תם עידן מקלטי המס: החברות הבינלאומיות ימוסו

ניצחון כלכלי לממשל ביידן במלחמה נגד חמקניות המס: חברות בינלאומיות לא יתחמקו ממס בחסות היותן חברות גלובליות – כך סיכמו שרי האוצר של מדינות ה-G7 • לפי ההסכם שנחתם בבריטניה, המס המינימלי שיוטל על חברות בינלאומיות יעמוד על 15% • המהלך עשוי להשפיע במיוחד על ענקיות הטכנולוגיה, ויעצור את זליגת סכומי העתק למקלטי המס הידועים

אמזון | צילום: shutterstock

ה”מירוץ לתחתית” עומד להסתיים. הצעתה של שרת האוצר האמריקנית ג’נט ילן, להוביל מיסוי על חברות הענק הגלובליות כדוגמת פייסבוק, גוגל ואמזון, התקבלה בבריטניה בהסכם היסטורי שעליו חתמו שבעה שרי האוצר ממדינות ה-G7.

המשמעות של ההסכם, היא חקיקת מס חברות גלובלי בשיעור מינימלי של 15%, וכך, חברות הפועלות בזירות בינלאומיות וחמקו עד כה מתשלום מס על רווחי העתק שגרפו בחסות היותן בינלאומיות – ולרגל פעילותן במדינות בהן שיעור המס נמוך –  ייאלצו להתחיל לחלוק עם המדינות השונות את רווחיהן.

250/200 סייד בר + קובייה

בכך, ייעצר מה שהגדירה השרה ילן כ”מרוץ לתחתית” שבמסגרתו מדינות קטנות (כמו אירלנד, בעיקר בדבלין שהפכה למפורסמת בתחום) או איים שונים (כמו קיימן, הבתולה ועוד), קורצות לחברות ענק לפתוח בשטחיהן משרדים, במטרה ליהנות משיעור מס נמוך במיוחד, וכך להתחמק מתשלומי מס במדינות שבהן פעילותן העסקית של החברות מתבצעת בפועל.

ההסכם כולל שני מישורים. הראשון שבהם הוא החלת מס בינלאומי מינימלי, שימנע מדינות קטנות מהצעת שיעור מס נמוך יותר בתחומן. פרטי ההסכם קובעים כי ייקבע כי תשלום המס למדינת המקור לא ימנע המשך גבייה עד לגובה 15%. במקביל, החקיקה תקבע עוד כי ככלל, מיקומם של המשרדים המכריזים על הרווחים לא ישפיע על חבות המיסוי, וזו תיקָבַע על פי המקום שבו בפועל נמכר השירות או המוצר.

כמובן, שהשיעור שנקבע הוא מינימלי וכל מדינה תוכל לקבוע מס גבוה יותר מ-15%, וכמו כן, כאמור, חברות רב לאומיות ששולי הרווח שלהן מעל 10% יידרשו לדווח על ההכנסות בשווקים שבהם נרשמה ההכנסה.

Inner article

על ההסכם חתמו שרי האוצר של שבע הכלכלות החזקות בעולם, ארה”ב, קנדה, יפן, גרמניה צרפת, איטליה ובריטניה. המהלך צפוי להכניס למדינות אלה מיליארדי דולרים נוספים בכל שנה.

בחודש הבא עתיד להתקיים המפגש של מדינות ה-G20. ובמדינות ה-G7 מקווים כי ההחלטה תפעיל לחץ על ה-G20 לקבל החלטה ברוח דומה.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "תם עידן מקלטי המס: החברות הבינלאומיות ימוסו"

  1. כל הכבוד לביידן!!
    מעניין מה לקח לטראמפ 4 שנים והוא לא עשה את זה

כתיבת תגובה