הרשות להתחדשות עירונית ממליצה על המשך התמ"א

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ממליצה לאפשר לרשויות המקומיות שירצו בכך, להמשיך בתכנית תמ"א 38 עד שנת 2025 • גם אם לא יבטלו את ההחלטה על סיום תמ"א 38 כפי שממליצה הרשות עדיין יש 80 אלף יחידות דיור בשלבי תכנון, רישוי או בינוי בתכנית

תמ"א לחיזוק מבנים | אילוסטרציה: אורי לנז, פלאש 90

מטוטלת התמ"א לא נחה מתנועתה. לדברי חיים אביטן יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, התוכנית תפסה תאוצה בשנים האחרונות ויש 80,000 יחידות דיור בשלבים שונים של התוכנית.

את הדברים אמר אביטן בעיר הנדל"ן באילת, בפאנל שעסק בנושא ביטול תמ"א 38, בהנחיית איילת רוסק מנכ"לית מכלול ועו"ד קרן בלחרסקי. אביטן אמר עוד כי "התוקף של התוכנית היה אמור להיות עד מאי 2020. אנחנו מבינים את המשמעות והחשיבות של התוכנית ולכן המלצנו לא להפסיק את תמ"א 38 באופן מיידי, והמלצנו על ארכה של 3 שנים במהלכן ייצאו גם הוראות מעבר, ורשויות שירצו בכך יוכלו להמשיך את התוכנית עד 2025".

אביטן הכריז כי התמ"א לא תמה. "ברמלה לדוגמא בתוכנית שהוגשה לוותמ"ל של כ-2,000 יחידות דיור, יש כמה בניינים שסומנו כחיזוק בתמ"א 38, יש כמה מקומות שזה יעיל. הוצאנו קול קורא לרשויות שמעוניינות שנממן להן תוכניות אב להתחדשות עירונית ויש הענות רבה. אנחנו בודקים את התוכניות האלו לפני המימון – ואם אין בהן היתכנות כלכלית אנחנו לא מממנים. זה מבטיח שנראה עוד התחדשות בשנים הקרובות".

בדיון הציגה איילת רוסק, מנכ"לית חברת מכלול, העוסקת במימון פרויקטים בתחום התחדשות עירונית נתונים על הענף וציינה כי "כיום יש  1,500 יזמים שבונים 1,800 פרויקטים, עם 450 קבלני ביצוע, בהיקף כספי של 20 מיליארד שקלים".

דניאלה פוסק, יו"ר הועדה המחוזית תל אביב, ציינה בפאנל כי "קרוב ל-70% מהדירות המאושרות כיום במחוז מרכז, הן בהתחדשות עירונית". בהמשך התייחסה פוסק לבעייתיות שאכן קיימת בתוכנית, "בתוך המשולש של בעל הדירה, היזם והרשות המקומיות, הרשות היא המפסיד הגדול, בגלל בעיית השירותים לדיירים העתידיים ואת זה יש לפתור".

לדבריה, "האמירה שבניה לתעסוקה תממן את המגורים כבר לא עובדת, כי יש רשויות שאין בהם כדאיות למתחמי תעסוקה, לכן בתוכניות ההתחדשות היום יש עירוב שימושים מלא". סביר להניח שהתמ"א תעסיק אותנו עוד זמן רב.

דובר נוסף בעיר הנדל"ן באילת, היה בנימין דרייפוס מנכל משרד הבינוי והשיכון. הוא דיבר על שוק הנדל"ן הממשלתי ואמר, כי "פעילות הממשלה בתחום הדיור חייבת להמשך. אם נוריד את הרגל מהגז לרגע- נבשל את המשבר הבא".

לטענת דרייפוס, "צריכים להמשיך לעבוד באותו קצב ובאותה נחישות – אנחנו רואים תוצאות, רואים שזה עובד. אנחנו נמצאים היום בשיא של עסקאות בשוק הנדל"ן, עם למעלה מ-1,500 חוזים שנחתמים בכל חודש. זה לא היה יכול לקרות בשום דרך אילולא העבודה המאומצת שלנו בארבע השנים האחרונות".

בנוגע לתוכנית 'מחיר למשתכן' טען דרייפוס, כי "מחיר למשתכן זה לא 70 אלף 'זוכים'. שימו לב שחמישים אחוז מהזוכים כבר חתמו על חוזים. זה קורה בשטח וזו האינדיקציה האמתית לכך שהציבור נותן אמון. הציבור חיכה שנתיים כדי לראות שהמדינה יודעת ומסוגלת. והנה כשהראינו כמדינה שאנחנו יודעים לעבוד- הציבור הצביע ורואים את זה היום בכמות העסקאות".

בסיום דבריו הוא הודה כי מעבר לבניית יחידות דיור, אסור לשכוח שצריך לייצר לאותן אלפי יחידות גם תשתיות של תחבורה, חינוך, תרבות.

תגובה אחת ל: "הרשות להתחדשות עירונית ממליצה על המשך התמ"א"

  1. כשהחתול שומר על השמנת

כתיבת תגובה