תל אביב מצטרפת למחללי השבת: תממן תח”צ בגוש דן

אחרי ר”ג, ת”א מובילה שוב את קרן מחללי השבת: תפעיל תח”צ בכל רחבי גוש דן • תגובות קשות לחילולי השבת ברמת גן ובתל אביב – האחרונה הקצתה 12.5 מלש”ח לתפעול תח”צ חינמי בכל גוש דן, בשיתוף של עוד שלש ערים מקומיות, רמת השרון, גבעתיים וקריית אונו

עיריית ת"א | צילום: שאטרסטוק

תגובות מעורבות לאחר שתל אביב הודיעה ביום שלישי השבוע כי היא מצטרפת לרמת גן באופן חסר תקדים בנושא חילולי השבת ההמוניים בתחום הסעות ההמונים.

עיריית ת”א הודיעה, כי הקצתה 12.5 מיליון שקלים למערכת תחבורה ציבורית חינמית שתפעל בשבת בין הערים בגוש דן. הפרויקט התקדימי, הינו חלק משיתוף פעולה בין 4 רשויות: ת”א, גבעתיים, קריית אונו ורמת השרון, שיפעילו יחד שבעה קווים שיחברו בין הערים בשבתות.

כזכור, השבוע פרסמנו כי מועצת עיריית רמת גן אישרה היום את המשך הפעלת התחבורה ציבורית בשבת בתחומי העיר, בעוד שלפני כמה חודשים אישרה מועצת העיר – ברוב של 15 תומכים מול 6 מתנגדים – הפעלת של קווי אוטובוס בשבת. למרות זאת, הנציגים החרדים נשארו בקואליציה של ראש העיר כרמל שאמה הכהן.

על אף המחלוקת סביב המהלך והזעקה בפגיעה ביום המנוחה הקדוש במדינת היהודים, בעירייה מתגאים במהלך.

בצהריים פרסמו דובריה כי “רמת גן כחלוצת התחבורה העירונית בסופ”ש מברכת את הערים המצטרפות לדרכה, גאה ומלאת סיפוק,  שהדרך שהיא פרצה מכשירה לערים אחרות את הדרך להעניק שירות חיוני זה גם לתושבים שלהן. עד שרמת-גן עשתה זאת זה היה נחשב בלתי אפשרית פוליטית, ציבורית ומשפטית”.

בתגובה, ח”כ אורי מקלב מ’יהדות התורה’ פנה במליאת הכנסת לשר התחבורה סמוטריץ בדרישה לאכוף את הטיפול בהפעלת התחבורה בשבת.

מקלב אמר כי “על משרד התחבורה לטפל במערכות התחבורה הציבורית בשבת בדיוק כפי שמטפל בנסיעות פרטיות שנעשו למטרות וולונטריות. יום המנוחה נקבע בשלטון המרכזי ולא על פי החלטות השלטון המקומי, אסור לאפשר להחלטות פופוליסטיות של השלטון המקומי להכתיב את הסטטוס קוו במדינה. אין הבדל בין מרכולים ותעסוקה לתחבורה בשבת”.

ואילו ח”כ יעקב אשר מ’יהדות התורה’ אמר בתגובה: “ממש ‘נוגע ללב’ לראות את ראשי הערים שכנראה ‘סיימו’ להקצות את המשאבים העירוניים לטובת הקשישים, בעלי המוגבלויות והשכבות החלשות, לקראת החורף המתקרב, מניפים בשם החמלה והעזרה לתושבי העיר את מערך ‘התחבורה הציבורית בשבתות’ וכל זאת מתקציבי הרשות המקומית וכספי הארנונה של התושבים”

 

“עולם הפוך מתנהל מול עיננו כשרשויות מקומיות בוחרות בצעד מתוקשר ופופוליסטי להעדיף הקצאת מליוני שקלים על נושא זניח ושנוי במחלוקת על פני סיוע לציבור גדול שמתקשה באמת לעבור את החורף בשלום. טוב היו עושים אם היו מקימים מערך של תחבורה בחינם לקופ”ח או למועדוני הקשישים עבור אלפי התושבים הזקוקים להסעה”.

הוא טען כי מניסיון, “הצלחתו של ראש רשות נמדדת ביכולת להשוות בין כל תושבי עירו מבלי לרמוס את סמלי המורשת היהודית או את רגשותיהם של התושבים ולהעדיף קבוצה כזו או אחרת.

“ולראשי הערים אני אומר – יפה שעה אחת קודם של הגיון וסדר יום חברתי שיפתור את הבעיות האמיתיות של רבים מהאזרחים”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה