תכנית הסיוע יצאה לדרך: בדקו האם אתם בפנים?

טענות על ראש הממשלה ועל שר האוצר, טענות נוקבות על רשות המסים שלא מספקת מענה הולם וטענות ממשיות על קריטריונים שלא מתכתבים עם המציאות העסקית בשטח • כמה תקבלו בפועל מתכנית המענקים הממשלתית החדשה לבעלי עסקים?

מחפשים דרכים חדשות להתפרנס, ירושלים היום | צילום: אוליב פיטוסי, פלאש 90

תוכנית הסיוע הממשלתית לעצמאים ושכירים יצאה לדרך. מאות אלפי עצמאים קיבלו הודעות טקסט על מענק נוסף לו הם ראויים, אולם מסתבר שרובם לא יקבלו את הסכום הגבוה שהובטח על ידי הממשלה – 7,500 שקל.

מהתפלגות מענקי הסיוע המיידים במסגרת התכנית הכלכלית החדשה, כפי שהוצגו על ידי רשות המיסים עולה, כי רק שליש מהעצמאים ובעלי העסקים קיבלו סכום של כ-7,500 שקלים. על פי הדיווח, רשות המסים החלה לשלוח הודעות טקסט ל-380 אלף בעלי עסקים, הזכאים לקבל מענק סיוע מיידי. בהודעה נמסר כי הכסף הועבר למי שקיבל את המסרון, והסכום צפוי להתקבל בחשבון הבנק של הזכאים עד ליום רביעי הקרוב.

מהדיווח עולה כי ממוצע המענקים שהועברו היום הוא כ-4,700 שקלים. חלק מעצמאים דיווחו כי יקבלו העברה בסך של 1,984 שקלים בלבד. על פי התפלגות המענקים, כ-116 אלף עצמאים קיבלו עד 3,000 שקלים. כ-128 אלף איש זכו להגיע לסכום המענק המקסימלי כ-7,500 שקלים. היתר, 136 אלף מקרים, קיבלו מענק של בין 3,000 ל-7,000 שקלים.

מדובר בתוכנית הכלכלית החדשה שהוצגה ביום חמישי האחרון והובאה אתמול לאישור הממשלה, על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ״ץ. בתוכנית מוצע להעניק במהלך השנה הקרובה סיוע לעצמאים, לשכירים בעלי שליטה ולעסקים שהכנסתם נפגעה כתוצאה מההשפעה הכלכלית של התפשטות נגיף הקורונה, עד לסכום של 7,500 שקל. הסכומים שיועברו יהיו זהים במנגנון החישוב של הפעימה השנייה שניתנה כבר.

נגיד בנק ישראל אמיר ירון שהשתתף אתמול בישיבת הממשלה טען כי הגירעון יעלה ל-13% ביחס חוב תוצר בשנת 2020 ובעוד 7% נוספים בשנת 2021 – כלומר סך יחס חוב-תוצר שיגיע ל-78% בסוף 2021, חרף זאת טען כי בתוכנית יש ביטחון תקציבי חשוב לאזרחים, וכי ניתן לממנה.

היום, צפוי לעלות לדיון בממשלה תזכירי החוק שמשרד האוצר פרסם הלילה המכילים את חלקה השני של התכנית הכלכלית שאמורה לספק וודאות לאזרחים עד ליוני 2021: מענקים דו-חודשיים, מימון הוצאות העסק, הלוואות בערבויות מדינה, סעיפים נוספים ושורת הקלות.

בדיווח ב'גלובס' נטען כי חלק מתוכנית האוצר החדשה שהוצגה ביום חמישי האחרון היא בלוף. ההיקף הכספי הכולל שלה אינו ברור עדיין ונראה שחלקה של התוכנית נשענת או ממומנת על ידי התוכנית הראשונה שהיקף הביצוע שלה עומד על כ-47%. אחת לסיבות לחורים הרבים בתוכנית היא הבהילות בה הוכנה. בדיווח נטען כי התוכנית הוכנה תחת דדליין של 48 שעות ותחת לחץ גדול של הדרג הפוליטי, על רקע זעם ציבורי הולך וגובר על הכסף שאינו מגיע מספיק מהר לצד חרדות לגבי העתיד. באוצר מכחישים בתוקף ולטענתם, כל הכסף שהוקצה לתוכנית מספר אחת, ייצא מהקופה ללא קשר לתקציבים של תוכנית מספר שתים.

Inner article

מתזכיר החוק עולה כי סכום ההוצאה של הממשלה יגדל ב-24.6 מיליארד שקל השנה. ומדיווח ב'כלכליסט' נראה כי תזכירי החוק יאושרו בממשלה עוד לפני תום הזמן שניתן לציבור להעיר עליהם – מחר ב-10 בבוקר. אחרי אישור התזכירים בממשלה הם יוכלו לעבור לאישור הכנסת.

עמרי מילמן מ'כלכליסט' שעיין בתזכירים מביא, כי תזכיר החוק כולל גם החמרות קשות בנוגע למענקים שניתנים לעצמאים ולעסקים "עבור הוצאות קבועות (עד חצי מיליון שקל) שיקבלו מענקים גבוהים מידי". תזכיר החוק קובע כי בעל עסק שקיבל יותר מהמענק לו הוא זכאי יחזיר את הסכום תוך 90 יום מהיום בו דרשה רשות המסים ממנו את הסכום בתוספת הפרשי הצמדה וריבית (שעומדת על 4%) מיום ששולם סכום היתר ועד ליום ההחזר. לעומת זאת, אם בעל עסק קיבל פחות ממה שמגיע לו רשות המסים תשלם לו תוך 30 יום את ההפרש כולל ריבית והצמדה.

תזכיר החוק גם קובע כי בעל עסק שנקבע כי קיבל 50% יותר מהסכום שבסופו של דבר נקבע כי מגיע לו ולא הוכיח כי לא התרשל בעריכת התביעה, יהיה חייב בקנס בגובה של 50% מהסכום היתר ששולם לו. מדובר בתנאים נוקשים שלא היו במסגרת המענקים הקודמים לאור כך שניתנו במסלול מנהלי של תקנות שעת חירום. הליך החקיקה מאפשר סנקציות נוקשות יותר.
נגד התוכנית נכתבה ברשת ביקורת רבה במקביל לזעקת העצמאים והשכירים שממשיכה לעלות מהשטח לאחר ההפגנה הגדולה במוצאי שבת. בביקורת ב'גלובס' נטען כי המערכת הנוכחית שאחראית להוצאתה לפועל של התוכנית הראשונה על-כל מגרעותיה, ממשיכה איתנו הלאה לתוכנית החדשה. התוצאה בלתי נמנעת: כאוס מוחלט ועצמאיים שממתינים באפיסת כוחות כלכליים ופיננסים.

הבעיה הגדולה לפי הדיווח היא שבאוצר לא מאמינים בה. באגף התקציבים סבורים שהבטחת דמי אבטלה לשנה שלמה היא תמריץ גרוע לעודד מחפשי עבודה למצוא עבודה. ההסתייגות הפנימית באוצר מהקונספט של התוכנית מעוררת המון קשיים ביישום.

בעיה נוספת וגדולה לא פחות היא ההתמודדות עם המענה הטלפוני ברשות המיסים. התיאורים החוזרים על עצמם על ידי בעלי העסקים ומייצגיהם: "אין שקיפות", "אין מענה", "אין הסברים" ו"אין עם מי לדבר", במסגרת הליך הגשת הבקשות למענקי הסיוע לעצמאים מהמדינה להתמודדות עם משבר הקורונה. כל מענק והבעיות והמלכודות שהוא נושא עמו.

ביקורת נוספת ברשת עוסקת בראש הממשלה בנימין נתניהו. הביקורת שנכתבת מצדה השמאלית של המפה הפוליטית טוענת, כי התוכנית החדשה אין כדי להציל את המשק, את העצמאים, השכירים או המשפחות, אולם יש בה בהחלט כדי להציל את ראש הממשלה בנימין נתניהו מלינץ קולקטיבי ומהפיכה שלטונית. לדעתם של מבקרי ראש הממשלה הקבועים, התוכנית רק מונעת זליגת קולות ממפלגת השלטון ואינה דואגת באמת לעניים.

סער פוקס צוויק, שכירה בעלת שליטה בחברת תיירות סיפרה ל'גלובס' כי החברה בבעלותה לא עובדת כבר ארבעה חודשים. היא ממתינה לתשובה לגבי מענק הפעימה השנייה יותר מחודשיים. את בקשת המענק היא הגישה ברגע שהתאפשר, בתחילת חודש מאי, אך מאז היא נדחית פעם אחר פעם. "בפעם הראשונה כתבו לי שאני לא זכאית כי אני עוד לא בת 20, למרות שעברתי את הגיל הזה לפני שנים. בפעם השנייה אמרו לי שלא הוגשו דוחות 2018, ובפעם השלישית אמרו לי שלא משכתי משכורות בכל שנת 2019. כל הדברים האלה לא נכונים", היא מספרת.

לגבי הניסיון לפתור את הבעיה, אומרת צוויק: "אין אפשרות לדבר עם אף אחד במוקד של רשות המסים. פניתי לרואה חשבון שלי שניסה בעצמו, שניסה ליצור איתם קשר, שלח להם מיילים אבל כל הזמן הזה לא ענו, לא למייל, לא לטלפון, שום דבר. באיזשהו שלב ענו לנו וטענו שאני לא רשומה כבעלת שליטה שכירה בביטוח לאומי, ובגלל זה כנראה רשות המסים לא מזהה אותי כזכאית לסיוע".

ברשות טוענים כי המענה הטלפוני למגישי הפעימה השלישית הוא "תוך דקה". לטענתם, הבעיה במענה הטלפוני היא למגישי הפעימה השנייה וכי הם מרחיבים את המוקדים בימים אלו כדי לפתור את הבעיה. על שאלת "גלובס" מהי כמות האנשים שמאיישים את המוקדים הטלפוניים, אומרים ברשות המסים כי ישנם 80 מוקדנים המטפלים במאות אלפי עצמאים הזכאים למענקים.

בשלב הבא אחרי שכבר משיגים את רשות המיסים מתברר שיש חוסר סנכרון משווע בין הביטוח הלאומי לרשויות המס. שכירים רבים בעלי שליטה טוענים כי מחזירים אותם פעם אחר פעם לרישום בביטוח הלאומי.

לדברי רו"ח רוזנברג, המציאות בשטח שונה משמעותית מהנתונים שמפרסמת המדינה לגבי המענקים. "רשות המסים טוענת שהיא שילמה 90% ממענק הפעימה השלישית, אבל אנחנו רואים ומשקפים את המצב בשטח בפועל. הם העבירו את הכסף הקטן מהר מאוד לעצמאים, אבל הכסף הגדול, המענקים המשמעותיים עוד שוכבים אצלם והם ‘בבדיקה’".

מרשות המסים נמסר ל'גלובס': "אמנם בתחילת התהליך היה שיהוי מסויים בשל הצורך בהתארגנות, אך נכון להיום בקשות משולמות תוך שבוע. נכון לבוקר יום ראשון הסתיים הטיפול בלמעלה מ-90% מהבקשות למענק השתתפות בהוצאות – הפעימה השלישית. התקנות מאפשרות בדיקת ערר תוך 180 יום, אך נעשה מאמץ הקדים את הטיפול בבקשות.

"נתוני השכר של השכירים בעלי השליטה אינם מצויים בידי רשות המסים שנרתמה לצורך לתת להם מענה. כל שם, המופיע ברשימות המועברות על ידי ביטוח לאומי ועומד בתנאי הזכאות למענק, מוזן למערכת המענקים ומשולם. כל מי שאינו מופיע ברשימות נדרש להסדיר רישום בביטוח לאומי".

"המוקד שנותן מענה לפעימה השנייה נדרש לתת מענה לאוכלוסייה רחבה ומטפל גם בנושאים נוספים הוא אכן עמוס ולעיתים רבות קשה להשגה. עם זאת, בימים אלה הוא עובר הרחבה משמעותית. ככלל, בכל מוקדי השירות לכל הפעימות ניתן כיום מענה על ידי כ-80 איש".

גם במענה הכלכלי לאזרחים המדינה מתמהמהת,כך שיו״ר ש"ס השר אריה דרעי והשר לשרותי דת, הרב יעקב אביטן, נמנעו בהצבעה על התכנית הכלכלית שאושרה היום בממשלה, לאחר שתכניתו של השר דרעי להקמת קרן ערבות להצלת האוכלוסיות המוחלשות בישראל, בעקבות משבר הקורונה, טרם אושרה.

'ביזנעס' ממליץ לעצמאים חרדים שאינם מחזיקים טלפון המקבל הודעות טקסט להיכנס לאתר רשות המסים (אזור אישי) ולראות את הסכום שהוקצה עבורם. מבדיקה שערכנו הוא אכן תואם לסכום המענק בפעימה השנייה. אם עד יום חמישי לא רואים את הכסף בחשבון הבנק כדאי מאוד לפנות לרשות המיסים לבירור מעמיק.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "תכנית הסיוע יצאה לדרך: בדקו האם אתם בפנים?"

  1. לעצור משכורות לחברי כנסת. אם לנו אין גם להם לא יהיה. לא יכול להיות שהבסיס שלהם 40000שח ולעצמאים זורקים בקושי 2000. מה זה פה ? חונטה?

  2. אין לנו אוכל אין לחם בבית

כתיבת תגובה