו יחויב העצמאי בהפרשה של 4.45% לקופת גמל לקצבה. הרובד השני הוא מעל למחצית מהשכר הממוצע במשק ועד לגובה השכר הממוצע במשק (10477 שקלים, נכון לחודש מאי), בו יחויב העצמאי בהפרשה של 12.55% לקופת גמל לקצבה.

הטבלה הבאה מחושבת לפי ממוצע ההכנסה בינואר 2017 מאז חלה החובה להפריש, אולם יש בה כדי לסבר את העין אודות סכום ההפרשה הנדרש.

הכנסה חודשיתעבור חלק ההכנסה שהינו עד מחצית השכר הממוצע 4.45%עבור חלק ההכנסה שהינו מעל מחצית  השכר הממוצע ועד השכר הממוצע 12.55%סה"כ חובת הפרשה לחיסכון הפנסיוני
5,000 ₪215 ₪21 ₪236 ₪
7,000 ₪215 ₪272 ₪487 ₪
10,000 ₪ ומעלה215 ₪607 ש"ח822 ₪

יודגש כי בהתאם לחוק, ההפרשה שבה הנכם מחויבים מחושבת באופן שנתי, בהתאם להכנסתכם החייבת באותה שנת מס. בחינת ההפרשה תיעשה בהתאם להכנסתכם במהלך השנה ולפי הדו"ח השנתי שהגשתם לרשות המסים עבור אותה שנה.

Inner

 

המחוקק שרצה לדרבן את העצמאים לחתוך מהמשכורת המצומקת לקופת גמל ולקצבה, הכין 'מקל וגזר'. על ה'מקל' בדמות קנס של 500 ₪ כבר סיפרנו לכם כעת נספר על ה'גזר'. "בשל חשיבות החיסכון הפנסיוני, המהווה את מקור ההכנסה העיקרי לאחר הפרישה, המדינה מעניקה הטבות מס הן בשלב ההפקדה, הן בשלב הצבירה והן בשלב המשיכה" כותבים במשרד האוצר במדריך לעצמאי הנבוך.

"שימו לב, בשלב ההפקדה, עובדים עצמאים זכאים להטבות מס עבור הפקדות של עד 16% מהכנסותיהם (ובמקרים מסוימים אף כחצי אחוז יותר), עד לתקרת הכנסות הקבועה בחוק. כלומר, במקרים מסוימים, הטבות המס ניתנות גם עבור הפרשה הגבוהה מזו המחויבת בחוק. לכן, ייתכן והגדלת ההפקדות מעבר לחובה, תאפשר לכם למצות את הטבות המס להן אתם זכאים, ולהקטין את חבות המס".

במשרד האוצר ממליצים לבדוק את הטבות המס להן אתם זכאים, לפני ביצוע ההפרשות. את המידע הרלוונטי בנושא תוכלו למצוא באתר רשות המסים על הטבות המס בחוברת 'דע את זכויותיך'. מומלץ מאוד באופן כללי לקרוא את החוברת ולנסות למצוא בה זכויות נוספות המגיעות לכם כעצמאים.

על השאלה האם ההפרשה לפנסיה כוללת כיסוי ביטוחי? עונים במשרד האוצר כי הדבר תלוי במוצר שאותו תבחרו לחיסכון הפנסיוני שלכם ושלושה אפשרויות בדבר:

קרן פנסיה – קרן פנסיה כוללת באופן מובנה ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה (נכות) או פטירה. חוסכים שאינם נשואים ושאין להם ילדים, יוכלו לוותר על ביטוח למקרה פטירה.

ביטוח מנהלים – אם תבחרו ביטוח מנהלים, תוכלו לרכוש כיסוי ביטוחי למוות ולאובדן כושר עבודה אם הדבר רלוונטי עבורכם. כדאי מאוד לשים לב לעלות הכיסוי הביטוחי! עלולים להיות פערים משמעותיים בין חברות הביטוח לגבי עלויות הכיסויים הביטוחיים.

קופת גמל לחיסכון – לרוב אינה כוללת מרכיב ביטוחי, אלא חיסכון בלבד. אפשרות זו היא הפחות מומלצת משאר האפשריות.

רגע לפני שאתם בוחרים את החברה שתנהל עבורכם את החיסכון הפנסיוני, כדאי שתדעו שהיא גובה דמי ניהול המהווים נתח נכבד מהחיסכון לאורך השנים. זכרו! תמיד תוכלו להתמקח על דמי הניהול ולהוריד אותם. תוכלו להיעזר 'מחשבון דמי הניהול' של רשות שוק ההון, המיועד להשוות בין דמי הניהול המוצעים על ידי חברות הביטוח, הפנסיה והגמל השונות.

נקודה נוספת שעליכם לדעת, במקרה והייתם שכירים והמעביד כבר פתח עבורכם קרן פנסיה כדאי מאוד שתבדקו את התנאים שלה. פעמים רבות החברות מעניקות לוועדי עובדים או לחברות גדולות תנאים טובים והנחות משמעותיות בדמי הניהול. רשות שוק ההון מאפשרת לכם לקבל דוח מרכז עבור כל קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים שנפתחו עבורכם.

עצמאי ושכיר באים כאחד

במידה והנכם גם עצמאים וגם שכירים, והמעביד מפקיד עבורכם כספים, מסבירים במשרד האוצר: "אזי אם הסכום שהופרש עבורכם כשכירים לקופת גמל לקצבה, לרבות רכיב הפיצויים, גבוה מחובת ההפרשה לפי חוק פנסיה לעצמאים, לא תידרשו להפריש גם בתור עצמאים. אחרת, יש להשלים את ההפרשה בתור עצמאים עד לתקרה הנדרשת בחוק". במקרים מסובכים מומלץ לשלם כמה שקלים ולהתייעץ עם רואה חשבון המכיר את נבכי החוק היטב.

שימו לב שוב! החוק קובע כי אי הפקדת מלוא התשלומים שהנכם חייבים בהפקדתם בכל שנת מס, החל משנת המס 2018 ואילך, מוגדרת כעבירה אשר עלולה להביא להטלת קנס בסך של 500 ₪ עבור כל שנת מס.

אם לא הפקדתם לקופת הגמל את הסכומים בהם אתם חייבים לפי חוק, תשלח אליכם התראה לפני הטלת קנס מטעם המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות ברשות האכיפה והגבייה. בהתראה יצוינו אמצעים להגשת אישור הפקדה המאפשר להימנע מתשלום הקנס ופרטי התקשרות עם המרכז לגביית קנסות.

במשרד האוצר מבקשים להבהיר כי "החוק מחייב עצמאים להפריש לקצבת הפנסיה החל מינואר 2017. עם זאת, הקנס יוטל רק בגין אי הפרשה החל משנת המס 2018 ואילך". כלומר ממש מעכשיו לאחר שסיימתם עם השומה ואתם יודעים בדיוק כמה הרווחתם בשנת המס הקודמת.

לאחר הפקדת הסכום הנדרש לקופת גמל לקצבה, אצל יועץ פנסיוני, סוכן פנסיוני או משווק פנסיוני, צריך להחתימם על טופס אישור הפקדה לקופת גמל לקצבה. ובנוסף יש למלא את טופס הדיווח של עצמאיים על הפקדות לפנסיה ולשלוח באופן מקוון או באמצעות דוא"ל לכתובת  pension@eca.gov.il

למידע נוסף ניתן לפנות למרכז שירות ומידע טלפוני של רשות האכיפה והגבייה: 35592* או 073-2055000

Inner

2 תגובות ל: "תכניס את היד לכיס, או שאנחנו נכניס"

  1. הגנבה הזו לא מאהבת האדם אלה מהתחיבות למימוש הפנסיות של אלה שיקחו את כל הקופה כמו השכר האחרון ואלה שהיו כבר בפנסיה לפני חוק ביבי שמגרדים כל חודש מעל עשיריה . בדיוק כמו השוק השחור רק בעדנה ובתקווה שנראה שם משהו בעתיד ?

  2. לא כדאי להפריש לפנסיה או קופל גמל (גזל) כי המדינההתיקח את הכסף בתום פרישה ותעלה את גיל הפרישה ל80 ואז ספק חיים בכיל הזה ומה שווה הכסף בגיל כזה , המדינה רוצה שתפריש היא עבור העצמאיים

כתיבת תגובה